U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva krajem studenog predstavljeni su novi programi potpore za sektor stočarstva za razdoblje od 2025. do 2027.godine.
Program potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru mesnog govedarstva, svinjogojstva, te mesnog ovčarstva i kozarstva iznosi 96 milijuna eura. Program potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru mliječnog govedarstva, ovčarstva i kozarstva iznosi 24 milijuna eura. Program potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala na području zone ograničenja ili zbog pojave afričke svinjske kuge iznosi 4 milijuna eura.
Planiranje povećanja poljoprivredne proizvodnje
Cilj je da se programima podigne razina proizvodnje. Prva dva programa su na e-Savjetovanju dostupni za zaprimanje komentara do 22. prosinca ove godine. Za treći program e-Savjetovanje bilo je otvoreno do 2. prosinca ove godine.
U uvodnom obraćanju potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro rekao je da cilj resornog ministarstva i Vlade je povećanje poljoprivredne proizvodnje i samodostatnosti hrane u Hrvatskoj.
–Potencijala imamo da možemo prehraniti dvije Hrvatske, nažalost, dosad nismo išli u tom smjeru. Međutim, zahvaljući naporima Ministarstva i Vlade do 2027. godine postoji mogućnost da se vidi određeni rast u prozvodnji mlijeka i mesa, kazao je ministar Dabro.
Povećanje proizvodnje planira se postići kroz ulaganja u stvaranje novih proizvodnih kapaciteta, očuvanje i unaprjeđenje postojeće proizvodnje, poboljšane uvjete smještaja životinja, ulaganja u klaonice i drugo.
-Potpora se ne baca u vjetar. Proizvođači će potporu dobiti nakon što se programi prihvate na Vladi početkom iduće godine. Svoju proizvodnju proizvođači će morati povećati. Cilj je da se proizvodnja poveća od 10 do 40 posto u tri godine. Ako to proizvođači ne učine morat će vratiti novac, poručio je ministar Dabro.
Programe je prezentirao ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Ministarstva poljoprivrede Zdravko Barać. Prvi od navedena tri programa je namijenjen isključivo onim uzgajivačima koji će u idućem trogodišnjem razdoblju povećati stočarsku proizvodnju. Vrijednost programa je 32 milijuna eura po godini provedbe, odnosno 96 milijuna eura u trogodišnjem programskom razdoblju.
–To je program koji je obuhvatio tri važna sektora. S obzirom na sadašnju strukturu proizvodnje i na volumen proizvodnje po pojedinim sektorima, podijeljena je i omotnica unutar alokacije za ovaj program, rekao je Barać.
Iznosi potpora
Za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru mesnog govedarstva potpora iznosi 15 milijuna eura po godini provedbe. Za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru svinjogojstva potpora je 10 milijuna eura po godini provedbe. Za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru mesnog ovčarstva i kozarstva potpora je 7 milijuna eura po godini provedbe.
–Korisnici ovih sredstava mogu se odrediti žele li povećanje od 10 do 40 posto. Osnova za izračun potpore je trenutačna proizvodnja koju posjednici stoke ostvaruju. Ono što je bitno je da dobivaju sredstva unaprijed, država predfinancira aktivnosti povećanja stada. Mjerimo prolazno vrijeme nakon 12 mjeseci, a u konačnici za 24 mjeseca od dobivanja zadnjih sredstava po ovom programu. Obveza onoga tko dobije sredstva ako se odluči, primjerice za povećanje od 20 posto da u 24 mjeseca mora imati 20 posto više grla nego na dan 1 siječnja. 2025. kako je u programu, pojasnio je Barać.
Osigurana sredstva iz programa omogućavaju godišnji rast za 6.000 krava u proizvodnji mesa, 16.000 krmača i 25.000 ovaca i koza. Barać je rekao da nije uvjetovan način na koji mora doći do povećanja stada. Međutim preporuka je da se rast omogućava kupnjom rasplodnog podmlatka i/ili povećanjem iz remonta vlastitog stada.
24 milijuna eura za razvoj proizvodnje mlijeka
Što se tiče Programa potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru mliječnog govedarstva, ovčarstva i kozarstva s ciljem razvoja proizvodnje mlijeka, izrađen je program potpore u vrijednosti 8 milijuna eura po godini provedbe, odnosno 24 milijuna eura u trogodišnjem programskom razdoblju.
–U prvih 10 mjeseci ove godine je povećanje od 0,1 posto proizvodnje mijeka u odnosu na istih 10 prošle godine. Smatramo da je i ovo blago povećanje početak jednog pozitivnog trenda. Vjerujemo da je mjera provedena u 2024., a sad i dodatak te mjere koji je također u provedbi, u dobroj mjeri zaslužan za to povećanje. To nas je i motiviralo da mjeru pretvorimo u zaseban program koji će vrijediti kao trogodišnji.
–Šaljemo poruku proizvođačima da imaju sigurnost korištenja sredstava u trogodišnjem razdoblju. To je jako bitno za njihovo planiranje, planiranje ne samo onih u Hrvatskoj koji misle povećavati proizvodnju već i onih koji misle proizvoditi rasplodni materijal koji će nuditi na hrvatskom tržištu i prodavati temeljem programa, tvrdi Barać.
Osigurana sredstva iz programa omogućavaju godišnji rast za 5.000 krava u proizvodnji mlijeka i 35.000.000 kg mlijeka. Rast se omogućava kupnjom rasplodnog podmlatka ili povećanjem iz remonta vlastitog stada.
40 milijuna eura u 2025. godini
Kroz dva programa koji su namijenjeni isključivo uzgajivačima koji će u idućem trogodišnjem razdoblju povećati proizvodnju mesa i mlijeka osigurano je u 2025. godini 40 milijuna eura. Za proizvođače goveđeg, svinjskog i ovčjeg/kozjeg mesa 32 milijuna eura i za proizvođače milijeka 8 milijuna eura. To je u trogodišnjem razdoblju ukupno 120 milijuna eura. Program potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala na području zone ograničenja ili zbog pojave afričke svinjske kuge je namijenjen za obnovu proizvodnje na prostorima na kojima se otežano posluje zbog afričke svinjske kuge (ASK).
Ovim programom bit će obuhvaćeni i oni uzgajivači svinja koji su temeljem rješenja o repopulaciji već obnovili proizvodnju vlastitim sredstvima i to prije stupanja na snagu ovog programa. Iz sredstava ovog programa nadoknadit će im se trošak uspostave proizvodnje i to kao svim drugim korisnicima sredstava iz ovog programa prema vrijednosti svinja koje su imali kad su uginule ili kada su usmrćene u okviru provedbe ASK mjera.