Iločki podrumi su napravili veliki korak prema digitalizaciji vinogradarstva. Prva su vinarija u svijetu koja je svoje vinograde analizirala uz pomoć platforme Vineyard Angel u svrhu oporavka vinograda, procjene stanja te optimizaciju uzgoja grožđa i proizvodnje vina.

Tehnološka platforma Vineyard Angel omogućava vinarima detaljan pregled vinogradarskih nasada, analizirajući isključivo redove vinove loze uz pomoć bespilotnih letjelica (dronova) opremljenih multispektralnim senzorima. Platforma omogućava precizno brojanje nedostajućih trsova, analizu vegetacijskih indeksa i generiranje detaljnih izvještaja o stanju vegetacije u PDF formatu. Cilj takvih detaljnih uvida je maksimalno povećanje učinkovitosti za planiranje daljnjih aktivnosti u vinogradima kao što je, primjerice, organizacija berbe. U slučaju Iločkih podruma tu je i obnova nasada. Oni su stradali u vremenskim neprilikama koje su im obilježile prethodne dvije vinogradarske godine.

O prednostima korištenja platforme Vedrana Barišić, voditeljica vinogradarstva Iločkih podruma, kaže:

Vinogradarska tradicija u Iloku njeguje se već dulje od dvije tisuće godina. Naša su vina globalno prepoznati sinonim kvalitete od 18. stoljeća. Da bi to tako ostalo i u budućnosti, potrebno je na vrijeme hvatati korak s vremenom.

S obzirom na sve veće izazove s kojima se susrećemo na terenu – bilo da je riječ o utjecaju klimatskih promjena i svega što s njima dolazi ili učinkovitijem upravljanju resursima –  održavanje vrhunske kvalitete proizvoda, na koju su naši potrošači navikli, u budućnosti će u još većoj mjeri ovisiti ne samo o uvjetima na lokalitetu, stručnosti kadra ili ljubavi s kojom se pristupa poslu, nego o još pametnijoj upotrebi tehnologije.

Kao predvodnik inovacije na domaćem vinskom tržištu upravo smo se zbog toga odlučili na ovaj iskorak i suradnju s tvrtkom Alti Agro. Njihov Vineyard Angel pomaže u nadgledanju naših nasada na valovitim platoima Fruške gore.

Kad je riječ o funkcionalnostima koje ovo AI rješenje nudi, posebno ističemo mogućnosti automatskog brojanja i lociranja nedostajućih trsova te kvalitativno zoniranje vinograda. Automatsko lociranje nedostajućih trsova našim ljudima na terenu značajno ubrzava posao tijekom čitave godine. Usluga kvalitativnog zoniranja vinograda štedi dragocjeno vrijeme u sezonama berbi.

Precizna analiza i optimizacija vinograda uz pomoć Vineyard Angela

Korištenje platforme Vineyard Angel omogućilo je analizu 150 hektara vinograda na položaju Vukovo, jedinstvenog vinogradarskog područja. Tamo su se podaci s dronova koristili za brojanje nedostajućih trsova, izdvajanje redova vinove loze, zoniranje prema kvaliteti nasada i planiranje daljnjih aktivnosti. Ova precizna digitalizacija vinogradarske proizvodnje pruža voditeljima vinogradarstva vrijedne informacije za optimizaciju sadnje i berbe. Time se omogućava bolje planiranje potrebnih resursa za obnovu nasada i održavanje optimalnih uvjeta za rast vinove loze.

Dr. sc. Ivana Rendulić Jelušić, direktorica Alti Agro d.o.o., detaljnije objašnjava:

Naša platforma napravljena je po mjeri vinogradara kako bi na jednom mjestu i uz jednostavno i intuitivno rješenje iskoristili sve prednosti primjene novih tehnologija u vinogradarskoj proizvodnji. Po senzorskom prikupljanu podataka i automatiziranoj obradi uz pomoć umjetne inteligencije, u svega nekoliko sati, vinogradari imaju dostupan stručni izvještaj o stanju vinove loze i potrebnim daljnjim koracima za obradu i uzdržavanje vinograda.

Također, snimanjem prije berbe mogu se detektirati zone bolje ili lošije kvalitete grožđa. One se mogu iskoristit za ciljanu selektivnu berbu i proizvodnju različitih tipova vina iz istog vinograda. Osim toga, dostupni su i alarmi o mogućoj pojavi bolesti vinove loze uz korištenje meteoroloških senzora. Sve to omogućava pravovremenu reakciju u zaštiti vinograda. Važno je naglasiti kako vinogradari ne moraju brinuti o prikupljanju i obradi podataka, niti ih moraju upisivati (unositi) kako bi platforma bila funkcionalna. Sve što naši korisnici trebaju, jest imati povjerenja u nove tehnologije i biti predvodnici vinogradarstva budućnosti koje je već stiglo u Iločke podrume.“

Svjetska inovacija u vinogradarstvu i planiranje budućih berbi

Iločki podrumi su među prvim vinogradima u svijetu koji su implementirali ovakav sustav za praćenje i analizu vinogradarskih površina. Vineyard Angel predstavlja jedinstveno svjetsko rješenje za vinogradarstvo. Uporaba dronova s multispektralnim senzorima omogućuje izuzetnu preciznost u analizi vegetacije i kvalitete nasada.

Vineyard Angel planiramo koristiti i u budućnosti. Sve kako bi što kvalitetnije analizirali stanje u vinogradarstvu, te na optimalan način planirali i organizirali procese u vinogradima. S pomoću navedene tehnologije na jednom mjestu imamo podatke s kojima možemo preciznije raditi predviđanja u proizvodnom djelu poslovanja, ali  i u prodaji. Samim time se pojednostavljuje donošenje poslovnih odluka i predviđanje izazova u poslovanju, izjavljuje Antonijo Kraljević, Predsjednik Uprave Iločkih podruma.

Korištenjem ove tehnologije, Iločki podrumi sada imaju jasniji uvid u stanje svojih vinograda. Generirani izvještaji pomažu u planiranju optimizirane sadnje i proizvodnje grožđa, te osiguravanju održivog rasta nasada, unatoč teškoćama izazvanima vremenskim nepogodama.

Prethodni članakOdržana interaktivna radionica LAGani iskorak u novo na temu razvoja ruralnog turizma
Sljedeći članakProizvodnja hrane, biokompozita i biogoriva iz žitarica u kružnom biogospodarstvu
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.