Ovog proljeća jednu marelicu sam izvadio, a mislim da ću morati i ovu drugu, jer se lani počela sušiti. Mogu li to kako spriječiti?
Na osnovu ovog nedorečenog upita najvjerojatnije se radi o bolesti opisivanoj do nedavno kao apopleksija kajsije ili kap, a danas eutipozno odumiranje stabla. Na zdravom stablu najčešće u kolovozu na jednoj grani listovi počinju gubiti turgor venu i ostaju mlohavo visjeti. Sušenje se postupno širi s grane na granu, a nakon izvjesnog vremena, sporije ili brže, posuši se cijelo stablo. Više je uzročnika propadanja stabla marelice koji su neparazitske ili parazitske prirode. Od abiotskih, neparazitskih čimbenika uzročnici mogu biti osjetljivost sorte na niske temperature, ekstremna kolebanja temperature kao posljednjih godina, neodgovarajući izbor podloge vezan često na sadnju u neodgovarajuće tlo te loša kompatibilnost podloge i plemke.
Svi nabrojani uzročnici mogu biti primarni uzrok sušenju stabala marelice. Isto tako mogu doprinijeti slabljenju voćke na koju se tada naseljuju paraziti slabosti. Od parazitskih gljiva jedan od najčešćih uzročnika je Eutypa lata, no mogu biti i druge vrste. Na dostavljenim uzorcima kore vidljivo je da se radi o potkornjacima. Međutim kako se oni naseljuju na već oslabljena stabla, oni su paraziti slabosti stabla, a primarni uzrok je nešto drugo. Ukoliko se radi o eutipoznom odumiranju, rezidbu marelice treba obaviti onda kada su uvjeti za razvoj infekcije najmanji, a to su ljetni mjeseci srpanj ili kolovoz. Tada marelica vrlo intenzivno stvara kalus na mjestu reza i tako sprječava razvoj patogenih gljiva. Nakon rezidbe, obvezno je premazivanje mjesta reza pastom za premazivanje rana.