Bavim se proizvodnjom i preradom crvene vrbove šibe. Zanima me kojim sredstvom smijem prskati protiv korova jer imam uskolisnih i širokolisnih korova? Isto tako s kojim preparatom mogu suzbiti žitnu stjenicu u šibi?
ODGOVOR
U nasadima crvene vrbe (Salix purpurea) u našoj zemlji nema registriranih sredstva za zaštitu bilja. Ali, za suzbijanje korova u šumskim nasadima (i rasadnicima) registrirana su sredstva na osnovi glifosata. To je totalni, neselektivni i translokacijski herbicid koji se pažljivo primjenjuje da ne dospije na zelene dijelove nasada (lišće, zelena kora).
Suzbija širokolisne i travne korove. Većinu korova je najbolje suzbijati kad su veličine 10-20 cm. Doza ili količina glifosata ovise o vrsti korova, njegovom stadiju rasta, te volumenu vode kod primjene i dodanom pomoćnom sredstvu (AMS, ulje ili okvašivač). Na akvatičnim staništima dopuštenje imaju samo pripravci Roundup Biactive SL i Oxalis SL jer sadrže okvašivač koji nije otrovan za ribe.
U nekim zapadnim zemljama u crvenoj se vrbi protiv širokolisnih korova koriste sredstva na osnovi 2,4-D (npr. Deherban A Extra) i metsulfurona (npr. Xanadu WG). Korovi ih usvajaju listom i korijenom. Protiv travnih korova u nekim se zemljama koriste ariloksifenoksi propionati (npr. Fusilade Max, Quick 5 EC, Focus Ultra), a korovi ih usvajaju isključivo preko lista. Za suzbijanje fitofagnih stjenica vrlo je djelotvoran jedan od rijetkih insekticida za amatersku primjenu: Mospilan, a moguće bi bilo koristiti i insekticide dopuštene za ekološku proizvodnju (npr. NeemAzal).
Ako je crvena vrba prijavljena kao poljoprivredna kultura u ARKOD sustav kod Agencije za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju, tada podliježe kontrolama višestruke sukladnosti, među kojima održiva uporaba pesticida mora biti u skladu s rješenjima nadležnog Ministarstva poljoprivrede (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/). Svako utvrđeno kršenje ili primjena pesticida koja nije u suglasju s dopuštenjima podliježe sankcijama.