Unatoč pandemiji korone i lošijem vremenu, u Cerniku je krajem listopada uspješno održana sad već tradicionalna edukativno-izložbena manifestacija „Sačuvajmo stare sorte Cernik 2021“. U atriju Kulmerova dvorca okupilo se četrdesetak izlagača čuvara starih sorti voća, šumskih voćkarica, povrća, ljekovitog i začinskog bilja iz raznih krajeva Hrvatske te Njemačke i Švicarske.

Unutar zidina starog dvorca koji vapi za obnovom, posebno su bili dojmljivi lijepo ukrašeni štandovi. Na njima je sve prštalo od boja, mirisa, okusa i oblika jabuka, krušaka, dunja, oskoruša. Zatim raznog povrća, starinskog šarenog kukuruza i graha, te raznih prerađevina. Bilo je vina, likera, sokova, pekmeza, džemova, kolača… Naveliko se osjećala i ta ljubav i pozitivna energija koja je zračila prema tradicijskoj prirodnoj baštini i njezinu očuvanju za što se zauzimaju zaljubljenici u stare sorte.

Teško je i nabrojati čime su se naši sakupljači i čuvari starih sorti predstavili, pripremajući se dugo za Cernik. Vrijeme ove izložbe je za njih, kao i razmjena plemki i sjemenja starih sorti koja se održava u ožujku, posebno doba u godini.

Presretni smo što smo se opet okupili, što se ponovno susrećemo i družimo kao jedna velika složna obitelj. Na našim izložbenim štandovima pokazali smo koliko se bogatstvo nalazi u našim voćnjacima. Njime želimo potaknuti i mlade da se više okrenu prirodi i očuvanju tog bogatstva, rekao nam je Đuro Božić iz Gradišta kod Županje. On u svom voćnjaku ima zavidnu kolekciju od oko 150 različitih starih sorti jabuka, krušaka i drugog voća. Vrlo rado dolazi u Cernik na izložbe i razmjene plemki.

Uz stare sorte i uzgoj egzotičnog voća

A o kakvom je entuzijazmu riječ govori primjer njegova sumještanina Ivice Kadića koji živi u njemačkom gradu Gottingenu. On je obilaženjem tamošnjih starih voćnjaka, drvoreda i parkova prikupio više od dvjesto plodova starih sorti jabuka, krušaka i drugog voća koje je izložio u Cerniku.

Nijemci imaju poseban odnos prema starim sortama voća koje ljubomorno čuvaju. Imaju puno starih voćnjaka, podižu i nove nasade sa starim sortama. To me je još više potaknulo da velik dio slobodnog vremena provedem u istraživanju starih sorti, kaže Ivica. Njemu u tom poslu pomaže i prijateljica Manuele Neumann iz Njemačke. Ona je također izlagala u Cerniku i bila oduševljena izložbom.

Ova jesenska izložba plodova izvrsna je u kombinaciji s proljetnom razmjenom plemki i sjemenja. Sada zainteresirani u Cerniku mogu vidjeti i kušati plodove sorti koje im se sviđaju. U proljeće mogu te plemke cijepiti u svojim voćnjacima i saditi ili sijati odabrano povrće i začinsko i ljekovito bilje, kaže Petar Gogić iz Bukovice, jedan od inicijatora razmjene plemki.

Na skupovima voćara u Cerniku od početka sudjeluje Davor Golub, poznati voćar iz Našica. Osim starih sorti jabuka, krušaka, trešanja, šljiva i drugog voća uzgaja i poneko mediteransko i egzotično voće. U svojim nasadima u srcu slavonije ima oko 150 smokava. Ima i dosta stabala japanskih jabuka, a uzgaja i asimine, žižule i druge vrste.

U Cerniku, u koji uvijek i rado dolazim, među ostalim izložio sam džem od smokava za kojim je vladalo poprilično zanimanje –  prodao sam nekoliko desetaka teglica tog slatkog i ukusnog proizvoda, kaže Davor koji cijele sezone prodaje raznovrsno voće na svom prepoznatljivom štandu u Našicama.

Sve više prerađevina od starih sorti voća

Zanimljivo je i vrijedno istaknuti da se na cerničkoj izložbi iz  godine u godinu izlaže i nudi sve više prerađevina od voća i povrća. To je također jedan od ciljeva te manifestacije – promocija proizvodnje i prodaja.

Primjerice, jedan od mlađih izlagača Alen Uremović iz Zagreba, čija obitelj ima prekrasno ekološko imanje „Zemlja voćnjaka“ u Rakovici kod Plitvičkih jezera, izložio je upravo prerađevine.

Za sada od prerađevina u ponudi imamo džem od dunje, šljive i drijenka, sirupe od drijenka i od bazge te dvije vrste ajvara. Surađujem sa sestrom Anom, koja drži restoran „Papaver“ u Mlinovima. Proizvode prodajemo i putem web-shopa, kaže ovaj mladi i poduzetni čovjek koji je prvi put izlagao u Cerniku. Zajedno s obitelji prije pet godina počeo je podizati ekološke voćnjake u kojima dominira kesten. Imaju i hektar nasada starih sorti krušaka, jabuka, dunja i šljiva. Imaju i planove za razvoj ruralnog turizma.  

I Alenov kolega Tomislav Magdić iz Slunja po prvi put je izlagao u Cerniku, također prerađevine. Moglo se pronaći liker od drijenka, drijenak u rakiji, bučino ulje. Proizvodi i rakije od šljive turkinje i crnice i od kruške tepke. S vremenom planira proširiti ponudu prerađevina od voća.

Prije 15 godina posadio sam plantažu s 200 drijenaka, imam manji nasad kruške tepke, plantažu višnje, imamo i drugog voća. Planiram posaditi i manji nasad kruške viljamovke. Iz ljubavi se bavim voćarstvom. Planiram razvijati malo obiteljsko gospodarstvo i baviti se preradom voća u rakije. Zanima me sve što je staro, domaće i prirodno. Za mene je ova izložba jedno novo lijepo iskustvo. Razmišljam da nešto slično organiziramo i kod nas u slunjskom kraju, kaže Magdić.

Edukativna predavanja o perspektivama voćarstva i resursima starih sorti

U Cerniku smo te subote čuli puno lijepih pozitivnih priča zaljubljenika u stare sorte, u prirodu, u proizvodnju zdrave hrane. Za to u Hrvatskoj imamo puno mogućnosti. Pitanje je kako aktivirati te potencijale i resurse. Važno je, kažu, spasiti i očuvati stare sorte zbog njihove otpornosti i pogodnosti za ekološku proizvodnju. Također ii zbog biološke raznolikosti i očuvanja vrijedne tradicijske baštine.

Uz izložene plodove i prerađevine, u sklopu jesenske edukativno izložbene manifestacije pod nazivom „Sačuvajmo stare sorte Cernik 2021.“ održana su i dva predavanja.

Prof. dr. sc. Zoran Keserović iz Poljoprivrednog fakulteta Novi Sad govorio je o perspektivnim voćnim vrstama, sustavima proizvodnje i genetičkim resursima autohtonih vrsta i sorti voća. Dipl. ing. agr. Jasna Kladarić i dr sc. Silvio Šimon, oboje iz Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede, govorili su o mjerama ruralnog razvoja s naglaskom na voćarstvo.

U sklopu izložbe proglašena je ovogodišnja „Kraljica jabuka Cernik 2021“. Najviše glasova dobila je stara sorta božićnica koja je prilično zastupljena upravo u cerničkom kraju i tom dijelu slavonije. Drugo mjesto osvojila je slavonska srčika, a treće crveni boskop.

Cerničani zadovoljni razvojem manifestacije „Sačuvajmo stare sorte“

Istog dana održana je također druga tradicionalna manifestacija „Dani cerničkog portugisca“. Mlado vino krstio je požeški vinski kardinal Vlado Bauer, a za ovogodišnjeg kuma izabran je Vjeko Hudolin.

Izložbu su i ove godine uspješno organizirali Ministarstvo poljoprivrede, Brodsko-posavska županija, Općina Cernik, Udruga vinogradara i voćara Cernik, Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Hudolin iz Dragalića i facebook grupa „Sačuvajmo stare sorte“ koja okuplja više od 13 tisuća članova.

Vitomir Žakić, načelnik Općine Cernik i Zvonko Živković, predsjednik Udruge vinogradara i voćara Cernik istaknuli su zadovoljstvo razvojem akcije „Sačuvajmo stare sorte“. Kako kažu, uistinu doprinosi očuvanju tih sorti, tradicijskog blaga u ovom dijelu Slavonije, ali i šire u Hrvatskoj. Zadovoljni su i što je njihova Udruga kompletirala liniju za proizvodnju prirodnih sokova. Imaju svoju manju hladnjaču i sušaru, zajednički voćnjak starih sortri, te strojni prsten. Puno očekuju i od projekta Poljoprivredno-poduzetničkog inkubatora, investicije vrijedne oko 11 milijuna kuna, koju planiraju kandidirati na natječaj. Ako im to prođe, bio bi to veliki zamašnak razvoju voćarstva i vinogradarstva u cerničkom kraju.

 class=
Davor Golub, Đorđe Dokmanović, Petar Gogoić i Kristijan Bojinčić

 class=
Plodovi starih sorata

 class=
Održana su zanimljiva predavanja o voćarstvu

 class=
Zajednička slika izlagača Davor Golub iz Našica, Miroslav Skokić iz Ivanovaca,  Kristijan Bojinčić iz Osijeka, Hijacinta Alasić, Zvonko Vincetić, Zvonko Živković, Branko Sokić i Vera Sokić iz Cernika, Vesna Branilović iz Čakovca, Blanka Sremac, Mirjana Latinović, Nevenka Milinčević, Ivana Butorac, Anastazija i Josip Perković iz Nove Gradiške, Trudi Boršoš iz Berna (Švicarska), Petar Gogić iz Bukovice, Mladen Katić iz Perenaca, Anđa i Vjeko Hudolin iz Dragalića, Božica Vukas iz Rijeke, Đorđe Dokmanović iz Moravica, Tomislav Krpina iz Popovače, Ivan Kadić, Ivica Kadić, Marica i Đuro Božić iz Gradišta, Manuela Neumann iz Gottingena (Njemačka),  Anđa i Miran Novokmet, Anica i Stipan Andrić iz Kutine, Natalija i Marko Turas iz Lipovljana, Tomislav Magdić iz Slunja, Alen Uremović iz Rakovice, Petar Mihaljev iz Podgorača, Mario i Luka Juretić iz Garešnice, Sanja Podkonjak, predstavnica Dječjeg vrtića iz Cernika i Vehid Ibraković, Učenička zadruga „Tkanica“ Srednje škole Matija Antun Relković iz Slavonskog Broda.