Gnojiva su sve tvari koje koristimo s izravnim ciljem opskrbljivanja biljaka hranivima (makro i mikroelementima). Bez obzira jesu li anorganskog ili organskog podrijetla i bez obzira dodajemo li ih biljkama posredno (npr. u tlo) ili izravno (folijarno).
Osnovna podjela gnojiva je prema podrijetlu sirovine:
- Mineralna (anorganska gnojiva)
- Organska gnojiva
- Organsko mineralna gnojiva
- Biognojiva (mikrobiološka gnojiva)
Ekološka gnojiva
Iako se u praktičnoj primjeni gnojiva, vrlo često miješaju pojmovi „ekološka gnojiva“ i „organska gnojiva“, potrebno je naglasiti, da iako se radi o sličnim pojmovima, ta dva pojma u tehnološkom smislu ipak nisu ista. Termin „ekološka gnojiva“ isključivo se koristi za gnojiva koja su proizvedena sukladno važećoj EZ normi 2018/848. Ona se mogu koristiti u ekološkoj poljoprivrednoj proizvodnji. To mogu biti i mineralna gnojiva, poput kalij-sulfata ili magnezij-sulfata. Oni se dobivaju iz prirodnih nalazišta ovih soli, ili organska gnojiva (stajski gnoj, kompost i slično) koji se dobivaju iz ekoloških proizvodnih pogona.
Isto tako, postoji cijeli niz organskih gnojiva, koji se ne proizvode iz sirovina iz ekoloških pogona. Ona nisu sukladna EZ normi 2018/848, i ne mogu se označavati kao ekološka gnojiva niti primijeniti u ekološkoj poljoprivrednoj proizvodnji. Ovo je vrlo važno naglasiti, kako bi se i u praktičnoj primjeni, razlučili pojmovi „ekološka gnojiva“ i „organska gnojiva“.
Pročitajte više:
Mikrobiološka gnojiva na bazi mikorize
Kako primijeniti mikorizu u poljoprivrednoj proizvodnji?
Mikrobiološka gnojiva na bazi Trichoderme
Simbiotski i nesimbiotski fiksatori dušika (N)
Bakterije za otapanje netopivih fosfata u tlu