Krenuli su od Severine i Jonija, a danas imaju 100 magaraca, prodaju magareće mlijeko, od njega izrađuju kozmetiku, a od stajnjaka humus.

Kad su, prije 10 godina, s mnogo entuzijazma, no niti malo iskustva, zakoračili u svijet poljoprivrede, diplomirana ekonomistica Ivana i njen suprug Darko, po zanimanju kuhar, ni slutili nisu da će čitav njihov život krenuti u nekom novom, potpuno nepredvidivom smjeru. Prvi, nesigurni, amaterski poljoprivredni koraci bili su tek početak dugog putovanja na kom su mnogo učili, istraživali, a mnogo toga i sami osmišljavali. Desetljeće kasnije OPG Plašć, u Ždralovima pored Bjelovara, potpuno je zaokružena priča. Od početnog jednog para, magarice Severine i magarca Jonija, danas je to farma sa sto grla magaraca.

Krenuli od nule

Primarni im je fokus uzgoj primorsko-dinarskog magarca, izvorne i zaštićene pasmine, čije očuvanje smatraju i svojom dugoročnom misijom. Na bazi svježeg mlijeka magarica razvili su i brend prirodne kozmetike, ‘La-Fi Cosmetics’. Odnedavno su na svom gospodarstvu ‘zaposlili’ i kalifornijske gliste koje od stajnjaka vrijedno proizvode humus. Supružnici ga potom koriste u svom vrtu, te ga uskoro planiraju plasirati i na tržište.

-Prije pokretanja OPG-a niti moj suprug, baš kao niti ja, nismo imali baš nikakav raniji doticaj s poljoprivredom. Naime, suprug Darko je po struci kuhar, a ja sam magistra marketinga i diplomirana ekonomistica, s dugogodišnjim iskustvom u administrativnim poslovima. No, nakon višegodišnjeg rada u struci oboje smo odlučili izaći iz zone komfora, napustiti svoje sigurne, profesionalne karijere te se potpuno posvetiti radu na našoj farmi, odnosno uzgoju magaraca i proizvodnji mlijeka magarica.

Važno je napomenuti da smo krenuli od nule, učili smo kroz vlastita iskustva, istraživali, povezivali se s drugim uzgajivačima i educirali se u svakom segmentu – od uzgoja životinja, mužnje, prerade mlijeka, pa do formuliranja kozmetičkih proizvoda. Danas s ponosom možemo reći da živimo život kakav nismo niti sanjali, radeći u prirodi, okruženi našim magaricama, uz proizvodnju koju smo sami izgradili s puno strpljenja, predanosti i ljubavi, kaže nam ekonomistica Ivana.

Ivana Plašć živi život s magarcima kakav nije ni sanjala

Ipak, prije ove uspješne, ‘magareće priče’, poljoprivredi ih je najprije privukla sadnja oraha, ali i uzgoj pčela. No, nakon nekoliko uspješnih pčelarskih sezona, život im je, kako kažu, donio neke nove izazove. Oni su im promijenili prvobitni smjer.

-Naš sin Filip imao je zdravstvenih poteškoća, a mi smo, tražeći prirodnu podršku njegovom imunitetu, otkrili ljekovitost mlijeka magarica. Tim su spletom okolnosti u naše živote najprije došli magarica Severina i magarac Joni. Danas, 10 godina kasnije, naša farma broji oko 100 grla, uključujući tri nova, mala magarčića, stara oko mjesec dana, koji su trenutačno i glavne zvijezde svakog obilaska naše farme, pričaju nam Ivana i Darko. S ponosom ističu kako je njihov OPG danas u potpunosti zaokružena, obiteljska priča, kojoj su se u međuvremenu oboje u potpunosti posvetili.

Uzgoj izvorne, zaštićene pasmine

Pokretanje farme zahtijevalo je mnogo odricanja i ulaganja, jer mladi je par sve financirao vlastitim sredstvima. No, nakon dvije godine rada prijavili su se i prošli na IAKS Mjeri 10, za tip operacije 10.1.9. Programa ruralnog razvoja.

Zahvaljujući IAKS Mjeri 10.1.9 za očuvanje ugroženih i izvornih pasmina domaćih životinja, uspjeli smo stvoriti održivu priču koja ne samo da pomaže očuvanju ove plemenite vrste, nego i doprinosi lokalnoj poljoprivrednoj raznolikosti. Ovo je jedina mjera koju koristimo i trenutačno nemamo potrebu, a niti želju, javljati se na neke druge mjere. Nastojimo svoje poslovanje što više usmjeriti samoodrživosti, bez potrebe za korištenjem fondova, kažu nam supružnici, kojima je dugoročna misija upravo uzgoj i očuvanje Primorsko-dinarskog magarca.

Ističu kako se trude biti otvoreni i za edukaciju i pomoć svima koji žele krenuti njihovim stopama te pridonijeti očuvanju te izvorne i zaštićene pasmine, jer sjećaju se kako su, na početku svoje priče, vrlo teško dolazili do prijeko potrebnih informacija, te upravo stoga danas s drugim uzgajivačima rado dijele stečena znanja i svoja iskustva iz prve ruke.

Šok-zaleđivanjem do vrhunske kvalitete

Glavni proizvod OPG-a Plašć je 100 posto prirodno magareće mlijeko, koje svakodnevno dobivaju od svojih magarica, u kontroliranim uvjetima, te su nam Ivana i Darko detaljno opisali čitav taj proces.

Mužnja je ručna, s izuzetnom brigom i poštovanjem prema životinjama, nakon čega se mlijeko filtrira, puni u sterilne bočice te brzo zaleđuje u šokeru. Ovaj proces šok zaleđivanja omogućuje da mlijeko sačuva sve svoje nutritivne vrijednosti, uključujući vitamine, enzime, lizozim i imunoglobuline, koji imaju pozitivan učinak na imunitet, alergije, atopijski dermatitis, bronhijalne i probavne probleme. Što se tiče količine, proizvodnja mlijeka na farmi je varijabilna, veća je u ljetnim mjesecima, kada je i glavnina puljenja.

Sada je sezona suhostaja kada se, što je prirodno, količina mlijeka značajno smanjuje. Trenutačno od muznih magarica muzemo po 2 dcl, a u vrhuncu laktacije se može namusti od 0,5-0,7 dcl mlijeka. Ima i rijetkih magarica koje mogu dati čak i 1 litru mlijeka, no to traje vrlo kratko, kaže nam Ivana, dodajući kako su suprug i ona ponosni upravo na kvalitetu i svježinu mlijeka sa svog OPG-a. Dostavljaju ga u domove kupaca diljem Hrvatske, no sve više i više narudžbi dolazi im i iz susjednih zemalja, poput Slovenije i Austrije, gdje, kako kažu, značajno raste zanimanje upravo za proizvode od magarećeg mlijeka.

Magareće mlijeko nakon muženje zaleđuju u šokeru i tim postupkom se čuva hranjiva vrijednost mlijeka

Supružnici ističu kako kupci danas sve više podataka traže putem interneta i društvenih mreža, a prilikom kupovine proizvoda žele i osobnu komunikaciju s proizvođačima. Stoga je, poručuju, za sve vlasnike OPG-ova, u današnje vrijeme, jako bitno konstantno se svakodnevno obrazovati te ovladati digitalnim vještinama, što ima posebno važnu ulogu u plasmanu proizvoda na tržište do krajnjeg kupca, a upravo je vješt plasman ključ uspjeha, dobrog poslovanja i opstanka.

Održivost kao cilj

U želji da njihov OPG bude što održiviji, ali i ekološki prihvatljiv, Ivana i Darko započeli su i s uzgojem kalifornijskih glista, koje stajnjak njihovih magarica prerađuju u visokokvalitetni humus.

Na OPG-u Plašć proizvode viskokvalitetni humus od stajnjaka magarica

Humus trenutačno koristimo za osobnu upotrebu, u uzgoju vlastitog povrća i bilja, no planiramo ga u budućnosti ponuditi i drugim ekološkim proizvođačima. Humus proizvodimo u običnom i peletiranom obliku, što ga čini pogodnim za različite načine primjene – od vrtlarstva, pa do primjene na većim poljoprivrednim površinama. Upravo taj proces zatvara krug na našem imanju i dokaz je da se doista iznimno trudimo poslovati po načelima održive i regenerativne poljoprivrede, uz maksimalno poštivanje prirode, kažu nam vlasnici OPG-a Plašć, koji su, kao kreativan nastavak priče s mlijekom magarica, formulirali i svoju prirodnu kozmetiku te su prije godinu dana pokrenuli liniju kozmetičkih proizvoda razvijenih upravo na bazi svježeg, magarećeg mlijeka.

S ciljem dodatnog usavršavanja u razvoju kozmetičkih proizvoda prošle godine Ivana je upisala i školu za Formulatora izrade prirodne kozmetike. Uskoro obrazovanje privodi kraju, a plan joj je otvoriti samostalni obrt za izradu prirodne kozmetike na bazi svježeg mlijeka magarica. Na taj način želi dodatno proširiti ponudu ‘La-Fi Cosmetics’ linije te omogućiti kupcima još veći izbor potpuno prirodnih proizvoda koji njeguju kožu na najnježniji način. U planu je daljnji razvoj linije, uključujući kreme za lice, balzame za usne i losione za tijelo, čime žele zaokružiti prirodnu njegu kože za cijelu obitelj.
Proizvodnja kozmetike od magarećeg mlijeka

Ivana otkriva kako naziv brenda kozmetičkih proizvoda, ‘La-Fi Cosmetics’, dolazi od imena njihove djece, ‘La’ od Laura i ‘Fi’ od Filip. Iako im kći ima tek 16, a sin 12 godina, oboje su od malih nogu uključeni u svakodnevni rad na obiteljskoj farmi te već sada, kažu nam zadovoljni roditelji, pokazuju veliki interes za nastavak obiteljskog posla.

Ovisno o tome koliko im trenutačne školske i izvannastavne aktivnosti dozvole, naša djeca, Laura i Filip, svakodnevno su uključeni u poslove na farmi, od hranjenja i brige za magarice, pa do pomaganja pri mužnji i igri s mladima. Voljeli bismo da oni jednog dana preuzmu OPG, ali ništa ne forsiramo – želimo da sami izaberu svoj životni put, zaključuju Ivana i Darko.

Poljoprivreda u županiji – stanje i izazovi

Naša Bjelovarsko-bilogorska županija se i dalje oslanja na poljoprivredu, kao jednu od temeljnih gospodarskih grana. Međutim, iako postoji veliki potencijal, poljoprivredni sektor suočava se s brojnim izazovima, a to su u prvom redu nedostatak radne snage i odlazak mladih u inozemstvo, ali i sve nepovoljniji klimatski uvjeti te rastući troškovi proizvodnje i beskonačna birokracija. Mnogi se mladi poljoprivrednici teško odlučuju za ostanak, upravo zbog birokratskih prepreka, visokih troškova ulaganja i nesigurnosti plasmana proizvoda. Bjelovar, iako grad s bogatom poviješću, nije pošteđen ovih izazova, pričaju nam Ivana i Darko, čija je želja da upravo oni budu motivacija drugim, mladim obiteljima da ostanu na svojim ognjištima, ulažu u lokalnu proizvodnju te zajedno grade otpornu zajednicu.

Da je njihova odluka o ostanku u Ždralovima bila itekako dobra, potvrđuju i planovi o daljnjem širenju proizvodnje, kao i razvoju novih, kozmetičkih proizvoda te nastavku edukacije posjetitelja njihove farme koji žele saznati više o uzgoju magaraca, proizvodnji mlijeka magarica i prirodnim metodama očuvanja zdravlja. U planu im je i pokretanje projekta terapijskog jahanja na magarcima, za djecu s posebnim potrebama, no na putu realizacije te njihove velike želje je, između ostalog, upravo nedostatak stručnog kadra.

Foto: Album obitelji Plašć