Sirovine za proizvodnju voćnih rakija moraju ispunjavati određene uvijete u pogledu kvalitete i zrelosti. Samo od kvalitetne i u potpunosti zdrave sirovine možemo očekivati vrhunsku rakiju!
Vanjski izgled plodova (boja, oblik) za proizvodnju rakija nije toliko važan. Od izuzetne važnosti je kemijski sastav ploda, to jest odnos šećera, kiselina i aroma u plodu. Važno je naglasiti da proizvodnja rakija ne smije biti rješenje za iskorištavanje nekvalitetnog voća. Za vrhunske rakije potrebna je vrhunska kvaliteta voća.
Osnovna svojstva voća koje moraju biti zadovoljena su:
- Visok sadržaj šećera – osigurava dobro iskorištenje (randman)
- Izrazito razvijena i tipična aroma voća – bit će prepoznatljiva u rakiji
- Zdrav, neoštećen, čist plod, bez plijesni, zemlje i drugih nečistoća
- Voće bez ostataka pesticida – jer mogu negativno utjecati na alkoholnu fermentaciju
Ovakve uvjete voće postiže u trenutku pune zrelosti, a to je trenutak kad je u voću nakupljena maksimalna koncentracija šećera i sortne arome. Tipična sortna aroma (primarna aroma) nastaje u plodu pred kraj procesa dozrijevanja. Vrlo je važna i količina ukupnih kiselina i njihov odnos prema šećeru. Sadržaj ukupnih kiselina utječe na pH vrijednost masulja i vrlo je značajan za mikrobiološku stabilnost i čistoću alkoholne fermentacije, pri čemu direktno utječemo na aromu i zdravstvenu ispravnost rakija. Tijekom procesa dozrijevanja dolazi do smanjenja sadržaja kiselina, posebno sadržaja jabučne kiseline. To dovodi do povećanja pH vrijednosti. Stoga se nerijetko u preradi pojedinih voćnih vrsta kao što je npr. kruška, mora dokiseljavati masulj i korigirati pH vrijednost. Plodovi koji su namijenjeni preradi u rakije trebaju što duže dozrijevati na stablu.
Međutim, pojedine voćne vrste (jabuke, kruške, dunje) mogu se brati i prije nego postignu punu zrelost nakon čega se skladište u kontroliranim uvjetima temperature i vlage gdje postižu odgovarajuća svojstva potrebna za preradu u rakije. Takvo voće se naziva klimakterijsko voće, to jest ima sposobnost dozrijevanja i nakon što se ubere. Tu spadaju jabuke, kruške, dunje, šljive, marelice i breskve. Poznat takav primjer u praksi su kruške ‘Viljamovka’ i ‘Tepka’. S druge strane je neklimakterijsko voće kao što su trešnje, višnje, maline, kupine i grožđe. Ovakvo voće ne nastavlja proces dozrijevanja nakon berbe.
Sadržaj šećera i iskorištenje kod pojedinih voćnih vrstaVoćna vrsta Šećer (% maseni) Iskorištenje (L čistog alkohola na 100 kg voća Jabuka 8 – 14 3 – 6 Kruška 9 – 16 3,5 – 7,5 Dunja 8 – 12 3 – 5 Višnja 10 – 18 5 – 8 Šljiva 10 – 15 4 – 7 Marelica 7 – 14 3 – 7 Breskva 7 – 12 3 – 6 Malina i kupina 4 – 8 2 – 3 Crni ribiz 5 – 10 3 – 4 Grožđe 12 – 20 5 – 9 Komina grožđa 6 – 10 3 – 4 Bazga 3 – 5 1 – 2,5
Pročitajte još iz priloga:
Sorte voćaka za najbolje rakije
Jezgričavo voće za proizvodnju rakije
Koštičavo voće za proizvodnju rakije
Ostale sirovine za proizvodnju rakije