Hladnoća koja je trajala tijekom veljače ove godine, kad se temperatura na jugu spuštala i do -5 °C, ali i više od te vrijednosti na pojedinim lokalitetima, napravila je štete na agrumima, posebno limunima, ali i na mandarinama u dolini Neretve, gdje je bilo i obilnog snijega koji se dugo zadržao.
Štete i posljedice niskih temperatura zraka vrlo sporo se očituju na stablima agruma. Najprije se zamijete na lišću koje postupno vene, mijenja boju i suši se, ali ne pada brzo i istovremeno. Može se zamijetiti i pucanje kore na deblu i skeletnim granama. Izmrznute grane i grančice, te oštećenje kore u obliku izmrzlina, zamijete se znatno kasnije. Nakon što započne i ojača nova vegetacija i novi izboji.
Ne žuriti s rezidbom
Pravilo je da stabla agruma više ili manje oštećena niskim temperaturama. Dulje ili kraće vrijeme kasne s početkom vegetacije i to od 15 do 60 dana. Što je više stablo oštećeno, takvo stablo počinje kasniju vegetaciju. Ali i nova vegetacija na jako oštećenim stablima ipak nije siguran pokazatelj stupnja oštećenosti stabla. Iz pritajenih pupova ponekad se pojave novi izboji, koji se nakon određenog vremena posuše. Zato s rezidbom oštećenih agruma ne treba žuriti i rezati ih prema nedovoljno provjerenoj procjeni što je izmrzlo.
Oštećena stabla agruma režu se nakon što ona svojim novim izbojima, bar 5 cm dugim, ne označe granicu između zdravog, neoštećenog i izmrzlog oštećenog dijela stabla. S rezidbom stabala oštećenih od zime ne treba žuriti, takva se stabla režu tek u drugoj polovici travnja.
Na stablima oštećenih agruma od hladnoće, gdje se lišće brzo osuši, može se na više mjesta zasijeći kora i vidjeti njezinu boju. Ako se lako ljušti, odnosno odvaja od drva po cijelom opsegu grane ili debla, ako je kora izmijenila svoju svijetlozelenu boju u svijetlo kavenu i ako je drvo promijenilo boju, onda je to znak da su ti dijelovi stabla izmrzli. U takvim slučajevima takve se dijelove može odmah porezati. Rezidba agruma i obnova stabla oštećenih agruma od zime, nije ista za svako stablo. Ona će biti različita po vremenu i jačini ovisno o stupnju oštećenja.
U rezidbi oštećenih agruma, mora se voditi računa i o budućoj obnovljenoj krošnji, rasporedu skeletnih grana i grančica u prostoru. Sigurno će trebati nekad odrezati i neku granu koju nije prijeko potrebno odrezati. No to se mora napraviti u svrhu uzgoja nove uravnotežene rodne krošnje. Novonastali izboji iz zdravog dijela krošnje ne prorjeđuju se odmah. Potrebno ih je čuvati i ostaviti radi održavanja aktivnosti korijenova sustava i motrenja njihova rasta i budućeg mjesta u novoj krošnji. Tada se odabiru oni izboji koji će svojim rastom i smještajem i položajem činiti dopunu krošnje.
Učinjene rezove potrebno je zagladiti i premazati odgovarajućim premazom (voćarskim voskom i sl.), radi njihova bržeg i boljeg zaraštavanja.