Na 2. danu ratarskog skupa u Osijeku održane su 2 sekcije, Prilagodba ratarske proizvodnje klimatskim promjenama i novi uvjeti za sjetvu i zaštitu ratarskih kultura te Obrada tla i povećanje plodnosti tla.

Uvodnim izlaganjem je Robert Jurišić pokušao nagovjestiti što mogu očekivati hrvatski ratari u budućnosti te kakav je utjecaj klimatskih promjena na tržište ratarskih proizvoda.

U Hrvatskoj obrađujemo 600 tisuća hektara zemlje i mi bi sa svakom dodatnom tonom dobili više uroda kad bi bolje upravljali vodom. Imamo potencijal od 100 do 150 milijuna tona  propuštene stvorene vrijednosti odnosno potencijala, naglasio je Jurišić.

Robert Jurišić

Šuma propisa i administracije

Na panel raspravi pod nazivom – Na koji način se prilagoditi i umanjiti utjecaj klimatskih promjena u ratarskoj proizvodnji govorilo se o novim tehnologijama, inovacijama, te kako zaštititi ratarsku proizvodnju uz tako malo djelatnih tvari koje su preostale za zaštitu kultura. Također poljoprivrednici ratari se moraju snalaziti u šumi propisa i administraciji, biti spremni na stalne promjene i nove zakonske propise. Pri tome je to mahom starijim poljoprivrednicima naporno i slabo se snalaze, pogotovo na postojeće i nadolazeće zelene politike.

Panel rasprava – Na koji način se prilagoditi u umanjiti utjecaj klimatskih promjena u ratarskoj proizvodnji

Fokus je na novim znanjima i tehnologijama, dodatnom opismenjavanju naših proizvođača u području propisa i zakona te različitim tehnologijama – primjerice pravovremeno uočavanje bolesti dronovima, primjeni biostimulatora, sortimentu, plodoredu te navodnjavanju koje je itekako potrebno.

Foto: Kristina Pawelitsch, mag. ing. agr.

Prethodni članakZnate li koliko je u Hrvatskoj žena nositeljica OPG-a?
Sljedeći članakJesenska gnojidba preduvjet je za dobru berbu sljedeće godine
Kristina Pawelitsch, mag.ing.agr.
Rođena je 1974. g. u Crailsheimu u Njemačkoj, a diplomirala je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti Lovranske trešnje. Urednica je Gospodarskog lista i autorica stručnih članaka iz raznih područja poljoprivrede, a surađuje i s udrugama iz područja poljoprivrede. Kristina Pawelitsch rođena je 1974. godine u Njemačkoj , u Crailsheimu. OBRAZOVANJE: • U Krapini završava srednju školu za prirodoslovno- matematičkog tehničara • 2002. diplomirala na Sveučilištu u Zagrebu, na Agronomskom fakultetu i stekla zvanje magistra inženjerka hortikulture. Diplomirala je na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti lovranske trešnje. • govori tečno njemački i engleski (Vodnikova škola, Zagreb , 6. stupanj poslovnog engleskog i završni stupanj konverzacijskog njemačkog u školi Sokrat u Zagrebu) RADNO ISKUSTVO: Od lipnja, 2017. godine urednica u Gospodarskom listu. Prijašnje radno iskustvo: radila u AQUAARTu kao projektant automatskih sustava navodnjavanja. Nakon toga radi kao referent nabave u Würth Group na poslovima uvoza i izvoza za strano tržište, pretežno Njemačka i Švicarska. Aktivni je član Udruge Akram (Udruga za hrvatsko savršeno naselje), a pisala je i u časopisima ''Vita'' i '' Sto posto prirodno''.