Kad pušu vjetrovi promjene, jedni grade skloništa, a drugi vjetrenjače – uzrečica je koja najbolje opisuje novi val malih craft dizajnera nakon pandemije koronavirusa. Jedna od njih je i Ivana Pranjić, vlasnica obrta Cork Croatia.

Tijekom pandemije, vino u kojem i inače uživam, pila sam kod kuće, a plutene čepove sam skupljala u zdjelu. Baš kada mi je moj dragi prijatelj Antun Glavica poslao karton svog vina i kada sam u zdjelu ubacila još jedan čep, to je bila svojevrsna kap koja je prelila čašu – čepovi su se rasipali i ja sam shvatila kako je sada trenutak da od njih napravim nešto lijepo, o čemu sam već dugo maštala, priča Ivana o svojim počecima. Danas ima puno narudžbi za svoje plutene rukotovorine, među kojima su privjesci, podlošci za čaše, unikatni nakit, stalci za vinske čaše, igre poput domina, pa i personalizirani rođendanski pokloni.

Prijateljstvo između Ivane i vinara Antuna ima i nit poveznicu – ekološku osviještenost. Naime, Antun Glavica vinar je nove generacije i prvi moslavački vinar koji posjeduje strogi biodinamički certifikat Demeter. Antun je jedan od vinara koji utire puteve za zelenu budućnost. Eksperimentalno je u dijelu vinograda zasadio piwi sorte, visokootporne na gljivične bolesti, koje nije potrebno prskati i dobio izvrsne rezultate. Sva vina koja proizvede – oko 15.000 boca godišnje – vrlo brzo proda.

Uz Piwi sortu tu su još Škrlet, Graševina, Marmor Collis i Frankovka. Osim same vinarije, smještene u blizini Kutine, obitelj Glavica razvija ekološko seosko gospodarsko s kušaonicom i impresivnim podrumom s amforama i arhivom ukopanom u pod. U planu je obnova nekoliko malih kućica koje će uskoro postati smještajne jedinice i turistima omogućiti višednevno uživanje u moslavačkom kraju.

Antun Glavica, Foto: diWine Portal