Bolest kvrgave kože, nodularni dermatitis, virusna je zarazna bolest goveda koja je prvi puta zabilježena u Africi, a proteklih godina virus je preko Turske ušao na europski kontinent. Bolest se ne može liječiti lijekovima, već je jedini vid zaštite preventivno cijepljenje i održavanje higijene prostora uništavanjem insekata , muha i komaraca, koji su prenositelji ove vrlo opasne i zarazne bolesti. Ova godina je, nažalost, vrlo pogodna za razvoj i prijenos bolesti, jer obiluje kišom, sparinom i vlagom, što znači povoljnim klimatskim uvjetima za razvoj letećih napasnika i prenosnika bolesti. Kad se jednom ustanovi, bolest se širi i izravnim kontaktom među govedima.
Obavezno je preventivno cijepljenje cijele populacije goveda u Hrvatskoj, obavijestili su iz Ministarstva poljoprivrede. Ova se informacija odnosi na sve poljoprivrednike koje drže goveda.
Obavezno je preventivno cijepljenje cijele populacije goveda u Hrvatskoj, jer se u susjednim državama bolest već jako proširila i stigla na oko 200 km od Hrvatske. Objavljen je i informativni letak o ovoj bolesti za farmere i veterinare, s naglaskom da kad se na nekom području bolest pojavi, vrlo teško se sprječava njezino daljnje širenje. Gospodarske štete koja ostavlja za sobom prevelike su.
Kako prepoznati bolest ?
Vrijeme inkubacije traje do 28 dana, a klinicka slika bolesti očituje se jednim od sljedećih znakova: povišena tjelesna temperatura (40°- 41°C), inapetencija, iscjedak iz oka i nosa, pojačano slinjenje, pojava cvorica po koži (okruglastog oblika, spljoštenog vrha, veličine 1 do 5 cm u promjeru, okruženih s upalnom tkivnom reakcijom), broj čvorića može varirati od nekoliko do masovne pojave u teškim kliničkim slučajevima, lezije na sluznici usta, nosa i ždrijela. Bolest uzrokuje značajne ekonomske štete, jer pogađa većinom krave u vrhuncu laktacije i uzrokuje značajan pad u proizvodnji mlijeka. Česti su sekundarni bakterijski mastitisi, te privremena ili trajna neplodnost. Izrazito mršavljenje zaraženih životinja uzrokuje značajno smanjenje rasta u tovnih goveda. Duboke lezije po koži ostavljaju trajne ožiljke i smanjuju vrijednost kože.
Cijepljenje već započelo
Cijepljenje protiv bolesti kvrgave kože je započelo na područjima Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, Brodsko posavske, Dubrovačko-neretvanske i Splitsko-dalmatinske županije, jer su to granične županije najviše izložene virusu te opasne bolesti. U Osijeku je smješteno centralno skladište za distribuciju cjepiva Lupyvax za tri najrizičnije istočne županije; Osječko-baranjsku, Brodsko-posavsku i Vukovarskosrijemsku. Na tom području ima 125 tisuća goveda, što iznosi 30%o od ukupnog broja goveda u Hrvatskoj. Prve su na udaru Osječko-baranjska i Vukovarskosrijemska županija u kojima se na 2.500 farmi nalazi 110.000 goveda. Pomoćnik ministra poljoprivrede Tomislav Kiš održao je edukaciju za veterinare i veterinarske inspektore, naznačivši da je manji broj oboljelih životinja zabilježen dvjestotinjak kilometara od Hrvatske. Po procjenama, zaraza se kreće od pet do deset kilometara na dan, zahvaljujući prenositeljima komarcima i muhama. „Za ovo granično područje osigurane su dovoljne količine cjepiva, ali za cijelu državu nedostaje još 50.000 doza koje su potrebne za županije koje trenutno nisu ugrožene, npr. Istarska i Varaždinska ili Zagrebačka, ali i ta količina je već rezervirana i uskoro će biti dopremljena u Hrvatsku. Također, dokle god krava nije inficirana bolešću, a bolest je vrlo vidljiva, može se konzumirati i mlijeko i meso. Ipak s konzumacijom kravljih proizvoda treba sačekati tjedan dana nakon cijepljenja“, izjavio je pomoćnik ministra poljoprivrede Tomislav Kiš. Ako se primijeti da je životinja oboljela, hitno se mora strado eutanizirati i mrtve životinje neškodljivo ukloniti.
Veterinarski stručnjaci smatraju da će se uspješno cijepiti sve krave unutar rizične zone i izgraditi imunitet u razdoblju od deset dana do tri tjedna. Bit će uspješno cijepljeno svih 422 tisuće goveda, koliko ih trenutno uzgajamo u Hrvatskoj. Iz državnog proračuna osigurano je 17 milijuna kuna, a to znači da je cijepljenje besplatno. Najvažnija poruka javnosti je da bolest ne spada u zoonoze, nema nikakve opasnosti prijenosa bolesti na ljude.