Sredinom siječnja dodijeljeno je 175 tisuća eura kroz ugovore u okviru Programa potpore županijskim programima u sektoru mliječnog govedarstva u 2023. godini. Uručeni su i 398 tisuća eura vrijedni ugovori za sufinanciranje rada uzgojnih udruženja u stočarstvu. 


Ministrica poljoprivrede Marija Vučković s državnim tajnikom Zdravkom Tušekom, ravnateljem Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Zdravkom Baraćem i posebnim savjetnikom Ivom Grgićem, u nazočnosti župana bjelovarsko-bilogorskog Marka Marušića, zamjenika župana sisačko-moslavačkog Mihaela Jurića te predstavnika županija sudjelovalau dodjeli tih ugovora kojima su potporu ostvarile Varaždinska, Karlovačka, Sisačko-moslavačka, Ličko-senjska, Brodsko-posavska, Osječko-baranjska i Bjelovarsko-bilogorska županija.

Sufinanciramo mjere za uzgoj i kupovinu junica namijenjenih proizvodnji mlijeka te troškove sabiranja i prijevoza mlijeka, čime ćemo doprinijeti očuvanju likvidnosti gospodarstava koja se bave proizvodnjom mlijeka, ali i pomoći županijama koje su za cilj postavile povećanje obujma proizvodnje mlijeka i broja mliječnih krava na svom području, izjavila je ministrica Vučković.

Potpora u visini 398 tisuća eura uručena je za 18 priznatih uzgojnih udruženja u području stočarstva za 2023. godinu kroz „Program potpore za sufinanciranje rada uzgojnih udruženja u području stočarstva za razdoblje 2021. – 2023. godine“. Ugovori će doprinijeti unaprjeđenju provedbe uzgojnih programa i učinkovitijoj provedbi metoda i postupaka uzgojnih programa u cilju genskog unaprjeđenja proizvodnih svojstava populacija stoke kao što su proizvodnja mesa, mlijeka, jaja, meda i drugih stočarskih proizvoda. Sa stajališta izvornih i ugroženih pasmina domaćih životinja očekivani rezultat Programa je unaprjeđenje uzgojnih programa metodama koje osiguravaju učinkovitije očuvanje izvornih genotipova i genske varijabilnosti u populacijama izvornih pasmina stoke. Jedan od važnih ciljeva sufinanciranja priznatih uzgojnih udruženja je administrativno jačanje i povećanje stupnja samostalnosti u provedbi uzgojnih programa.

Izvor: Ministarstvo poljoprivrede

Prethodni članakFizikalna svojstva tla (3) – gustoće i porozitet tla
Sljedeći članakPredviđanje prinosa u poljoprivredi primjenom umjetne inteligencije
Kristina Pawelitsch, mag.ing.agr.
Rođena je 1974. g. u Crailsheimu u Njemačkoj, a diplomirala je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti Lovranske trešnje. Urednica je Gospodarskog lista i autorica stručnih članaka iz raznih područja poljoprivrede, a surađuje i s udrugama iz područja poljoprivrede. Kristina Pawelitsch rođena je 1974. godine u Njemačkoj , u Crailsheimu. OBRAZOVANJE: • U Krapini završava srednju školu za prirodoslovno- matematičkog tehničara • 2002. diplomirala na Sveučilištu u Zagrebu, na Agronomskom fakultetu i stekla zvanje magistra inženjerka hortikulture. Diplomirala je na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti lovranske trešnje. • govori tečno njemački i engleski (Vodnikova škola, Zagreb , 6. stupanj poslovnog engleskog i završni stupanj konverzacijskog njemačkog u školi Sokrat u Zagrebu) RADNO ISKUSTVO: Od lipnja, 2017. godine urednica u Gospodarskom listu. Prijašnje radno iskustvo: radila u AQUAARTu kao projektant automatskih sustava navodnjavanja. Nakon toga radi kao referent nabave u Würth Group na poslovima uvoza i izvoza za strano tržište, pretežno Njemačka i Švicarska. Aktivni je član Udruge Akram (Udruga za hrvatsko savršeno naselje), a pisala je i u časopisima ''Vita'' i '' Sto posto prirodno''.