Uljana repica predstavlja važnu ratarsku kulturu u poljoprivrednoj proizvodnji u Hrvatskoj. Prosječno se sije na oko 30.000 ha (rekordna površina sjetve iznosila je 55.655 ha u 2018. godini), te se većina dobivenog zrna koristi kao sirovina u domaćoj industriji preradi uljarica, dok se manji dio izvozi ili koristi za proizvodnju biodizela.

Osim proizvodnje ulja, ostaci od prerade (uljna sačma), koristi se kao kvalitetna stočna hrana. Žetva se obavlja rano, već sredinom lipnja (za rane hibride) te ostavlja dosta vremena za pripremu (gnojidba, kalcifikacija) tla za novu sjetvu u jesen, najčešće ozime pšenice. Prinosi dosta variraju te se kreću u rangu od 1,5 do 3,0 t/ha. Stoga je pravilna tehnologija gnojidbe (osnovna gnojidba, proljetna prihrana, folijarna gnojidba) vrlo važna tehnološka mjera kako bi se redovno osigurali visoki i rentabilni prinosi zrna ove važne ratarske kulture.

Zašto je folijarna gnojidba repice važna tehnološka mjera?

Zbog uzgoja repice u vrlo različitim agroekološkim uvjetima (tipovi i plodnosti tla, različiti klimatski uvjeti) potrebna je nadopuna osnovne gnojidbe, naročito u gnojidbi mikroelementima (bor, molibden), ali isto tako i ostalim hranivima, i ne manje važno, biostimulatorima. Vegetativni ciklus uljane repice se može podijeliti u dva dijela; jesenski vegetativni ciklus (od sjetve/odnosno nicanja do zimskog mirovanja) te proljetni vegetacijski ciklus, koji traje od kraja zime do početka dozrijevanja komuški/mahuna (zrna).

Izbor preparata za folijarnu gnojidbu uljane repice

Za folijarnu gnojidbu uljane repice mogu se koristiti sljedeći preparati:

  • Biostimulatori na bazi aminokiselina ili morskih algi
  • Gnojiva na bazi mikroelemenata (bor, željezo, cink, mangan, molibden) – samostalno ili u mješavinama
  • Gnojiva na bazi magnezij-sulfata
  • Gnojiva na bazi makroelemenata (dušik, fosfor)

Mjere folijarne gnojidbe u jesenskom vegetativnom ciklusu uljane repice

U jesenskom vegetativnom ciklusu postoji mogućnost primjene nekoliko folijarnih tretmana, ovisno o roku sjetve, klimatskim uvjetima i rastu repice nakon nicanja. U ovom uzgojnom razdoblju potrebno je osigurati dobar početni razvoj lisnog dijela (nadzemnog) i korijena.

Tablica 1. Prikaz mogućih mjera u folijarnoj gnojidbi uljane repice

Mjera folijarne gnojidbeOpis
Primjena biostimulatoraKod pojave nepovoljnih agroekoloških uvjeta nakon nicanja uljane repice (suša, niske temperature) i slab početni rast i razvoj (tla niske plodnosti, nekvalitetan sjemenski materijal i sl.) Primjenom biostimulatora osigurava se pravilan rast i razvoj u jesenskom vegetativnom razdoblju. Po potrebi mogu se primijeniti sa pesticidima i ostalim folijarnim gnojivima.
Primjena gnojiva na bazi fosfora (P)Fosfor je važan element za dobar početni rast i razvoj uljane repice nakon nicanja. U uvjetima veće vlažnosti tla (obilne oborine) i nižih temperatura, usvajanje fosfora iz tla je vrlo slabo. Posljedica toga je slab razvoj mladih biljaka i slabo prezimljavanje (naročito kod hladnih zima) i znatno prorjeđivanje sjetvenog sklopa, i kasnije niskog prinosa zrna.
Primjena gnojiva na bazi mikroelemenataMikroelementi imaju važne fiziološke funkcije u rastu i razvoju mladih biljaka. Primjena mikroelemenata (mješavine mikroelemenata ili gnojiva na bazi cinka) provodi se zajedno s primjenom biostimulatora.
Dobro razvijen usjev uljane repice u proljetnom vegetativnom ciklusu

Mjere folijarne gnojidbe u proljetnom vegetativnom ciklusu

I dok je folijarna gnojidba u jesenskom vegetativnom ciklusu samo iznimna mjera (najčešće primjena biostimulatora), primjena folijarne gnojidbe u proljetnom ciklus je obavezna mjera koja će osigurati visoke prinose zrna uljane repice. Sam program folijarne gnojidbe je zahtjevniji te je potrebno provesti nekoliko folijarnih tretmana. Proljetno vegetativno razdoblje može se podijeliti na dva dijela:

  • Rast i razvoj vegetacije nakon zimskog mirovanja do cvatnje
  • Priprema za cvatnju
  • Rast i razvoj komuški/mahuna i zrna nakon završetka cvatnje

Nakon završetka zimskog mirovanja potrebno je osigurati brz i jak razvoj korijena i nadzemnog dijela. Ovisno o agroekološkim uvjetima tijekom zime, izgled polja može se značajno razlikovati; od polja uljane repice koji su imali dobar jesenski razvoj i dobro prezimljavanje (visoki potencijal prinosa) do polja gdje je sjetveni sklop drastično reduciran, i izgled biljaka vrlo loš.

Tablica 2. Preporučene mjere u folijarnoj gnojidbi uljane repice nakon zimskog perioda

Kombinacija gnojiva Učinak
Biostimulatori na bazi aminokiselina + mikroelementi (mješavine s fiziološki važnim mikroelementima)Potiče se brzi rast i razvoj nakon perioda zimskog mirovanja djelovanjem biostimulatora. Mikroelementi (Fe, Mn, Zn) važni su poticanje svih fizioloških procesa (fotosinteza, sinteza prirodnog hormona rasta auxina i dr.)
Polje uljane repice u fazi cvatnje

U razdoblju prije cvatnje, potrebno je osigurati dovoljnu količinu mikroelemenata (bora (B) ali i molibdena (Mo)) koji su važni za cvatnju i oplodnju uljane repice. Osiguravanjem dovoljne opskrbljenosti borom i molibdenom ostvaruje se dobra oplodnja i visoki broj zrna u mahunama. Jedan od važnijih razloga niskog prinosa uljane repice je upravo izostavljanje primjene bora i slabe cvatnje te oplodnje.

Tablica 3. Preporuka folijarne gnojidbe repice u fazi prije cvatnje

Kombinacija gnojiva Učinak
Gnojivo na bazi bora (B) – tekuća gnojiva na bazi bor-etanola amina (1-2 lit/ha)Potiče dobru cvatnju i oplodnju. Gnojivo standardne primjene u uzgoju uljane repice
Biostimulator na bazi morskih algi + gnojivo na bazi bora (B)Potiče dobru cvatnju i oplodnju u lošim agroekološkim uvjetima (učinak biostimulatora na bazi morskih algi)
Kombinirana gnojiva na bazi bora (B), molibdena (Mo) i fosfora (P)Kompleksan učinak tri elementa važna za pravilnu cvatnju i oplodnju repice. Ova kombinacija se posebno preporuča kod tla slabe plodnosti i kod tala koji su dugotrajno u ratarskoj proizvodnji (čest nedostatak molibdena)
Folijarno gnojivo IDAI CUAJE – aktivator cvatnje za uljanu repicu (sastav: 1,5 % bora (B), 3,0 % molidbena (Mo) i 8,0 % fosfora (P2O5)). Proizvođač Idai Nature, Španjolska

Zadnji tretman u folijarnoj gnojidbi

Nakon završetka cvatnje, moguće je provesti zadnji tretman u folijarnoj gnojidbi uljane repice. U ovoj fazi, u folijarnoj gnojidbi primjenjuju se gnojiva na bazi dušika (N) samostalno ili u kombinaciji s biostimulatorima (najčešće na bazi aminokiselina). Dušik (N) u ovoj fazi ima važnu ulogu u razvoju sjemenki u mahunama i igra ključnu ulogu za ostvarenje visokog prinosa zrna.

Tablica 4. Sredstva za primjenu u folijarnoj gnojidbi uljane repice

Kombinacija gnojiva Učinak
Tekuća gnojiva na bazi UREE bez biuretaBrzi učinak na početni rast i razvoj zrna u mahunama. Doza primjene 5-10 lit/ha.
Tekuća gnojiva na bazi metilen-UREEProduženi učinak gnojidbe dušikom (N) za cijelu fazu rasta i razvoja zrna (učinak gnojidbe dušikom do 4 tjedna) Doza primjene 10-15 lit/ha.
Tekuća gnojiva na bazi amonij-tiosulfataGnojivo na bazi dušika i visoke količine sumpora (55,0 % SO3). Gnojivo neutralne pH vrijednosti. Doza primjene 5-10 lit/ha.

Primjena magnezij-sulfata u gnojidbi uljane repice

Magnezij-sulfat ima posebno mjesto u tehnologiji uljane repice. Radi se o jeftinom i pristupačnom obliku gnojiva koji sadrži dva važna elementa; magnezij (Mg) i sumpor (S). Magnezij je „motor“ fotosinteze, dok sumpor ima višestruku ulogu. Sve biljke iz obitelji krstašica(kupusnjače; lat. Brassicaceae) zahtijevaju visoke količine sumpora. Glavni izvor sumpora je organska tvar u tlu, ali kako je u ratarskim tlima sve manje organske tvari, često dolazi do nedostatka sumpora kod uzgoja ratarskih kultura, pogotovo uljane repice. Sumpor sudjeluje u procesima sinteze ulja, proteina te ima važnu ulogu u boljem metabolizmu i iskorištenju dušika (N).

Za uspješan uzgoj uljane repice potrebno je osigurati 75-100 kg/ha sumpora u sulfatnom, lako pristupačnom obliku. Stoga je primjena magnezij-sulfata obavezna mjera u uzgoju uljane repice i primjenjuje se u 2-3 tretmana (prije cvatnje i nakon cvatnje) u dozama od 10-25 kg/ha magnezij-sulfata. U želji postizanja visokih i rentabilnih prinosa uljane repice, folijarna gnojidba ima vrlo važno mjesto. Pravilnom provedbom i izborom gnojiva za folijarnu gnojidbu (uz osnovnu gnojidbu tla) mogu se ostvariti dobri prinosi i prihodi u uzgoju uljane repice. Na tržištu postoji veliki izbor gnojiva te je važno izabrati gnojiva neophodna za svaku razvojnu fazu.

Tekst i foto: dr. sc. David Gluhić