Uskoro predstoji potpisivanje ugovora o desetgodišnjoj poslovnoj suradnji kooperanata s Podravkom.

Zadnjih je mjeseci na cijelom istarskom poluotoku, a posebice u Umagu, izuzetno aktualna tema proizvodnje rajčice za Podravku, kad je riječ o istarskoj poljoprivredi. Središnja pitanja koja su se postavljala jesu zatvara li se tvornički dio Podravke u Umagu i što će biti dalje s proizvodnjom rajčice u Istri. Dilema više nema, tvornica u Umagu odradila je zadnju sezonu prerade rajčice u 2023. dok će se u ovoj sezoni, u 2024., rajčica početi prerađivati u Varaždinu. U sklopu postojeće tvornice Kalnik u Varaždinu trenutno je u izgradnji vrlo moderna tvornica za preradu rajčice kapaciteta 40.000 tona koja će biti spremna za ovogodišnju sezonu.

Da dvadesetak članova Udruge Pomidor Umag nastavlja proizvodnju rajčice, potvrđeno je to u Umagu na nedavnom sastanku kooperanata s predstavnicima koprivničke kompanije koje je predvodio Robert Bačaj, direktor Podravkinog sektora Poljoprivreda. Glavna tema razgovora  bile su pripreme za ovogodišnju proizvodnju, odnosno broj hektara na kojima će se saditi rajčica u 2024. godini i način njezinog transporta, to jest prijevoza u tvornicu Kalnik u Varaždinu.

I dalje su nam glavni kooperanti iz Istre jer je riječ o dugoj i dobroj tradiciji proizvodnje rajčice od 1995. godine. Zbog manjka mogućnosti raspolaganja zemljom došlo je do smanjenja proizvodnje rajčice. Isto tako, radilo se i o sadnji monokulture te je došlo do pada uroda, posljedično i zarade od rajčice. Sada, poštivanjem plodoreda, proizvođači će bilježiti veće prinose po jedinici površine na obostrano zadovoljstvo, što itekako povoljno djeluje na daljnji partnerski odnos i budućnost daljnje proizvodnje.

Podravka je, ovisno o godini, uvijek računala na desetak tisuća tona rajčice, a na isto računa i sada. Ako iz Istre ne budu dovoljne količine, sva potrebna razlika proizvodit će se na kontinentu, počevši od Varaždinske, Međimurske, Koprivničko-križevačke, Virovitičko-podravske županije te dalje prema Slavoniji, Baranji i Požeškoj kotlini. U Požeškoj kotlini imamo jako dobre kooperante koji se bave povrćem i imaju kvalitetno navodnjavanje, što je uvjet za uspješnu proizvodnju rajčice, istaknuo je direktor Bačaj.

Robert Bačaj, direktor Podravkinog sektora poljoprivreda

Istarski će kooperanti uzgajati industrijsku rajčicu na površini od 90 do 100 hektara, a u cijeloj Hrvatskoj na oko 400 hektara.

Prihvatni centar za rajčicu u Umagu

U Umagu će se, u industrijskoj zoni Ungarija, izgraditi Prihvatni centar (stanica) u koji će proizvođači isporučivati ubranu rajčicu. U pogledu transporta rajčice u Varaždin neće biti problema zato što će Podravka logistički odraditi sve što treba. U tijeku je nabavka transportnih sredstava, točnije specijaliziranih prikolica, kakve se primjerice koriste u Italiji, a s kojima će se obavljati prijevoz iz Umaga u tvornicu Kalnik. Inače, u Umagu je već kupljeno zemljište te je podnesen zahtjev za dobivanje građevinske dozvole za gradnju Prihvatnog centra za rajčicu, a koji će se ubrzo i izgraditi. U tom Centru kooperanti će isporučiti ubranu rajčicu, a tu bi se obavljao i pretovar iz boksova u prikolice za prijevoz u Varaždin. Uskoro predstoji potpisivanje ugovora kooperanata s Podravkom o desetgodišnjoj poslovnoj suradnji.

Velik potencijal za proizvodnju

Odavno je poznato da istarska rajčica ima vrhunsku kvalitetu i ako bude mogućnosti, bilo bi jako dobro da se proizvodnja proširi na više hektara, što bi itekako odgovaralo i kooperantima i kompaniji Podravka.

Dario Makovac poljoprivredni je proizvođač i ujedno predsjednik Udruge Pomidor u Umagu koja okuplja dvadesetak članova proizvođača rajčice i djeluje već 22 godine. Makovac ističe da su kooperanti zadovoljni s nedavno održanim radnim sastankom s predstavnicima Podravke.

Razgovor je bio zadovoljavajući u pogledu sadnica i svega ostalog što je vezano za proizvodnju u 2024. godini, kao i transport rajčica od Umaga do Varaždina. Tijekom susreta sasvim je jasno izraženo opredjeljenje za uspješan nastavak dugogodišnjeg poslovnog odnosa. Pritom u Podravki računaju na dosadašnje količine isporuke i bili bi itekako zadovoljni da isporučimo i veće količine. Uskoro predstoji potpisivanje ugovora o desetgodišnjoj poslovnoj suradnji, a u Podravki mogu i žele pomoći u nabavci mehanizacije za proizvodnju rajčice.

-U pogledu cijene rajčice, ona trenutno ostaje na lanjskoj razini od 0,17 centi po kilogramu, odnosno 170 eura za jednu tonu. Konačna otkupna cijena ovisi, naravno, o tome u koju se klasu isporučena rajčica uvrstiti. Dodatni će trošak biti cijena transporta u Varaždin, a to bi zajednički snosili mi proizvođači i Podravka. Još nije poznato koliko će koštati taj prijevoz, koji u svijetu nije ništa novo i odavno funkcionira. Primjerice, u Italiji se rajčica vozi 200/300 kilometara na preradu, naglasio je Makovac.

Dario Makovec, predsjednik udruge proizvođača rajčice Pomidor iz Umaga i Ajdin Dervišević, mladi proizvođač rajčice (desno)

Prihod je više od 11 tisuća eura po hektaru rajčice

I Ajdin Dervišević (23), mladi proizvođač rajčice, također je zadovoljan zadnjim sastankom s predstavnicima Podravke. Njega je najviše zanimala nabavka nove mehanizacije te mu je bilo drago čuti kako je Podravka spremna angažirati se na tom planu i financijski pomoći da budu zadovoljeni i njihovi uvjeti. Dervišević se prije pet godina priključio roditeljima u proizvodnji rajčice, a oni su obiteljski posao započeli prije 24 godine.

U poljoprivredi vidim svoju budućnost, a nastavljam proizvodnju rajčice koju je otac pokrenuo prije 24 godine. Od proizvodnje rajčice može se solidno živjeti i stoga ima smisla baviti se tom proizvodnjom koja je na zavidnoj razini. Radi se o proizvodnom ciklusu koji se odvija iz godine u godinu i svake godine nešto novo naučimo i svaka je proizvodna godina posebna.

Naša godišnja proizvodnja je oko 800 tona rajčice, dok ove 2024. godine očekujemo nešto veći prinos. Lani smo koristili 12, a ove ćemo godine koristiti 13 hektara. Širimo se na tom planu koliko smo u mogućnosti glede zemljišta koje je državno, u zakupu, a probleme sa zemljištem rješavamo u suradnji s Gradom Umagom i nadamo se da ćemo u naredne dvije godine taj problem riješiti jer je zemljište naš glavni resurs za rad i mora biti osiguran što je bitno i za nas i za Podravku s kojom dobro surađujemo, istakao je Ajdin Dervišević.

Sastanak Podravke i istarskih kooperanata

Budući da je kod Derviševića prosječni urod rajčice u prošloj godini bio oko 67 tona/ha, imao je kalkulaciju prihoda nakon otkupa oko 11.400 eura/ha industrijske rajčice, odnosno ukupno oko 136 tisuća eura na 12 ha. Naravno, tu treba odbiti i sve troškove proizvodnje, a od ove godine i prijevoza, no, on je zadovoljan uvjetima i proizvodnjom. Zaključno, treba naglasiti da je za članove Udruge Pomidor, kooperante Podravke, prihvatljiva lanjska cijena industrijske rajčice od 0,17 centi po kilogramu, odnosno 170 eura za jednu tonu. Treba reći i da konačna otkupna cijena koju će kooperant dobiti ovisi o tome u koju će se klasu isporučena rajčica uvrstiti.

Foto: Asim Čabaravdić