Voćna pipa ili kako je negdje nazivaju jabučni svrdlaš je kornjaš dosta malih tjelesnih dimenzija. Duljina tijela iznosi do 1 cm. Glava joj je izvučena u jasno izraženu surlicu ili rilo. Purpurno ljubičaste ili zlatno crvene je boje metalnog sjaja.
Štete posebno izražene na plodovima
Voćna pipa oštećuje pupove i koru mladih grančica, te mlade plodove jabuke i šljive. Često se može naći i na nekim drugim voćnim vrstama, primjerice na breskvi, nektarini, trešnji, kruški, kajsiji, višnji, pa i na bajamu. Pipa je prisutna gotovo na svim područjima uzgoja voćaka.
Voćna pipa prezimi kao odrastao kornjaš ili kao ličinka na različitim mjestima. Najčešće u tlu, ispod naljuštene kore voćnih i drugih stabala ili u otpalom lišću. Štetnik se aktivira dosta rano u proljeće. Nakon pojave hrani se pupovima i korom mladih grančica, a po pojavi plodova pipa se hrani i njima. Nakon određenog vremena hranjenja ženka počinje s odlaganjem jaja. Razdoblje odlaganja jaja obično traje oko tri mjeseca. Ženka jaja odlaže u mlade plodove na taj način što pomoću surlice u plodu napravi komoricu u koju uloži nekoliko jaja a zatim otvor zatvori. Nakon kraćeg vremena, posebno kada je vrijeme toplo dolazi do pojave ličinki koje se razvijaju u plodu.
Oštećeni plodovi vrlo brzo propadaju
Premda se razvijaju u plodu, ličinke zapravo nisu štetne. Zato jer ženka prilikom pravljenja komorice u nju unosi spore monilije, tako da monilija uništi plod. Ličinke koje se razvijaju iz ranije odloženih jaja završe razvoj već krajem srpnja i u kolovozu napuštaju monilijom uništene plodove koji su u međuvremenu pali na tlo, i smještaju se u površinskom sloju tla. Zatim se ličinke kukolje i preobrazuju u odraslog kornjaša. Međutim, kako pipa jaja odlaže kroz dulje razdoblje to je i pojava ličinki i njihov razvoj dosta razvučen. Stoga ličinke koje su nastale iz jaja koja su kasnije odložena završe razvoj u plodu a onda odlaze u tlo gdje prezime i kukolje se tek sljedećeg ljeta. Ličinke nastale iz najkasnije odloženih jaja ne završavaju razvoj iste godine već prezime u mumificiranim. Dakle monilijom uništenim i sasušenim plodovima i tek u ljeto sljedeće godine prelaze u odraslog kornjaša.
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)