Suzbijanje korova u soji vrlo je važna i zahtjevna mjera. Ako se primjena herbicida ne obavi pravovremeno i na pravilan način, može doći do značajnog smanjenja prinosa. Korovi otežavaju rast i razvoj biljaka, ali i žetvu.

To se prvenstveno odnosi na vrlo bujnu ambroziju, ali ni drugi korovi nisu manje štetni. Herbicidi se u soji mogu primjenjivati nakon sjetve, a prije nicanja soje i nakon nicanja soje. Kojem herbicidu, odnosno kombinaciji dati prednost, prvenstveno ovisi o vrsti korova i tipu tla. Osobito je zahtjevno suzbijanje jednogodišnjih i višegodišnjih širokolisnih korova. Malo je aktivnih tvari i kratko je vrijeme u kojem se mogu primjenjivati. Herbicidi za suzbijanje širokolisnih korova moraju se primijeniti do određene faze rasta i razvoja soje, to su najčešće tri razvijena trolista.

U suprotnom, doći će do oštećenja biljaka soje. Za suzbijanje uskolisnih korova situacija je nešto povoljnija, odnosno suzbijanje se može provesti do početka cvatnje. Herbicidi koji se primjenjuju prije nicanja soje i korova ne suzbijaju višegodišnje vrste te  je potrebno korektivno tretiranje. Osim toga, učinkovitost ovih herbicida ovisi i o količini oborina nakon njihove primjene. Ako nema dovoljno oborina, herbicidi neće djelovati, a u slučaju većih količina oborina na lakšim tlima može doći do oštećenja soje. Radi poboljšanja djelovanja herbicidi na bazi aktivne tvari metribuzin mogu se primijeniti u dva tretiranja: pola doze prije sjetve uz inkorporaciju, a pola doze nakon sjetve, a prije nicanja soje. Prednost treba dati tretiranju nakon nicanja usjeva i u ranoj fazi korova kad možemo pravilno izabrati odgovarajući herbicid ovisno o vrsti korova te kad i manje doze herbicida mogu biti učinkovite.

Nakon sjetve, a prije nicanja soje mogu se primijeniti herbicidi na bazi aktivnih tvari metribuzin, dimetenamid-p, petoksamid, s-metolaklor, pendimetalin, metobromuron, klomazon i aklonifen.

Nakon nicanja soje mogu se primijeniti herbicidi na bazi aktivnih tvari propakizafop, bentazon, fluazifop-P, kizalofop-P (kizalofop-P-etil), kletodim, tifensulfuron-metil, imazamoks, bentazon + imazamoks i cikloksidim.

Kod većeg međurednog razmaka korovi se mogu suzbijati i mehanički međurednom kultivacijom.

Oštećenja od herbicida (Foto: A. Pospišil)

Zaštita od štetnika

Najčešći štetnici na soji su sovice pozemljuše, žičnjaci i grinje. Sovice i žičnjaci suzbijaju se zemljišnim insekticidima, a važnu ulogu u kontroli njihove brojnosti ima plodored i obrada tla.

U sušnim godinama s visokim temperaturama treba obratiti pažnju na pojavu grinja (obični i atlantski crveni pauk). Grinje su vrlo sitne i teško uočljive. Nalaze se na naličju lista gdje se vidi paučinasta prevlaka. Grinje sišu biljne sokove, lišće počinje dobivati bjelkaste točkice, kasnije se pojavljuju crvenkaste mrlje te se lišće suši i otpada. Ako se napad grinja uoči na vrijeme i ako brojnost nije velika, suzbijanje se može provesti samo na rubovima polja i na taj način spriječiti njihovo širenje. Akaricidi se primjenjuju kad se pregledom listova nađu 3 ili više grinja po listu ili ako se utvrdi prisustvo grinja na više od 50 % listova bez obzira na njihovu brojnost. Trenutno, dozvolu za suzbijanje grinja imaju akaricidi na bazi masnih kiselina kalijeve soli.

Štetnik Cerotoma trifurcata na soji (Foto: soybeanresearchinfo.com)

Zaštita od bolesti

Najčešće bolesti koje se pojavljuju kod soje su plamenjača (Peronospora manshurica), i bijela trulež korijena i stabljike (Sclerotinia sclerotiorum). Mogu se pojaviti i crna pjegavost stabljike (Diaporthe phaseolorum var. caulivora), bolest sušenja mahuna i stabljike (Diaporthe phaseolorum var. sojae), trulež sjemena soje (Phomopsis longicolla), koncentrična mrka pjegavost (Alternaria spp.). Bolesti za sada nisu ograničavajući čimbenik proizvodnje soje kod nas.

Da bi to tako i ostalo, treba se držati plodoreda od najmanje tri godine, duboko zaoravati biljne ostatke i birati sorte tolerantne na bolesti. Današnje sorte, osobito domaće, zadovoljavajuće su otpornosti na glavne bolesti. Međutim, u vlažnim godinama može se pojaviti problem s plamenjačom i bijelom truleži korijena i stabljike. Za suzbijanje jačeg napada plamenjače mogu se primijeniti fungicidi na bazi bakarnih spojeva i metalaksil-M.

Crna pjegavost stabljike soje (Foto: plantwiseplusknowledgebank.org)

Trulež sjemena soje (Foto: www.researchgate.net (autori: Li, Shuxian; Chen, P., 2013.))

Žetva soje

Žetva soje obavlja se žitnim kombajnom kod vlage sjemena od 14 – 16 %. Mahune i stabljika moraju biti potpuno suhi. Optimalna vlaga za skladištenje sjemena soje je 11 – 12 %. Kod veće vlage sjemena potrebno je sušenje prije skladištenja.

Sorta Gabriela (Foto: A. Pospišil)

Žetva soje (Foto: northstargenetics.ca)

Pročitajte još iz priloga:

Izbor sorata i sjetva soje

Soja – nezamjenjiva kultura u plodoredu

Kako proizvesti soju?