Posebna briga i pažnja o maslinama za naše je krajeve stvar ponosa i tradicije. Ova prekrasna mediteranska stabla zauzvrat nam daju maslinovo ulje i uživanje u jedinstvenim okusima. Važno je znati kako se pravilno brinuti za svoje masline, a to uključuje i razumijevanje kako i kad obaviti rezidbu. U periodu uzgoja postoji rezidba za formiranje, a kasnije rezidba na rod. Različiti su načini rezidbe, ali svi imaju iste ciljeve:

  1. Održavanje redovite i visoke rodnosti maslina
  2. Oblikovanje krošnje na način da se održava prozračnom za pristup zraka i svjetlosti
  3. Lakšu berbu s većim učincima
  4. Bolje podnošenje suše
  5. Uklanjanje suhih ili oštećenih grana

Prije samog početka rezidbe važno je dobro pogledati maslinu sa svih strana i odrediti željeni uzgojni oblik. Rezidba započinje odstranjivanjem suvišnih debljih grana, tj. sve započinje šegetom i škarama TICK, a završava voćarskim voskom FITOKOL kojim se premazuje mjesto reza. Maslina je bujna biljka koja jako voli svjetlo i toplinu, zato nemojte oklijevati orezati sve neproduktivne i loše grančice.

Kako režemo bujna, a kako slabije bujna stabla?

Želimo li imati zdravu i rodnu maslinu – prema njoj se moramo odnositi s poštovanjem i poštovati njezine prirodne osobine rasta. Bujna stabla režemo manje,  a slabije bujna više. Da bi se to postiglo, rezidbu je potrebno obavljati svake godine i ona mora uvijek pratiti fiziološki rast biljke. Veliki rezovi moraju biti glatki i kosi kako bi se izbjeglo zadržavanje vode.

Koje je pravo vrijeme za rezidbu?

Prilikom rezidbe masline vrlo je važno odabrati i pravo vrijeme. Rezidba maslina trebala bi se obaviti u razdoblju od kraja zime do početka cvatnje, nikako ne pri niskim temperaturama. Rezanje maslina u krivo vrijeme ili nakon kiše može povećati vjerojatnost različitih bolesti. Manje rezidbe se mogu obavljati i u nekim drugim godišnjim periodima, na primjer ljetna rezidba, pri čemu se odstranjuju suvišne vodopije.

Rezidba maslina je zahtijevan i odgovoran posao jer o njoj ovisi rodnost, zato je za rezidbu potrebno koristiti odgovarajući pribor za uspješan rad. TICK profesionalni alat vrhunske kvalitete oblikovan je da osigura optimum u rezanju s lakoćom korištenja. Škare sa ekstremno tvrdom oštricom od vruće valjanog čelika i šegeti s trajno naoštrenim zupcima – garancija su preciznosti reza i pravilne rezidbe. Iskusni maslinari koji znaju sve tajne bogatog uroda, za pravilnu rezidbu i njegu koriste upravo TICK i FITOKOL brendove. Još korisnih savjeta dobili smo od najpoznatijeg veterana istarskog maslinarstva, Edija Družetića:

Bolje je uložiti u kvalitetan alat i adekvatno ga održavati nego se kod rezidbe mučiti s lošim alatom i riskirati da nam se masline razbole. Alat mora biti kvalitetan, očišćen, dezinficiran i dobro naoštren. Pravilno održavanje alata od velikog je značaja, pogotovo ako je stablo bolesno.

Premaz reza je bitan

Također, bitan je premaz reza voćarskim voskom FITOKOL. Nanosi se premazivanjem (kistom) u tankom sloju. Nakon sušenja voska, tretirani dio je u potpunosti zaštićen. Primjenom voćarskog voska potpomažemo bržem zacjeljivanju nastalih rana te sprječavamo prodor patogenih mikroorganizama i štetnog djelovanja hladnog zraka i vlage iz okoline. Veće rane potrebno je premazati 2 puta (nakon što se prvi sloj osuši). Od obrade, branja do rezidbe –  maslina je sveto stablo našeg kraja i zato nastavimo je čuvati i pravilno njegovati. To je naša kultura, povijest i tradicija.

Više na: www.ritosa.com

Prethodni članakVlada donosi odluke o cijenama hrane poljoprivrednih proizvođača
Sljedeći članakOtrovna žlijezda pčela
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.