Prijašnjih smo godina u vinogorjima kontinentalne i sredozemne Hrvatske, obično tijekom druge polovice 7. i početkom 8mj. , na pojedinom trsju zamjećivali pojavu simptoma drastičnog sušenja biljaka. Zabilježeno u području Jastrebarskog, Vrgorca, dolini Neretve, Iloku, Istri, Kutjevu, Međimurju, Nadinu, Pelješcu i drugdje. Napadnuti su bili nasadi stariji od 15 ili 20 godina. Dugo godina nastale su negativne promjene u vinogradima smatrane normalnim slijedom starenja. Kojim su oslabljene obrambene sposobnost trsja na gljive truležnice (“razarači drva”). Još 1870. godine praktičari su u Hrvatskoj tu pojavu nazivali “Posmud”. Zadnjih godina je pojava sušenja tek podignutih vinograda potaknulo brojna istraživanja uzroka i patogeneze venuća mladih trseva u značajnim vinogradarskim zemljama diljem svijeta (tzv. mladenačko venuće).
Simptomi bolesti- apopleksija vinove loze
Karakteristični simptomi apopleksija vinove loze upućuju na apopleksiju trseva. Odnosno bolest koja je u stranoj literaturi poznata pod imenom “Mall dell’Esca” ili “Esca”. Bolest je kompleksna, a trulež drva samo je jedan od simptoma. Riječ je o najstarijoj opisanoj gljivičnoj bolesti vinove loze, poznatoj u sredozemnom području još u rimsko doba. Rezultira sušenjem trsa zbog degradacije drva. Poodmakli stadij apopleksije prepoznatljiv je po uzdužnim pukotinama na panju (vidi sliku). Uloga patogenih organizama apopleksije u degradaciji drva vinove loze još nije potpuno proučena. No poznato je da se poremećaj jače pojavljuje u toplijim i suhim uvjetima. Stoga ne čudi jača pojava ovog poremećaja tijekom ekstremno vruće i suhe 2003. godine. Dok se u naknadnim sezonama javlja tijekom najtoplijeg dijela vegetacije (najčešće srpanj).
Dugo su godina vrste Stereum hirsutum i Fomes igniarius (=Phellinus igniarius, a danas Fomitipora punctata) smatrane uzrokom promjena na oboljelim čokotima. U okolici Bordeauxa, Kaliforniji i Italiji važnija je Phellinus, a u južnom dijelu Francuske i Hrvatskoj Stereum. Posljedice mogu biti vidljive na svim organima trsa. Apopleksija se pojavljuje u dva tipična oblika. To su (a) u kroničnoj formi kao degradacija lišća, te u (b) akutnoj formi kao brzo sušenje ili smrt cijelog trsa.
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)