Sponzorirani prilog

Koje vrste povrća smatramo pohlepnima

S obzirom na njihove potrebe za hranjivim tvarima, biljke općenito možemo podijeliti u tri skupine. Najviše hranjiva trebaju kupusnjače, tikvenjače, rani krumpir i kukuruz šećerac. Te će nam biljke uvijek biti zahvalne na dobro pognojenoj gredici. Među biljke koje trebaju veće količine hranjiva možemo uvrstiti i rajčicu, patlidžan i papriku. Povrće koje treba manje hranjivih tvari je osobito korjenasto i gomoljasto povrće, visoki grah, mahunarke i lukovice, poriluk, blitva, nadzemna korabica, radič i endivija,salata, matovilac i špinat. Kod gnojidbe moramo poštivati plodored.

Potrebno je paziti kod gnojidbe stajskim gnojem, koje djeluje višegodišnje. Ako ne znamo kojim biljkama odgovara, a za koje nije dobro. Mahunarkama (grah, grašak, slanutak, leća…) i lukovicama (luk, češnjak, mladi luk i poriluk) osobito škodi neposredni doticaj sa stajskim gnojivom. Zato su mnogo korisnija kvalitetna organska gnojiva koja nemaju višegodišnje djelovanje i do kojih je puno lakše doći. Također, moraju se upotrebljavati svake godine.

Najučinkovitija su moderna organska gnojiva

Za organsku se gnojidbu još uvijek često primjenjuju domaći kompost i stajski gnoj, koje je dosta teško nabaviti. Sadržaj hranjiva im nije ujednačen, a udio organske tvari kreće se između 20 – 30 %. Dugotrajnog je djelovanja više od 6 mjeseci, termički obrađen, pa ne sadrži sjeme korova i bolesti. Pelete su niske vlažnosti, pa se lako rasipaju rasipačem mineralnog gnoja. Vrlo je ekonomičan, a utrošak je 30 puta manji od stajskog gnoja. Tako možemo reći da 20kg plantella Organika zamjenjuje 600 kg stajskog gnojiva.

Izvrsno najkompletnije 100% organsko gnojivo je Plantella Organik, koji ima stabilan sastav s čak 67 % organske suhe tvari. Proizveden je iz kokošjeg gnoja i obogaćen s amino kiselinama, huminskom i fulvinskom kiselinom. Ove kiseline povoljno utječu na rast biljaka, njihovu bolju ishranu i zbog toga na povećanje prinosa. Gnojivo ima blago alkalnu reakciju (pH 7,2), sadrži vrlo povoljne količine elemanata N, P i K, veliku količinu organske tvari i pepela. U značajnim količinama sadrži mikro elemente poput Ca, Mg, Fe, Mn i Zn. Ima povoljan C/N omjer, što omogućava da se organska tvar relativno brzo razgradi. Učinak je vidljiv već u tekućoj godini.

Tko je probao, uvjeren je u rezultate!

Plantella Organik može se koristiti za osnovnu gnojidbu i za prihranu u kojoj potpuno zamijenjuje mineralna gnojiva. Prikladan je za primjenu na okućnicama i u vrtovima (malim površinama), ali i na površinama velikih poljoprivrednih proizvođača. Organik osobito dobro pomaže i kod sazrijevanja komposta. U ispitivanjima i pokusima koji su napravljeni na različitim povrtnim kulturama, voću i vinovoj lozi, utvrđeno je povećanje prinosa i više od 30%, bolja kvaliteta ubranih plodova, njihovo bolje zdravstveno stanje i ranije dozrijevanje, više suhe tvari ploda, više vitamina C i veći udio ukupnih šećera.

Za stručne savjete zovite na 01/ 621 39 66

""

Prethodni članakKiflice s bademima
Sljedeći članakAgencije za plaćanja potpisala sporazum o suradnji s Upravom za agrarna plaćanja Republike Srpske
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.