Dana 26.05.2015. je u prostorijama POljoprivrednog fakulteta u Vinkovcimaodržana Agroskill pilot radionica u organizaciji Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.  Agroskill projekt (Transferring methods for validation of informal learning to VET institutions in the field of sustainable agriculture) je projekt odobren u sklopu Leonardo da Vinci programa za cjeloživotno učenje, a usmjeren je na područje održive/ekološke poljoprivrede. Cilj projekta je postizanje zajedničkog okvira za priznavanje neformalnog i informalnog obrazovanja na europskoj razini. U projekt je uključeno 9 partnera iz 8 europskih zemalja (Francuska, Španjolska, Njemačka, Austrija, Mađarska, Poljska, Grčka i Hrvatska).

 

Na pilot radionici su sudjelovali predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Agencije za odgoj i obrazovanje, visokoobrazovnih institucija (Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet i Poljoprivredni fakultet Osijek), srednjih poljoprivrednih škola (Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci) te institucija za obrazovanje odraslih.

 

U prvom dijelu pilot radionice je predstavljen projekt Agroskill (Marija Cerjak, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet) te dosadašnji rezultati projekta (Marina Tomić, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet). Potom je predstavnica Agencije za odgoj i obrazovanje Mirela Skelac definirala formalno, neformalno i informalno učenje te važnost priznavanja stečenih znanja i vještina. Također je predstavljena metodologija za priznavanje neformalnog i informalnog učenja razvijena od strane partnera na projektu Agroskill. Značajan doprinos kvaliteti radionice je dala doc.dr.sc. Snježana Tolić s Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku koja ima bogato iskustvo u provedbi projekata cjeloživotnog učenja u području ekološke poljoprivrede.

 

U drugom dijelu pilot radionice je predstavnica Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Sanja Süto naglasila važnost Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom registru, te Pravilnika o Registru Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (HKO). Uslijedila je rasprava o važnosti upisa standarda zanimanja, skupova kompetencija, standarda kvalifikacije i skupova ishoda učenja u Registar HKO.

Prethodni članakGdje obaviti analizu vina?
Sljedeći članakSlaba rodnost šljive
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.