U prošlom članku objavljen je prvi dio članka o malini koja je vrlo zahvalna kultura i nije ju teško uzgojiti. Zbog veće potrebe za ljudskim radom, kao i kupina, pogodna je za obiteljska gospodarstava. U nastavku ćemo navesti interesantnije sorte maline.
Na tržištu se neprekidno pojavljuju nove sorte, no velika većina ne uspije zauzeti mjesto među vodećima, zbog slabe prilagodljivosti različitim mjestima uzgoja, nepredviđene osjetljivosti na bolesti i štetnike, te pojedinih osobina plodova koje nisu prihvatljive za potrošače.
Razlikujemo:
Jednorodne, dvogodišnje ili ljetne
Jednogodišnje sorte maline dozrijevaju tijekom prve godine uglavnom na drugoj-gornjoj polovici jednogodišnjih izdanaka, tijekom nekoliko tjedana, u razdoblju od kolovoza do listopada, odnosno sve do pojave prvih mrazova, naravno ovisno od sorte. Sorte iz grupe jednogodišnjih malina mogu dozrijevati dva puta na jednom izdanku u dvije različite vegetacijske sezone, u jesen prve i u ljeto druge godine. Ipak, zbog niza prednosti ove sorte u intenzivnoj proizvodnji uzgajaju se samo za jednu jesenju berbu, izdanci se ostavljaju da žive samo jednu godinu.
Dvorodne, jednogodišnje ili jesenske
Sorte maline iz ove grupe dozrijevaju u drugoj vegetaciji, dok prethodne emitiraju samo vegetativni rast. Dvogodišnji izdanci koji su dozrijevali nakon berbe se suše i odumiru. Trenutno najzastupljenija sorta maline ‘Willamete’ pripada ovoj grupi, kao i genotip ‘Meeker’, te ‘Tulameen’. Sorte maline iz grupe dvogodišnjih, dozrijevaju na izbojcima, koji se razvijaju iz generativnih pupoljaka u pazuhu lista na dvije godine starim izdancima, tijekom četiri tjedna sazrijevanja u vremenu lipanj- kolovoz, zbog čega se u literaturi često nazivaju ljetne sorte maline.
Willamette

Vodeća je sorta u Americi i Kanadi, nastala križanjem sorti ‘Newburgh’ x ‘Lloyd George’. Razvija bujne izdanke uspravnog rasta, koji se ne lome pod rodom. Ovaj kultivar je selekcioniran 1936.godine, a u proizvodnji je od 1943. godine i nakon toliko godina i dalje predstavlja jednu od najzastupljenijih sorti malina
Grmovi su bujni, osrednje dugih šiba, uspravnog rasta i nisu skloni lomljenju. Ima dosta korijenovih izdanaka, a plod je ukusan, krupan, stožast i izričito čvrst.
Nadzemni sustav ‘Willamette’, sastoji se od većeg broja ispravnih izdanaka, koji su u fazi zrelosti crvenkasti s trnovima, koji su ravnomjerno raspoređeni cijelom dužinom izdanka. Sorta razvija veliki broj izdanaka u godini berbe, te se isti moraju uklanjati kako ne bi došlo do konkurencije s onima koji nose rod.
Ti su izdanci vrlo dugi, mogu narasti i do 3 m tijekom vegetacije. Ne daje visoke prinose (do 8000 kg po hektaru). Osjetljiva je prema virusima, što ju sve više odmiče od uzgoja u pojedinim zemljama. Najviše je osjetljiva na trulež korijena, koja razara cijeli korijenov sustav, a na mladim izdancima pojavljuju se tamne ulegnute pjege, pa venu i propadaju.
Stabljika je dvogodišnja, a najbolje uspijeva na vrlo sunčanim mjestima, s puno vode. Dozrijeva u drugoj polovini lipnja, što znači da je srednje rana sorta, dok se plodovi koriste u svježem stanju i za preradu, jer dobro podnosi prijevoz.
Meeker

Sorta stvorena u SAD-u od strane Državnog sveučilišta Washington 1967. godine križanjem sorti ‘Willamette’ x ‘Cuthbert’. Jedan od najpoznatijih kultivara nastao u tom oplemenjivačkom programu je ‘Meeker’ stvoren od oplemenjivača dr. Chester D. Schwartze. Ovaj bujni kultivar s plodovima visoke kvalitete i dugim plodonosnim izdancima pogodan je za strojnu berbu pod šifrom WSU 408. Vrlo kvalitetna jednorodna sorta, bujnog rasta, razvija puno korijenovih izdanaka. Razvila je otpornost prema sivoj plijesni, suši i raku korijenovog vrata, zbog čega se zadnjih godina još više uzgaja. Plod je krupan (4,5 grama) i ujednačen je tijekom cijele berbe, čvrst, stožastog oblika, jarko crvene boje i privlačnog izgleda. Pogodan je za potrošnju u svježem stanju, smrzavanje i preradu. Zbog dugih rodnih grančica ova sorta zahtijeva dodatne naslone, pa je time i razmak između redova nešto veći u odnosu na druge sorte (2,8-3,0m). ‘Meeker’ je sorta manje osjetljiva na niz bolesti kao što su hrđa i trulež korijena. Dobro podnosi manipulaciju i transport i vrlo je prikladna za integriranu i ekološku proizvodnju.
Sorta ‘Meeker’ najviše se uzgaja na pacifičkom Sjeverozapadu, i to oko 60% od ukupne proizvodnje malina, što područje Washingtona dovodi do vodećih regija u proizvodnji maline.
Tulameen

Nova kanadska sorta razvijena 1989. godine križanjem sorti ‘Nootoka’ x ‘Glen Prosen’. Sorta bujnog rasta, sa snažnim dugim izdancima, koji na sebi nose trnove. Otporna na mozaik virusa maline.
Plodovi su vrlo krupni (prosječna masa oko 5 grama), dugi, briljantno crveni, sjajni i čvrsti, vrlo slatki. Razvija se na dugim stapkama i lagano se bere. Ima najduže razdoblje zrenja od svih ljetnih malina (od početka do kraja lipnja). U nekim toplim južnim krajevima, gdje je vegetacija produžena može uslijediti ponovna cvatnja i drugi rod. Odlična je za tržište svježe maline zbog svog okusa i veličine.
Heritage

Stvorena je u SAD-u 1969. godine križanjem (‘Milton’ x ‘Cuthbert’) x ‘Durham’.Proizvodi se u SAD-u, Italiji, Poljskoj, te je jedna od vrlo kvalitetnih sorata obilne rodnosti. Sorta je svojstvena po bujnim, dugačkim i uspravnim izdancima pokrivenim sitnim bodljama. Plodovi su sitni (prosječne mase oko 2grama), tamnocrveni, blage arome. Imaju vrlo slatko meso, jer sadrže veliku količinu šećera. Prvi plodovi dozrijevaju početkom lipnja, a drugi sredinom rujna, pa se sorta ne preporuča za područja gdje su mogući rani jesenski mrazevi. Dobro podnosi nešto teža tla, ali u slučaju slabe dreniranosti može se razviti trulež korijena. Otporna je na Oidium tuckery, a osjetljiva na Botrytis cinerea i Didymella applanata.
Autumn Bliss

Ova sorta dobivena je križanjem više vrsta (Rubus arcticus, Rubus occidentalis, Rubus idaeus strigosus) i sorte ‘Llyod George’ 1973. godine u Velikoj Britaniji. Sorta ima kratke, uspravne izdanke prekrivene bodljama. Plodovi su srednje krupni, do krupni, tamnocrvene boje, čvrsti, aromatični, dobra okusa i dobre sposobnosti čuvanja. Jedna je od najranijih dvorodnih sorti maline, počinje već u kolovozu, a traje do pojave prvih mrazova u listopadu. Rodi vrlo obilno. Autumn Bliss vrlo je značajna sorta, a otporna je i na trulež korijena (Phytophora fragariae var. Rubi). Također je otporna i na uši, koje su prenosioci RBDV virusa.
Polka

Polka je novija sorta maline, porijeklom iz Poljske, a nastala je križanjem sorata: Autumn Bliss, Lloyd George i vrste Rubus crataegifolius. Plodove počinje formirati sredinom srpnja, a plod je krupan, čvrst, izrazito crvene boje te izvrsne kakvoće. Polka spada u dvorodne sorte malina. Punu rodnost Polka postiže u drugoj godini. Preporučljivo ju je koristi kao stolnu sortu. Prednost joj je što rodi već prve godine.