Najvažnije su bolesti agruma tijekom vegetacije: trulež korijenova vrata ili gumoza, exokortis ili viroid ljuštenja kore i tristeza virus agruma.
Trulež korijenova vrata ili gumoza (Phytophthora citrophthora i P. nicotianae)
Jedna je od najvažnijih ali i najopasnijih gljivičnih bolesti agruma u cijelom svijetu. Najosjetljivije vrste agruma na ovu bolest su limun, mandarina i slatka naranča. Bolest agruma se osobito javlja za kišnih godina.
Simptomi bolesti agruma
Karakteristični su znakovi bolesti trulež i odumiranje stanica u zoni korijenova vrata. Odnosno na prijelazu iz podzemenog u nadzemni dio stabla. Kao posljedica napada javlja se obilna gumoza po cijelom stablu, pa se bolest zbog toga često naziva i gumoza agruma. Zbog jačeg intenziteta zaraze, može doći i do potpunog sušenja biljke.
Suzbijanje bolesti
Prije svega trebaju se provoditi preventivne mjere prilikom bolesti agruma. Od njih je najvažnije korištenje otpornih podloga za razmnožavanje, kao što su vrste podloga od Poncirus trifoliata i od gorke naranče (Citrus aurantium) Od izravnih kemijskih žaštitnih mjera za bolesti agruma, prema iskustvima iz svijeta najbolje je koristiti fungicide, i to uglavnom zalijevanjem oko stabla u zoni korijena.
Takvi su fungicidi primjerice: fenilamidi(metalaksil, benalaksil, pr. preparati Metaxyl MZ 72 WP, Ridomil Gold MZ 68 WP i dr.,) koji se koriste triput godišnje u razmacima od 2 do 3 mjeseca, počevši od proljeća do jeseni, a osim njih mogu se koristitibakreni fun-gicidi. U istu svrhu mogu se koristiti i fungicidi iz skupine Etil fosfonata (Al fosetil, pr. preparati Aliette flash WG, Aliette WP, Avi WP, Topic WP i dr.), kojima se može tretirati bilo za zalijevanje ispod stabla u zoni korijena ili za folijarno prskanje.