Kako nam se kasnojesenski radovi u voćnjaku lagano bliže kraju, sve je veći naglasak na pravilnoj zaštiti voćaka zimi od niskih temperatura i glodavaca. Iako su već duži niz godina temperature na većini lokacija znatno više od onih uobičajenih, ipak je potrebno provesti mjere predostrožnosti u svrhu očuvanja trajnih nasada od vremenskih neprilika.

Jedna od najčešćih radnji u voćnjaku zimi, a pogotovo u mladim voćnim nasadima je postava zaštitnih mreža ili plastičnih tuba oko sadnica. Tube se postavljaju u svrhu zaštite same sadnice od glodavaca i divljači zimi te u svrhu očuvanja mlade sadnice od jako niskih temperatura. Preporuča se svakako provedba ove radnje ako je moguće, kako bi sadnice što spremnije prošle kroz fazu zimskog mirovanja.

Postavljanje plastičnih tuba oko sadnica voća

Zimsko tretiranje od nametnika i štetnika

Vrlo je bitno i zimsko tretiranje od nametnika i štetnika u fazi mirovanja. U većini slučajeva prskanje se provodi crvenim ili plavim uljem. Zaštitu nasada se preporuča obaviti bakrenim pripravcima u kasnu jesen ili rano proljeće, već negdje početkom veljače, a prije kretanja u vegetaciju nasada. Svrha zaštite je obrana nasada od bolesti i štetnika po kretanju u vegetaciju i prevencija kasnijih zaraza, poput kovrčavosti lišća breskve.

Naime, primarne zaraze uzročnicima bolesti roda Taphrina na breskvama, nektarinama i  šljivama događaju se kod većih količina kiše u razdoblju od otvaranja pupova do početka cvatnje i tad je potrebno obaviti zaštitu. Kad se pojave prvi simptomi kovrčanja listova, tad je već kasno za tretiranje, jer se infekcija dogodila mnogo ranije, još prije cvatnje. Za zaštitu jabuke i kruške dobro je izvesti radnje preventivnog karaktera protiv crvenog pauka i štitastih uši.

Također jedna od svima dobro poznatih radnji prevencije u svrhu zaštite voćke od mrazopuca – pucanja kore na deblima i donjem dijelu skeletnih grana, jer bijela boja djeluje odbijajuće na sunčevu svjetlost i tako spriječava preveliko zagrijavanje i temperaturnu razliku zraka i površine debla i grana. Ujedno se smjesom djeluje insekticidno (ovicidno) i fungicidno, pa je to i zaštita od štetnika i bolesti. Bijeljenje se obavlja u kasnu jesen ili početkom zime, a ne na kraju zime ili u proljeće.

Receptura smjese za bijeljenje voćaka:

Kako bi se napravila žitka masa, potrebno je na 5 kg gašenog vapna dodati 0,5 kg močivog sumpora i 0,5 kg kuhinjske soli. Dobro je da smjesa odstoji 24 sata prije premazivanja voćaka.  Premazivanje se obavlja četkom, a premazuje se deblo i i račvanje grana. Bijeljenje voćaka pomaže i uklanjanju mahovine s debla i donjih dijelova krošnje.

Zaštita od mraza nužna je i kod agruma. Od jakih sjevernih vjetrova u tu svrhu, prije početka zime, stabla agruma se omotavaju namjenskim mrežama.

Priprema za proljetnu sadnju

Priprema rupa za sadnju voćki i ukrasnog drveća česta je radnja zimi. Iako struka preporučuje jesensku sadnju, zbog aklimatizacije i boljeg kretanja sadnica u proljeće, mnogi se ipak odlučuju na proljetnu sadnju, pa je dobro pripremiti sadne jame ranije, i u optimalnom trenutku u rano proljeće posaditi željene voćke. Zimi se orezuju skoro sve voćke, provodi se čišćenje debla voćaka. Voćnjak se čisti od ostataka tijekom godine i priprema za proljetnu sadnju.

Voćnjak zimi pod snježnim pokrivačem

Cijepljenje, presađivanje i čišćenje

Provodi se cjepljenje jabuka, kruška, badema i svih koštičavih voćaka. Obavlja se prihrana i raspoređivanje stajskog gnoja po nasadu, čisti se teren i sloj uvelog lišća ispod krošnji. Kada su voćke na kraju vegetacijskog mirovanja i kada počnu izbijati pupoljci pravi je trenutak za izvođenje preventivnih mjera protiv bolesti i štetnika. Presađuju se drveće i grmovi u okolišu na okućnici te se koristeći mladice, razmnožavaju kupina i malina.

Radi se rezidba mladica maline, lješnjaka i kestena. Završava se cijepljenje dunje, jabuke, kruške i koštičavog voća (marelice, trešnje, nektarine, breskve i šljive). U nasadu jagoda se postavljaju folije s rupama na tlo i obavlja se čišćenje sadnica jagoda za novu vegetacijsku sezonu. Izvodi se zeleno orezivanje i prorjeđivanje koštičavih voćaka. Zapravo se  uklanjaju izbojci vodopije koji rastu iz debla. Svi navedeni radovi preporučeni su u zimskim uvjetima te imaju veliki utjecaj na kretanje u proljeće u vegetaciju i plodonošenje.