Sponzorirani prilog

Posljednjih godina bolest vinove loze Phomopsis viticola, poznata kao crna pjegavost, sve je prisutnija u vinogradima na čitavom području Hrvatske. U nekim se krajevima ova bolest jače proširila zbog pojačane gnojidbe dušičnim gnojivima, ali i zbog smanjene i nepravilne zaštite. Danas smatramo da je ova bolest jedan od važnijih čimbenika propadanja trsja.

Nisu sve sorte jednako osjetljive na crnu pjegavost. Među osjetljivije vinske sorte spadaju Graševina, Malvazija, Rizvanac i dr., a posebno osjetljive su stolne sorte Kardinal i Afus-Ali.

Izvor zaraze – zaštita vinograda

Uzročnik bolesti je patogena gljivica koja prezimljava u staroj rozgvi na trsu ili u ostacima rozgve na tlu. Crne točkice na staroj rozgvi (piknidi) izvor su zaraze. One se počinju formirati u proljeće kad se temperatura zraka popne iznad 10°C. Piknidi sadrže veliki broj spora (konidija) koje šire infekciju, a raznosi ih vjetar, kišne kapi ili kukci. Ovisno o vremenskim prilikama, spore se razvijaju od proljeća do kasnog ljeta. No infekcija loze je moguća u širokom rasponu temperatura. Idealni uvjeti za infekciju su visoka vlaga zraka i temperature 20-23°C. U proljeće, ove spore dospijevaju na mladicu gdje klijaju i prodiru u tkivo.

Simptomi bolesti vidljivi su na mladicama, rozgvi i listovima. Najčešće bolest napada samo sedam donjih internodija mladih izboja, rijetko kada više. Na donjem dijelu mladica pojavljuju se u proljeće tamnoplave, duguljaste ozljede. One se mogu proširiti na cijelu mladicu, pa se ona kasnije, pod teretom može slomiti. Kada mladica počne odrvenjavati, ona mijenja boju i u većine sorata izblijedi. Uzročnik bolesti ulazi pod koru i tamo se razvija, a kora zbog toga poprima srebrnastu boju. S kore jednogodišnje rozgve, bolest prelazi u staro drvo, što dovodi do truljenja i odumiranja zaraženog dijela čokota. Na čokotima koji su zaraženi crnom pjegavosti vidljivi su problemi u rastu i razvoju mladica, a grozdovi ostaju manji. Sadržaj šećera također je smanjen.

Dugotrajno suzbijanje

Suzbijanje ove bolesti dugotrajno je i vinogradari trebaju svake godine posvetiti više pažnje zaštiti i praćenju zaraze u početku vegetacije. Kemijska zaštita temelji se na prskanju kontaktnim sredstvima. No važno je napomenuti da se crna pjegavost najčešće širi u ranim fazama razvoja loze, kada se još ne provodi zaštita od plamenjače.

U fazi vunastog pupa potrebno je tretirati lozu bakrenim pripravcima, a preporuka je korištenje pripravka NEORAM WG u koncentraciji 0,5% ( 500 g na 100 L vode). Osim što osigurava najučinkovitiju zaštitu u borbi protiv crne pjegavosti NEORAM WG se koristi u znatno manjim dozama u odnosu na starije bakrene pripravke i znatno je povoljniji s ekološkog i financijskog aspekta.

U fazi kretanja vegetacije potrebno je nastaviti zaštitu kontaktnim fungicidima. Ovisno o vremenskim uvjetima i porastu mladice tretiranje je potrebno ponavljati.Za ova prskanja mogu se koristiti fungicidi na osnovi djelatne tvari mankozeb, DITHANE DG NeoTec i DITHANE M-45. Radi se o formulacijama mankozeba koje osiguravaju bolju pokrovnost i manje ispiranje. Zbog sadržaja cinka i mangana u obliku mikroelemenata pripomažu boljoj ishrani biljaka. Koriste se u koncentraciji 0,2-0,25%.

Najnoviji preparat – zaštita vinograda

Nakon što mladice loze dostignu duljinu od dvadesetak centimetara obično se preporučuje prskanje kombiniranim pripravcima protiv plamenjače i crne pjegavosti, za što se mogu koristiti različiti sistemični fungicidi. Ovdje izdvajamo pripravak ALFIL DUPLO (zaštita vinograda), najnoviji kombinirani sistemično-kontaktni preparat na hrvatskom tržištu koji je u raznim ispitivanjima diljem svijeta, ali i u pokusima u Hrvatskoj u zadnje dvije godine dao izvrsne rezultate u suzbijanju crne pjegavosti i plamenjače.

Prethodni članakDosmrtno uzdržavanje i tužba
Sljedeći članakUskoro novi natječaji za novac iz Vinske omotnice
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.