U srijedu i četvrtak, 16. i 17.10.2024. godine u senzornom laboratoriju Agronomskog fakulteta u Zagrebu, održan je 6. CROSPIRIT – međunarodno ocjenjivanje rakija, likera i ginova. Ocjenjivanje je šestu godinu zaredom organizirao Gospodarski list u suradnji s Agronomskim fakultetom u Zagrebu i Prehrambeno – biotehnološkim fakultetom u Zagrebu.

I ove je godine prikupljen rekordni broj (više od 250) uzoraka iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Slovenije. Stručnu komisiju ocjenjivača vodio je izv. prof. dr. sc. Marin Mihaljević Žulj s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, a uz hrvatske certificirane stručnjake za jaka alkoholna pića s Agronomskog i Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu kao i iz Ministarstva poljoprivrede i industrije pića, i ove je godine dio komisije bio cijenjeni “doktor za šljivovicu”, dr. sc. Ninoslav Nikićević.

Komisiju ocjenjivača su činili: prof. dr. Ninoslav Nikićević, prof. dr. sc. Jasna Mrvčić (PBF), dr. sc. Mirela Osrečak (AFZ), dr. sc. Karla Hanousek Čiča (PBF), prof. dr. sc. Damir Stanzer (PBF), Vesna Jurak, dipl. ing. (Badel 1862), Renata Sahor, dipl. ing. (Badel 1862), prof. dr. sc. Marko Karoglan, Aleksandar Brodski, dipl. ing. (AFZ), Nataša Puhelek Puština, dipl. ing. (Ministarstvo poljoprivrede),  Ozren Hrsto, dipl. ing. preh. teh. ( Ministarstvo poljoprivrede)Simona Hofer Geušić, mag. ing. agr. (AFZ)  te predsjednik komisije izv. prof. dr. sc. Marin Mihaljević Žulj (AFZ).

Nagrađeni uzorci 

Svi uzorci ocijenjeni ocjenom iznad 18 dobili su zlato. dok su uzorci ocijenjeni ocjenom iznad 19 dobili veliko zlato. Osim šampiona rakija, likera i ginova, posebno su nagrađeni i svi najbolji uzorci u skupinama gdje je bilo prijavljeno više od 5 uzoraka (npr. rakije od dunje, rakije od grožđa, likeri od višnje, likeri od oraha, ginovi, london dry ginovi itd.), a osim toga uvjet je bilo i osvojeno zlato.

Šljivovica ponovno najbolje ocijenjeni uzorak ocjenjivanja

RAKIJE OD ŠLJIVE

Šampion rakija i najbolje ocijenjeni uzorak cijelog ocjenjivanja je šljiva gušterača iz 2010. godine proizvođača Stojana Tasića, koji je za svoju šljivovicu dobio 19,3 bodova. Također, Stojan Tasić je u ovoj kategoriji dobio i veliko zlato za kupažu šljive iz 2005. godine. Osim njega, uspješna je bila i Emperus destilerija, prošlogodišnji šampion ocjenjivanja, koja je za svoje šljivovice dobila tri velika zlata. Osim njih zlato je u ovoj najbrojnijoj kategoriji dobilo još 12 uzoraka.

RAKIJE OD JABUKE

Najbolji uzorak u kategoriji rakija od jabuka imala je Emperus destilerija koja je dobila zlato za svoju rakiju od jabuke – Zlatni voždov grumen barik 5, iz 2017 godine. Osim njih, zlatom su nagrađene još dvije rakije od jabuke.

RAKIJE OD KRUŠKE

Nagradu za najbolji uzorak u kategoriji rakija od kruške dobio je Ivan Ivanović sa viljamovkom iz 2022. godine za koju je dobio veliko zlato i 19 bodova. Zlatom je nagrađena i još jedna Aurina rakija od kruške viljamovke.

RAKIJE OD DUNJE

Najbolji uzorak u kategoriji rakija od dunje imala je Emperus destilerija koja je za svoju rakiju od dunje iz 2017. godine dobila zlato i 18,5 bodova. Zlatom je nagrađeno još šest rakija od dunje.

RAKIJE OD GROŽĐA

Najbolji uzorak u kategoriji rakija od grožđa imao je Obiteljski podrum Pehar koji je za svoj Calix vinjak/brandy star 6 godina dobio zlato i ocjenu 18,5.  

RAKIJE TRAVARICE

Nagradu za najbolji uzorak u kategoriji rakija travarica dobio je OPG Filip Kordić sa travaricom iz 2023. za koju je dobio zlato sa osvojenih 18,2 bodova.

OSTALE RAKIJE

Od ostalih rakija kod kojih nije bilo u skupinama više od pet uzoraka, još su tri su nagrađene zlatom za kvalitetu.

Maraskino ovogodišnji šampion likera

LIKERI OD VIŠNJE

Šampionska titula likera ove godine ide u Destileriju Perković čiji je liker maraskino najbolje ocijenjeni liker ovogodišnjeg ocjenjivanja. Osim njega, u kategoriji likera od višnje zlatom su nagrađena još 4 uzorka.

LIKERI OD MEDA

Najbolje ocijenjeni uzorak u skupini likera od meda je Honey liker od OPG Magle. Osim njega, zlatom je nagrađena i medica Božidara Ladišića.

GORKI BILJNI LIKERI

Najbolje ocijenjeni gorki biljni liker je Aurin Fernet Amaro 78 koji je dobio visokih 18,7 bodova.

LIKERI OD ORAHA

Kod likera od oraha, najuspješniji je bio Vjekoslav Ščrbić, koji je za sva tri svoja likera nagrađen zlatom, pa je tako dobio i nagradu za najboljeg u kategoriji orahovaca.

LIKERI OD LIMUNA I NARANČI

Aura je osvojila nagradu i za najbolji liker u skupini likera od limuna i naranči sa svojim orancellom, a samo malo lošiji je bio također njihov limoncello. Osim njih, zlatom su u ovoj kategoriji nagrađena još 4 uzorka.

OSTALI LIKERI

Nagradu za najboljeg od svih ostalih prijavljenih likera iz skupina gdje nije bilo više od 5 prijavljenih uzoraka dobio je liker od mente Obrta Kraljević koji je dobio visokih 18,6 bodova. Osim njega, zlatom je nagrađeno još 8 likera.

Šampionski gin destilerije Babić

GINOVI

Ovogodišnji šampion ginova i najbolje ocijenjeni uzorak iz ginova je gin Destilerije Babić iz 2024. godine koji je dobio najvišu ocjenu u kategoriji ginova, 18,5 . U kategoriji ovog stila gina zlatom su nagrađena još 4 gina.

LONDON DRY GINOVI

U kategoriji stila london dry gina, najbolji uzorak imala je Good Nose Distillery koje je za svoj gin dobila 18,4 bodova. Osim nje, u kategoriji ovog stila zlatom je nagrađeno još 5 ginova.

DESTILIRANI GINOVI

U kategoriji destiliranih ginova, najbolji gin imao je Frajtag fluid koji je za svoj destilirani gin dobio 18,4 bodova.

Nagrada za najbolji dizajn

I ove godine se birao najbolji dizajn boce.

Nagradu za najbolji dizajn ove je godine dobila Destilerija s778 Heritage za dizajn boce gina. Drugo mjesto je osvojila Aura za bocu Pelinkovac Victoris, dok je treće mjesto osvojio Obiteljski podrum Pehar za dizajn boce Calix vinjak/brandy.

Dodjela nagrada na Zgrappa festivalu

Čestitamo svim nagrađenima te pozivamo sve nagrađene na dodjelu koja će se održati 15.11.2024. u Peti kupe u Zagrebu s početkom u 13:00 sati u sklopu Zgrappa – međunarodnog festivala rakija i likera!

Svoje prisustvo potvrdite najkasnije do 08.11.2024. na sljedeći email:

marin@gospodarski-list.hr

Ulaznice za Zgrappa festival možete potražiti na sljedećem linku:

https://www.entrio.hr/event/zgrappa-international-festival-of-brandy-and-liqueurs-14698

OBAVIJEST!

Svi ostali sudionici ocjenjivanja, svoje će ocjene dobiti najkasnije do subote, 26.10.2024. na email koji su naveli u prijavi.

Također, svoje će diplome moći pokupiti u redakciji Gospodarskog lista u tjednu 11. – 15.11.2024. (ponedjeljak – petak, 7:30 -15:00 sati). Molimo vas da se najavite unaprijed na email kako bismo vam pripremili diplomu.

Ukoliko želite da vam se diplome ili nagrade dostave poštom, najkasnije do 06. 11.2024. javite podatke za dostavu na email naveden ispod (troškove dostave snosi primatelj).

Email kontakt :

marin@gospodarski-list.hr

Zahvaljujemo još jednom svim sudionicima i čestitamo svim nagrađenima!

Prethodni članakOdazovite se na besplatno predavanje Waldorfske škole!
Sljedeći članakDođite na 14. Festival pčelarstva i 21. izložbu meda u Jastrebarskom
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.