Raspisan je novi natječaj za provedbu tipa operacije 4.1.3. „Korištenje obnovljivih izvora energije“ iz Programa ruralnog razvoja RH 2014.-2020. Cilj je povećanje neovisnosti poljoprivrednih gospodarstava o energentima i povećanje konkurentnosti smanjenjem troškova proizvodnje.

Povećanje korištenja obnovljivih izvora energije jedan je od strateških prioriteta Republike Hrvatske u pogledu proizvodnje energenata, energetske sigurnosti i zaštite okoliša. Sufinanciranjem izgradnje i opremanja objekata za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora za vlastitu upotrebu doprinosi se povećanju učinkovitog korištenja energije te pomaže opskrbi i uporabi energije iz nusproizvoda.

Ukupan iznos raspoloživih sredstava javne potpore na ovom natječaju iznosi 100 milijuna kuna, a prihvatljivi korisnici su fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika. Intenzitet potpore po projektu iznosi do 50% od ukupnih prihvatljivih troškova projekta, a može se uvećati za dodatnih 20% ukoliko ulaganje provodi mladi poljoprivrednik, ulaganje se odvija u planinskom području, području sa značajnim prirodnim ograničenjima ili ostalim područjima s posebnim ograničenjima ili ako je ulaganje povezano s agro-okolišnim i klimatskim djelatnostima te ekološkom poljoprivredom. Najveći intenzitet kombinirane potpore je do 90% od ukupno prihvatljivih troškova projekta. Najniža vrijednost potpore po projektu iznosi do 5.000 EUR, a najviša 1.000.000 EUR, a za korisnike početnike do 100.000 EUR. Zahtjevi za potporu za navedeni natječaj mogu se popunjavati i podnositi u AGRONET-u od 2. siječnja 2020. godine od 12:00 sati do 31. ožujka 2020. godine do 12:00 sati.

Novi natječaj donosi pojednostavljenja za poljoprivredna gospodarstva. Prije svega to je jedinstveni pravilnik za sve mjere iz Programa ruralnog razvoja te objava nacrta natječaja na e-savjetovanju prije raspisivanja natječaja, kako bi se potencijalni korisnici upoznali s uvjetima natječaja prije same objave. U ovom natječaju za korištenje obnovljivih izvora energije ukinuto je ograničenje broja projekata povezanih poduzeća i smanjeno je administrativno opterećenje korisnika čime su stvoreni dodatni preduvjeti za bržu obradu zahtjeva za potporu.

Također, za jednostavniju i kvalitetniju izradu projekta, korisnici imaju mogućnost razvoja projekta u suradnji s ESCO tvrtkom, odnosno kroz tip operacije 4.1.3. prihvatljivi su ESCO projekti (skr. od  „ Energy Service Company“- model usluga na tržištu energije). ESCO model predstavlja inteligentna energetska rješenja i u svijetu je prepoznatljiv kao naziv za poduzeće koje planira, izvodi i financira projekte iz područja energetske učinkovitosti. Cilj svakog projekta je smanjenje troška za energiju i održavanje ugradnjom nove učinkovitije opreme i optimiziranjem energetskih sustava, čime se osigurava otplata investicije kroz ostvarene uštede u razdoblju od nekoliko godina koje mogu iznositi i više od 50%, ovisno o vrsti korisnika i projektu. Tijekom otplate investicije za energetsku učinkovitost korisnik plaća jednaki iznos za troškove energije kao prije provedbe projekta koji se dijeli na stvarni (smanjeni) trošak za energiju te trošak za otplatu investicije.

Više o ESCO modelu: https://ruralnirazvoj.hr/financiranje-projekata-energetske-ucinkovitosti-esco-model/

Prethodni članakZnačajan porast osiguranja u poljoprivredi – zbog novih pravila gotovo 300% više osiguranika nego prije dvije godine
Sljedeći članakDodijeljene nagrade za najbolje hrvatske pojoprivrednike 2019.
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.