Plodovi višnje kao voćne kulture izuzetno su interesantni za preradu u mnoga alkoholna pića. Tradicionalno se već dugo u našim krajevima proizvode domaći likeri od višanja čija je proizvodnja najjednostavnija i zahtijeva najmanje prostora i vremena.
Liker je jako alkoholno piće koje sadrži najmanje 15%, a najviše 40% alkohola. Sama riječ „liker“ dolazi od latinske riječi liquifacere što doslovno znači učiniti tekućim ili otopiti.
Baza likera uglavnom neka vrsta voćne rakije, najčešće lozovača ili komovica. Tajna dobrog likera ovisna je upravo o kvaliteti bazne rakije. Izuzetno je važno da je rakija bez mana (oštar miris na UHU ljepilo, kiselost u okusu, miris na plijesan itd.). Dodatak šećera ili meda daje karakterističan slatki okus. Ovisno o vrsti likera, dodaje se još neko voće, začini, ljekovito bilje, kava i mnogi drugi sastojci.
Plodove višnje potrebno je držati određeno vrijeme u kontaktu s alkoholom kako bi se iz plodova izvukli svi njeni sastojci. Taj proces nazivamo maceracija. Boja i aromatske tvari iz višanja tako prelaze u alkohol, koji će biti osnova budućeg likera. Toplina tijekom maceracije dodatno pospješuje i ubrzava otapanje tvari pa se često preporučuje držati staklenke s višnjama i rakijom na toplome mjestu. Potrebno je izbjegavati direktno sunčevo svjetlo jer može doći do degradacije boje likera.
Recept za liker od višanja
Sastojci:
–1 kg svježih plodova višanja, 1 litra rakije (komovica, lozovača), 1kg šećera, 1 vrećica vanilin šećera ili štapić vanilije.
Postupak:
- oprane plodove višanja i šećer stavite u prikladnu staklenku.
- preko višanja nalijte rakiju, a staklenku dobro zatvorite i ostavite na osunčanom mjestu (najbolje uz prozor) najmanje mjesec dana. Toplina ubrzava maceraciju, odnosno otapanje tvari iz borovnice u alkohol. Međutim, sunce može uzrokovati gubitak boje likera, stoga ako želite sačuvati tamniju boju, maceraciju treba provesti na tamnom i toplom mjestu.
- povremeno promućkajte staklenku
- kada je proteklo potrebno vrijeme, liker procijedite kroz cjedilo obloženo krpom ili s nekoliko slojeva gaze.
- liker ulijte u pripremljenu steriliziranu bocu i čvrsto zatvorite.
kako bi se sastojci dobro proželi, a liker dobio svoj puni okus, ostavite ga da odstoji još barem mjesec dana.
Foto: Shutterstock
Izvor: Gospodarski kalendar