Limburgerhof, Njemačka – Kao termin lansiranja određeno je ljeto 2016.: učenički projekt V3PO uz potporu BASF-a odletjet će na Međunarodnu svemirsku postaju (ISS). Iza projekta V3PO stoje tri učenika poljoprivredne strukovne Škole Edith Stein u njemačkom gradu Ravensburgu, koji žele saznati mogu li reznice biljaka razviti korijen u bestežinskim uvjetima i kako se korijen ponaša tijekom vremena.
Glavno je pitanje koje su postavili Maria je li u svemiru moguće vegetativno razmnožavanje povrća zahvaljujući kojem bi se proizvodile svježe namirnice za svemirske misije, a da se ne moraju nositi velike količine sjemena. BASF i NASA zainteresirali su se za to pitanje. BASF pruža znanstvenu podršku projektu, a NASA je rezervirala mjesto za eksperiment na ISS-u.
“To je možda najneobičniji terenski eksperiment u kojem smo moj tim i ja ikada sudjelovali,” rekao je dr. Sebastian Rohrer iz Odjela za biologiju rane primjene fungicida BASF-ovog Sektora zaštite bilja. “Željno iščekujemo lansiranje i znatiželjni smo kakvi će biti rezultati.”
Dosad su se eksperimenti u bestežinskim uvjetima bavili rastom korijena tijekom klijanja sjemena. Za razliku od sjemenki, reznice nemaju korijenski sustav. Učenici žele istražiti mogu li reznice razviti korijen, izbojke i listove bez utjecaja gravitacije i kako to čine. Istovremeno će se na Zemlji, dakle, u uvjetima gravitacije, odvijati kontrolni eksperiment. Ako se reznice mogu primijeniti za vegetativno razmnožavanje u bestežinskim uvjetima, to će biti značajan napredak u nastojanjima da se osigura hrana uzgojena u svemiru za dugotrajne svemirske letove, primjerice na Mars.
BASF radi s agronomima budućnosti
BASF je jedina tvrtka koja pruža znanstvenu podršku. “Naša srca kucaju za istraživanje. Uvijek smo u potrazi za inovativnim rješenjima za globalne probleme. To znači da volimo revolucionarne ideje i nekonvencionalna razmišljanja. Zato podupiremo tim projekta V3PO znanstvenim savjetima. Dobit ćemo ne samo saznanja o ponašanju biljaka nego i inspiraciju za nova proizvodna područja,” rekao je dr. Harald Rang, viši potpredsjednik Istraživanja i razvoja u BASF-ovom Sektoru zaštite bilja.
Kako bi mogli razviti odgovarajući plan eksperimenta, učenici su završili praksu u BASF-ovom Poljoprivrednom centru u Limburgerhofu. Tamo su se pripremili za eksperiment koji će se provoditi u laboratorijima Kennedy Space centra na Floridi. Velika je vjerojatnost da će reznice, kad se nađu u svemiru, zbog razlika u temperaturi i vlažnosti biti zagađene bakterijama ili gljivicama. To je područje u kojem BASF pruža svoja znanja – i proizvode. BASF-ovi fungicidi pomoći će da se reznice zaštite od gljivičnih bolesti tijekom istraživanja na ISS-u te na putu tamo i natrag.
O BASF Sektoru zaštite bilja BASF-ov Sektor zaštite bilja, koji je u 2015. godini ostvario promet veći od 5,8 milijardi eura, nudi inovativna rješenja za poljoprivredu, travnjake i ukrasno bilje, suzbijanje štetnika i javno zdravlje. Zahvaljujući širokom portfelju aktivnih sastojaka, tretmana sjemena, proizvoda za biološku kontrolu, formulacija i usluga poboljšava se učinkovitost proizvodnje visokokvalitetne hrane i zaštita od gubitaka poslije žetve, oštećenja objekata i prijenosa bolesti. Isporukom novih tehnologija i prijenosom znanja, BASF-ov Sektor zaštite bilja podupire uzgajivače i tvrtke koje se profesionalno bave suzbijanjem štetnika u naporima da unaprijede svoj život i život društva. Dodatne informacije mogu se naći na internetu na www.agro.basf.com |