Tekuća organska gnojiva su proizvodi dobiveni od različitih organskih materijala. Oni mogu sadržavati različitu količinu huminskih i fulvo kiselina i drugih organskih komponenata. Zbog tekućeg oblika jednostavno se i lako primjenjuju u sustavima fertirigacije. Tako sve više proizvođača povrća redovno u proizvodnji primjenjuje tekuća organska gnojiva.
Dovoljna količina humusa u tlu predstavlja važan preduvjet rentabilne proizvodnje povrća, visokog i kvalitetnog prinosa. Humus ima važnu ulogu u svim fizikalnim, kemijskim i mikrobiološkim procesima u tlu. Međutim, uzgoj povrća danas se odvija na tlima u vrlo širokom rasponu količine humusa. Tako se često uzgoj povrća provodi i na tlima gdje je količina humusa značajno manja od 1%. Stoga je povećanje količine humusa u tlu, vrlo važna mjera za povećanje prinosa u proizvodnji povrća.
Organska tvar ili humus?
Iako dva slična termina, koja se u praksi vrlo često miješaju, potrebno je razlučiti razliku između organske tvari i humusa. Popularno, humus je organska tvar, ali organska tvar nije humus.
U čemu je razlika?
Organska tvar je svaka tvar organskog porijekla u tlu (ostatak slame, lista, stajskog gnoja, mesno brašno i nekog drugog organskog materijala, ostatak različitih organizama u tlu i slično) koji mora proći proces potpune razgradnje (humifikacije) do humusa, koji će tek onda imati pozitivan učinak na biljke i fizikalne, kemijske i mikrobiološke procese u tlu. Tek kada proces razgradnje dođe do kraja možemo govoriti o humusu i količini humusa u tlu.
Glavni izvor organske tvari u tlu nekada je bio (zreli) stajski gnoj. Kako je u zadnje vrijeme značajno smanjen uzgoj stoke, vrlo je teško doći do dovoljne količine zrelog stajskog gnoja koji bi se mogao koristiti u gnojidbi tla za uzgoj povrća. Iako brojnih pozitivnih svojstava, u stajskom gnoju može se nalaziti veliki broj sjemenki korova (ovisno o načinu hranidbe stoke). Primjenom takvog stajskog gnoja, značajno povećava prisutnost korova u uzgoju povrća. Alternativa zrelom stajskom gnoju, je primjena peletiranog stajskog gnojiva, kojih ima već puno na tržištu, međutim radi se o materijalima vrlo različite kvalitete i sastava.
Najkvalitetnija peletirana gnojiva su na bazi stajskog gnoja goveda i konja, dok su pileći i svinjski gnoj najlošije kvalitete. Osim toga, u takva gnojiva dodaju se brojne druge sirovine, poput krvnog i koštanog brašna, perja peradi, ostataka životinjske kože i sličnog organskog ili anorganskog materijala, koji se u tlu vrlo sporo razgrađuju, i nemaju gotovo nikakvog pozitivnog učinka na tlo i na biljke. Stoga, brojni poljprivrednici nisu zadovoljni učinkom peletiranog stajskog gnoja u uzgoju povrća. Zato traže nove i kvalitetne proizvode, koji mogu zamijeniti upotrebu stajskog gnoja i peletiranih stajskih gnojiva.
Koje se sirovine koriste u proizvodnji tekućih gnojiva?
Postoji široka lepeza različitih sirovina koji se koriste u proizvodnji tekućih organskih gnojiva. To su:
- Tekući ekstrakt iz leonardita (fosiliziranog lignita)
- Tekući ekstrakt iz fermentirane biomase (melasa, fermentirana biomasa različitog biljnog materijala, talozi iz fermentacije grožđa i slični organski materijali)
- Tekući oblici stajskog gnojiva (gnojnica, gnojivka)
- Posebno obrađeni klaonički ostaci (krv, životinjska koža i slično)
- Kompleksni tekući organski preparati (koji sadrže više različitih organskih sirovina)
Ovisno o porijeklu sirovine, značajno se razlikuje cijena, učinak i kvaliteta tekućih organskih gnojiva.
Tekući ekstrakti iz leonardita
Na tržištu su dominantno prisutni tekući ekstrakti iz leonardita; najčešće američkog leonardita iz Sjeverne Dakote. On je trenutno najkvalitetnija sirovina za proizvodnju ovih tipova gnojiva. Ovakvi proizvodi sadrže visoku količinu huminskih kiselina i manju količinu fulvo kiselina. Dobivaju se alkalnom ekstrakcijom baznog materijala, pri čemu netopive huminske kiseline, prelaze u vodotopivi oblik kalij-humata. Stoga, u takvim proizvodima, uvijek ima i određena količina kalija (3-7% K2O).
Za primjenu u sustavima fertirigacije važno je primijeniti proizvode koji su bez taloga, i koji su u procesu proizvodnje prošli postupak mikrofiltracije. Mikrofiltracija je važna, jer je to jamstvo da neće doći do začepljenja kapaljki kod primjene u sustavima fertirigacije.
Doza primjene tekućih organskih gnojiva na bazi ekstrakta leondardita je u rasponu od 5-20 lit/ha, podijeljeno u nekoliko tretmana tijekom proizvodnog ciklusa, ovisno o kulturi uzgoja (više doze za kulture koje imaju visoki potencijal prinosa) te ovisno o tipu tla i količini humusa u tlu.
Koliko humusa ima u tekućim ekstraktima leonardita?
Prosječna količina humusa u takvim proizvodima iznosi oko 150 grama/1 lit proizvoda, dok primjerice dobar, zreli stajski gnoj sadrži svega oko 2,0-2,5 grama/1 kg. To je razlika od gotovo 60x, te uz jednostavnu i brzu primjenu kroz sustav kapanja, potpuno je jasno zašto sve više proizvođača povrća koristi tekuća organska gnojiva u proizvodnji.
Koje su prednosti primjene tekućih organskih gnojiva na bazi ekstrakta iz leonardita?
- Visoki sadržaj huminskih kiselina u obliku kalij-humata koji su potpuno topive u vodi i koje korijen u potpunosti može usvojiti
- Potiču razvoj korijena nakon presađivanja
- Potiču usvajanje hraniva u uvjetima hladnih tala (kod jesenskog ciklusa uzgoja povrća)
- Smanjuju negativan učinak visokih EC vrijednosti tla (povećanje zaslanjenosti tla kod intenzivne primjene vodotopivih gnojiva)
- Popravljaju fizikalno-kemijska svojstva tla
- Potiču mikrobiološku aktivnost tla
Gnojiva na bazi mikroniziranog leonardita?
Zbog potrebe za proizvodnjom jeftinog proizvoda, dio proizvođača, umjesto primjene postupka alkalne ekstrakcije primjenom kalijeve lužine, proizvodi suspenzije (ne otopine!) na bazi sitno mljevenog (mikroniziranog) leonardita. Takve suspenzije sadrže veliki broj sitno mljevenih čestica, crne boje, koje su netopive u vodi i u tlu, pa ih korijen biljaka ne može usvojiti. Vrlo često primjenom takvih proizvoda dolazi i do začepljenja kapaljki na sustavima za natapanje. Ove suspenzije je lako prepoznati. One su značajno jeftinije od tekućih ekstrakta leonardita, imaju neutralnu ili slabo kiselu pH vrijednost, te na deklaraciji nemaju navedeni sadržaj kalija. U agronomskim smislu, radi se o materijalima male tehnološke vrijednosti, jer su potpuno netopivi.
Tekući ekstrakt iz fermentirane biomase
Drugu grupu na tržištu predstavljaju tekući ekstrakti iz fermentirane biomase. Dobivaju se najčešće ekstrakcijom toplom vodom iz fermentirane biomase mahunarki (soje ili nekih drugih leguminoza). Sastav i kvaliteta biomase, značajno utječe na sastav ovih gnojiva, te postoji veliki broj različitih preparata na tržištu iz ove grupe. Za razliku od ekstrakta iz leonardita, ovi proizvodi dominantno sadrže visoki sadržaj fulvo kiselina. Sadržaj huminskih kiselina je vrlo mali. Osim toga, razlikuju se i bojom, koja je kod ovih proizvoda tamnožuta do smeđa, te najčešće blago kisele pH vrijednosti (pH 5,5-6,5). Radi se o značajno jeftinijim proizvodima, jer je proizvodni ciklus i bazna sirovina značajno jeftinija.
Predstavljaju alternativu tekućim ekstraktima iz leonardita za primjenu u niže prihodovnim kulturama, koje daju niže prinose po jedinici površine, te stoga i „traže“ primjenu jeftinijih proizvoda
Kompleksni tekući organski preparati
Predstavljaju novu grupu tekućih organskih preparata koji se mogu primijeniti u fertirigaciji povrća. U cilju stvaranja kvalitetnog proizoda, proizvođači kombiniraju različite organske i anorganske komponente (aminokiselina, ekstrakt algi, makro i mikroelemente, silicij, ekstrakte mikoriznih gljivica, biljni ekstrakti i slično), i time nastoje proizvesti kvalitetan proizvod.
Za primjenu u intenzivnoj proizvodnji povrća kroz sustav kapanja, najčešće se primjenjuju tekući organski preparati koji imaju dodatak kalcija (Ca).
Kako je kalcij vrlo važan element u kvaliteti prinosa, primjena ove grupe preparata nastoji spojiti prednosti organske komponente i gnojidbe kalcijem (Ca).
Isto tako, vrlo se često primjenjuju i kompleksni tekući organski preparati koji potiču razvoj korijena (tzv. „root booster“), jer je dobar razvoj korijena izravno vezan uz mogućnost usvajanja hraniva iz vodene otopine gnojiva i postizanja visokog prinosa povrća.
Kako tehnološki pravilno primijeniti tekuća organska gnojiva u sustavima fertirigacije?
- Treba primijeniti proizvod koji je prikladan za pojedinu razvojnu fazu kulture (presađivanje, cvatnje, rast i razvoj plodova, dozrijevanje plodova)
- Koristiti proizvode koji su proizvedeni uz proces mikrofiltracije, kako ne bi došlo do začepljenja filtera i kapaljki
- Primijeniti preporučenu dozu primjene za jedan tretman (5-20 lit/ha)
Nakon završetka primjene tekućeg organskog gnojiva, obavezno primijeniti 10-15 minuta čistu vodu kako bi se isprali svi organski ostaci u sustavu za kapanje i spriječili začepljenje sustava