Agave su poznate kao ukrasne biljke na javnim površinama, u privatnim vrtovima i turističkim kompleksima širom Dalmacije. Posljednjih godina uočeno je propadanje pojedinih biljaka agave na nekoliko lokacija. Utvrđeno je kako biljke napada novi, do sada nepoznati štetnik koji se hrani agavama. Riječ je o agavinoj pipi, latinskog naziva Scyphophorus acupunctatus, kod nas prvi puta nađenoj 2021. godine u parku u gradu Hvaru.
Štetnik spada u porodicu pipa, kukaca koji su prepoznatljivi po „rilu“ na usnom ustroju. Pojedine pipe poznate su poljoprivrednicima kao važni štetnici. Velike štete po Dalmaciji tijekom prošlog desetljeća uzrokovala je crvena palmina pipa, uništavajući kanarske palme. Iako agave nisu atraktivne i vrijedne kao palme, taj primjer pokazuje koliko značajan rizik mogu predstavljati novi štetnici u našem podneblju.
Agavina pipa zapravo je izvršila „tihu invaziju“ na Europu i bilo je samo pitanje vremena kada će se pojaviti u Hrvatskoj. Porijeklom je iz Meksika, a po Europi se širi od 2000. godine i do sada je zabilježena u Portugalu, Španjolskoj, Francuskoj, Italiji, Hrvatskoj i Grčkoj. Napada ponajprije agave, no može se hraniti i na jukama (Yucca spp.). Tijekom 2024. godine, agavina pipa pronađena je u Jelsi na otoku Hvaru, Palmižani i gradu Visu na istoimenom otoku.
Jedini način je uklanjanje zaraženih biljaka
Odrasli oblici agavine pipe su crni, dužine 1,3 – 1,7 cm. Ličinke su kremasto bijele, bez nogu, smeđe glave. Znakovi napada na agavama uočavaju se tek nakon godinu – dvije, kada počne propadati veći broj listova ili se čitava biljka suši. Na napadnutim biljkama uočavaju se rupe od ličinki te vlažna trulež neugodnog mirisa.
Jedini način sprječavanja širenja tog novog štetnika je uklanjanje zaraženih biljaka. Zaražene agave u vrtovima trebalo bi izvaditi s korijenom te uništiti zajedno s odraslim oblicima, ličinkama i kukuljicama unutar napadnute biljke. Ako se uoče zaražene biljke u parkovima ili na javnim površinama, svakako je preporučljivo obavijestiti lokalno komunalno poduzeće. U slučaju sumnje na prisutnost agavine pipe, možete se obratiti i HAPIH-ovom Centru za zaštitu bilja, gdje se nalaz može potvrditi i gdje možete dobiti preporuke o suzbijanju štetnika.