Vinogradarsko-vinarska proizvodnja predstavlja izuzetno važnu gospodarsku granu u Republici Hrvatskoj koja izravno ili kroz vezane djelatnosti (turizam, trgovina, proizvodnja vinogradarske opreme, ugostiteljstvo) ima izuzetno veliki značaj za gospodarstvo. Temelj uspješne i isplative vinogradarsko-vinarske proizvodnje je osiguranje dovoljne količine kvalitetnog certificiranog sadnog materijala što pokazuju primjeri brojnih vinogradarskih zemalja.
Na javnom savjetovanju je Program potpore istraživanja usmjerenih na unaprjeđenje kvalitete sadnog materijala loze za vremensko razdoblje od 2024. – 2029. Trenutačno Republika Hrvatska ima samo tri rasadnika predosnovnih i osnovnih matičnih nasada što nije dovoljno za osiguranje kvalitetnog i zdravog materijala loze.
Neophodno je provoditi mjere, a posebno istraživanja kojima će se utvrditi mogućnosti povećanja broja predosnovnih i osnovnih matičnih nasada sorata i klonova koje su najvažnije u podizanju novih nasada odnosno u proizvodnji sadnog materijala, pri čemu poseban naglasak treba staviti na autohtone sorte vinove loze. Isto tako neophodno je unaprijediti i poduprijeti znanstveno-istraživačke aktivnosti i resurse potrebne za održavanje uspostavljenih matičnih nasada najviših kategorija.
Ciljevi Programa potpore
Program potpore istraživanja usmjerenih na unapređenje kvalitete sadnog materijala loze za vremensko razdoblje 2024. – 2029. godine ima sljedeće ciljeve:
a) Sustavno praćenje proizvodnih svojstava do sada izdvojenih i registriranih hrvatskih klonova pojedinih sorata čime bi se pratilo njihov proizvodni potencijal
b) Praćenje fitosanitarnog statusa matičnih nasada kategorija predosnovni i osnovni usmjerenih na gospodarski štetne viruse i fitoplazmoze te pojave novih virusa
c) Utvrđivanje fitosanitarnog statusa i razinu unutarsortne varijabilnosti u proizvodnim nasadima kod sorata koje su važne u vinogradarskoj proizvodnji, a za koje na području Republike Hrvatske do sada nisu provođeni postupci fitosanitarne i klonske selekcije s ciljem utvrđivanja potreba za provedbu klonske selekcije i uspostave matičnih nasada najviših kategorija za predmetne sorte na području Republike Hrvatske.
Korisnici Programa potpore provodit će istraživanja vezano za utvrđivanje proizvodnih svojstava registriranih klonova u proizvodnim uvjetima te pripremati izvješća za stručne skupove i sajmove s ciljem upoznavanja proizvođača o prednostima korištenja navedenih klonova i certificiranog sadnog materijala u odnosu na standardni sadni materijal.
Prihvatljivi korisnici Programa potpore su znanstvene institucije iz sustava znanstvene djelatnosti, odnosno ustanove upisane u Upisnik znanstvenih organizacija sukladno Pravilniku o Upisniku znanstvenih organizacija i Upisniku visokih učilišta („Narodne novine”, broj. 56/23) te u Upisniku dobavljača poljoprivrednog sadnog materijala sukladno Pravilniku o upisu u Upisnike dobavljača, laboratorija i uzorkivača poljoprivrednog sjemena i sadnog materijala (»Narodne novine« br. 8/22) i Službenom registru specijaliziranih subjekata sukladno Pravilniku o Službenom registru specijaliziranih subjekata (»Narodne novine« br. 30/21) te ispunjavanju sljedeće uvjete:
Sredstva za provedbu ovoga Programa potpore planirana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2024. godinu u iznosu od 50.000,00 eura i u projekcijama za 2025. i 2026. g., unutar Financijskog plana Ministarstva poljoprivrede, s tim da ukupna sredstava potrebna za provedbu Programa potpore za šestogodišnje razdoblje iznose 300.000,00 eura. Zahtjev mogu podnijeti prihvatljivi Korisnici koji ispunjavaju propisane uvjete iz Programa potpore, s time da je najviši iznos bespovratnih sredstva za pojedinačni Zahtjev 300.000,00 eura, dok udio bespovratnih sredstva iznosi do 100 % od ukupnog iznosa prihvatljivih troškova Programa potpore.