Prvog dana lipnja u Novom Čiču kod Velike Gorice u prostoru etno kuće KUD-a „Čiče“, održano je 21. potrošačko ocjenjivanje sorti jagode s područja Zagrebačke županije i grada Zagreba.

Nakon što su oči i nepca ocjenjivača – potrošača iskušala 10 različitih sorata (alba, joly, albion, asia, brilla, quicky, eliana, dely, clery, murano) koje se nalaze u jagodnjacima članova Udruge proizvođača jagoda Zagrebačke županije „Jagodni prsten“, kao najbolju izabrali su sortu clery.

 Ove godine duža sezona jagoda

Voditelj ocjenjivanja, prof. dr. sc. Boris Duralija sa Zavoda za voćarstvo na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, istaknuo je kako novije sorte svojim svojstvima potiskuju starije, tako da proizvođači stalno mijenjaju sorte, stvorene kroz oplemenjivačke programe, tražeći one koje su najbolje prilagođene uvjetima uzgoja u Hrvatskoj.

Nove su sorte, u pravilu, bolje kvalitete i puno ukusnije, rekao je Duralija. Dodao je da na prostoru Zagrebačke županije i grada Zagreba prevladavaju tri sorte – clery, joly i asia koje su jednorodne. Njihova sezona berbe, ovisno o tehnologiji uzgoja, traje od kraja travnja do početka lipnja.

Prof. Duralija je naglasio da je u intenzivnom uzgoju prosječna rodnost po grmu jagode oko 400 grama, a s obzirom na ovogodišnje uvjete, hladniji i kišni svibanj, sezona bi mogla potrajati i nakon sredine lipnja, zapravo dok temperature u nekoliko uzastopnih dana ne prijeđu 30 stupnjeva, jer tad lišće jagode prestaje s fotosintezom i usahne, a plodovi više ne dozrijevaju. Klimatske promjene donijele su i nepredvidivost vremenskih prilika, pa je svaka sezona drukčija.

Ocjenjivao se vanjski izgled i unutarnja kakvoća ploda

Četvrtina svih domaćih jagoda uzgaja se u zagrebačkoj regiji

Potrošačko ocjenjivanje jagoda organizirala je po 21. put Zagrebačka županija, a mr. sc. Josip Kraljičković, pročelnik za poljoprivredu Zagrebačke županije naglasio je da je oko četvrtine svih površina pod jagodama baš u zagrebačkoj regiji odnosno gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji, s oko 75 ha, od ukupno 306 ha, za koje su isplaćene potpore u 2022.g., prema podacima Agencije za plaćanje, dok sigurno ima još stotinjak ha na kojima se uzgajaju jagode, ali koje nisu prijavljene za izravna plaćanja. Na zagrebačkom području ima oko 120 uzgajivača jagoda, od toga oko 60 u Zagrebačkoj županiji, kojima uzgoj jagode nije glavna djelatnost.

Ovakva su ocjenjivanja pomogla da neke sorte, zbog preferencije potrošača, postanu i udomaćene, rekao je Kraljičković.

Dodao da županija osigurava bespovratne potpore, poput potpore za gradnju plastenika, opremanje i izradu prodajnoga mjesta, marketinga, edukacije itd. Stoga se ovo ocjenjivanje organizira radi promoviranja, prije svega jagode, potom sorte, a od ove godine i proizvođača najbolje ocijenjenih sorata.

Sortu clery , koja je dobila najbolje ocjene, uzgojio je OPG Ivica Bulf iz Križa, dok je na drugom mjestu sorta albion s OPG-a Gordane Brozović iz Rakitovca, a trećeplasirana je sorta murano tvrtke HB Jagodar iz Petrovine Turopoljske.

Upitali smo Gordanu Brozović za dojmove i stanje nasada s obzirom na nedavne silne oborine.

Uzgajam jagode 20 godina i toliko sam i članica naše udruge. Albion, koja je dobila i ove godine visoke ocjene, stalno je rađajuća sorta i proizvodimo je do kraja godine. Od naših ukupno 40 000 sadnica 80% je clery, a još su tu i asia i alba. Uzgajamo jagode na oko 1,5 ha, pola natkriveno, a pola na otvorenom i to je obiteljski posao, svi delamo jagode, kaže simpatična Gordana.

Bilo je nešto štete na jagodima zbog hladnog vremena i neprekidnih oborina tijekom svibnja, pa sam se bojala da će mi nasad poplaviti, jer smo mi u Turopolju u nizini i često bude poplava, no zemlja je bila vrlo žedna i svu je tu kišu „popila“. Tako da je kvaliteta jagoda izvrsna i sezona će sigurno trajati duže. Potrošači nakon ocjenjivanja kad čuju koja je sorta najbolja, posebno traže baš tu sortu, rekla nam je Gordana.

Naglasila da su domaće jagode najbolje i da im uvozne jagode nisu konkurencija, jer ima stalne i vjerne kupce koji ne kupuju uvozne jagode koje dođu ranije, već čekaju domaće, a ona uspije sve svoje jagode prodati u maloprodaji, izravno kupcima, pa i ove godine poziva sve koji vole jagode da navrate i kupe domaće najbolje, jer Gordana ima „more domaćih jagoda“.

Prethodni članakLjetna prihrana dušikom na okućnici
Sljedeći članakKako nastaje vosak u košnici?
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.