U Gorskom Kotaru bih posadio oko 80 oraha na površini oko 6000 m2. Možete li me uputiti kako i na koji način da krenem, te bih volio znati koje sorte su najpogodnije za Gorski Kotar, razmak na koji se sadi, koji su pouzdani proizvođači sadnica u Hrvatskoj, treba li nasad ograditi, dimenzije sadnih jama itd.?


Orah je nepravedno zapostavljena vrsta, a potražnja za plodovima je velika, pogotovo za upotrebu u slastičarskoj i konditorskoj industriji. U posljednje vrijeme selekcijom se nastoje razviti sorte tankih ljuski, randmana 50 % i više i s većim udjelom proteina. Trebali biste za početak saznati točnije parametre mikrolokacije na koju planirate zasaditi sadnice oraha: vrijednosti temperature, nadmorsku visinu, nagib terena, a također i obaviti analizu tla.

Orah preferira duboka i propusna tla

Orah je prilagodljiva voćna vrsta, uspijeva na različitim tlima, no ipak preferira duboka, propusna, umjereno vlažna tla, ilovasto-pjeskovite teksture, bogata humusom, pH neutralno do slabo kiselo. Korijen je dubok, pa dobro podnosi sušna razdoblja, ali u intenzivnom uzgoju potrebno je osigurati navodnjavanje. Uzgaja se na nadmorskoj visini do oko 1000 m, najprikladniji položaji su blage padine južnih ekspozicija.

Najpoželjniji su parametri koji prevladavaju u umjereno toploj klimi, ipak i u dijelu Hrvatske gdje prevladava taj tip klime dolazi do problema u njegovom uzgoju. Tako da kod uzgoja u području Gorskog Kotara trebate biti posebno oprezni. Smatra se da cijelo stablo može podnijeti i do -30 oC u mirovanju, ali problem posebno zadaju kasni proljetni mrazevi kad se mladice mogu smrznuti već pri 0 oC. Svaka sezona je drukčija, ove su značajne štete pretrpila i stabla u priobalju. Stablo će bolje podnijeti niske temperature, ako prije nije iscrpljen sušom, bolestima i štetnicima itd. Zato bi bilo dobro, kako ste i pretpostavili, birati kasne i vrlo kasne sorte za sadnju, nikako rane. No, kod tih sorata javlja se i sljedeći problem: naime, u kontinentalnom području, trajanje vegetacijskog razdoblja od 6 mjeseci nije dovoljno dugo, da bi plodovi dozreli prije pojave jesenskih mrazeva, a ne dozore ni jednogodišnje mladice, smrznu se.

Potrebno osigurati oprašivače

Kod nas u uzgoju oraha još uvijek prevladavaju sorte tzv. terminalnog tipa, no u svijetu sve više na značaju dobivaju sorte tzv. lateralnog tipa. Prednosti ovih sorata su: slabija bujnost, što pridonosi manjem razmaku sadnje te brži ulazak u puni rod. Tržište traži uniformne plodove, zato se veliki intenzivni nasadi podižu kao monosortni. Ipak, orah je uglavnom stranooplodna vrsta, pa je potrebno osigurati adekvatne sorte oprašivače, barem 5-10 od ukupnog broja sadnica u nasadu. Važno je sadnice nabaviti od registriranih rasadnika, sadni materijal treba biti certificirani i zdrav, proizveden na podlozi sjemenjaka.

Na Sortnoj listi RH trenutno se nalazi 20 sorti oraha, među kojima još nema lateralnih. Ako se sade terminalne sorte razmak sadnje je oko 7×7 m do 10×10 m i slično. Prema površini i broju sadnica koje vi imate razmak sadnje bi bio oko 8×8 – 9×9 m. Sadnju oraha je u hladnijim područjima najbolje obaviti u rano proljeće. Veličina sadnih rupa treba biti oko 100×100 cm, a dubina 60-80 cm. Cijepljeno mjesto treba biti najmanje 10-ak cm iznad površine tla. Nakon sadnje potrebno je dodati stajnjaka i NPK gnojiva i zaliti. Ako imate mogućnosti, ogradite nasad, no nije nužno. Sorte oraha terminalnog tipa u puni rod će ući u 10.-15.godini.

Potrebno je adekvatno provoditi sve agrotehničke i pomotehničke mjere. Ako u vašoj blizini postoje već podignuti nasadi oraha, svakako se konzultirajte s vlasnicima da vidite kako su oni započeli i s kojim se problemima suočavaju. Svakako budite i u kontaktu s vama najbližom ispostavom Savjetodavne službe te sa znanstvenicima fakulteta i instituta kojima je lupinasto voće područje interesa.

Foto: Arhiva Gospodarskog lista

Prethodni članakRazlika ugovora o djelu i radu
Sljedeći članakEuropska komisija objavila reformski paket Zajedničke poljoprivredne politike
Marina Maretić, mag.ing.agr.
Rođena u Splitu, gdje završava osnovnu i srednju u školu. Preddiplomski studij Mediteranska poljoprivreda završava u Splitu, a diplomski studij na Agronomskom fakultetu u Zagrebu. Interesna područja su joj voćarstvo, posebno zapostavljene vrste, povrćarstvo, vinogradarstvo i dr. Rođena je u Splitu 1990. godine. U Splitu završava osnovnu školu, a potom i matematičku gimnaziju gdje maturira s odličnim uspjehom. 2009. godine upisuje preddiplomski međusveučilišni studij „Mediteranska poljoprivreda“ u Splitu koji završava 2012. godine obranom završnog rada naslova „Nutritivna i zdravstvena vrijednost plodova jagode“ te stječe titulu sveučilišne prvostupnice inženjerke agronomije. Iste godine upisuje diplomski studij „Hortikultura-Voćarstvo“ na Agronomskom fakultetu u Zagrebu koji završava 2014. godine obranom diplomskog rada naslova „Kvaliteta perspektivnih sorata jagode neutralne dužine dana uzgojenih izvan sezone“ te stječe titulu magistre inženjerke agronomije (s najvećom pohvalom). Na preddiplomskom studiju stručnu praksu obavljala je na Institutu za jadranske kulture i melioraciju krša u Splitu u laboratoriju i na vanjskim površinama, a tijekom studiranja na diplomskom studiju na Zavodu za voćarstvo Agronomskog fakulteta u Zagrebu obavljala je analize u laboratoriju i obrađivala je podatke u računalnim programima. Područja interesa: mediteransko voće, jagodasto voće, samoniklo voće, zapostavljene vrste, vinogradarstvo, povrćarstvo, rasadničarstvo, genetika, oplemenjivanje, botanika, kvaliteta i nutritivna vrijednost namirnica, ekološka poljoprivreda, stočarstvo, zaštita zemljopisnog podrijetla. Tijekom studiranja bila je koautor znanstvenih radova objavljenih u časopisima Pomologia Croatica i Glasnik zaštite bilja, sudjelovala je na Znanstveno-stručnom savjetovanju hrvatskih voćara 2014. godine te je dobitnica Rektorove nagrade Sveučilišta u Splitu za 2011. godinu.