ZAGREB, 20. rujna 2024. Iz svečanog okruženja najstarijeg zagrebačkog hotela Esplanade plešivički su vinari pozvali na Dane vina koji se održavaju u perivoju dvorca Erdödy u Jastrebarskom od 27. do 29. rujna. 

Program je najavljen vinskim radionicama. Tamo posjetitelji mogu upoznati neka nova lica plešivičke vinske scene, ali i uživati u vinima etabliranih vinara ovoga kraja.

Predstavljen je i bogat program u kojem nastupaju Željko Bebek, Zorica Kondža i Sandi Cenov uz grupu Darmar Time. Također i jaskanski duo Emil Gabrić & Ivan Jelić, Bruno Rački & Valovi te Gospodari tambura. „Ulaz na sve koncerte je slobodan, stoga je ovo najbolja pozivnica da provedete prekrasan vikend u Jastrebarskom“, poziva direktorica Turističke zajednice Petra Masnec. 

Dani vina održat će se u jedinstvenom vinskom paviljonu u srcu najljepšeg hrvatskog parka. Uz sudjelovanje šesnaest vinara, Vina Josip Braje, Vina Robert Braje, Vinarija Griffin Ivančić, Željko Gregorić, Vinarija Jagunić, Kolarić Coletti, Podrum Mladina, Vino Sirovica, Vinarija Šoškić, Tomac & Bajda, Dobra berba, RJ Winery, Vinarija Šember, Vinarija Kurtalj, Vinarija Krešimir Režek i Vinarija Ivančić. 

Dani vina slave dugogodišnju tradiciju vinarstva i vinogradarstva u jaskanskom kraju, a na vinskim radionicama imamo priliku pokazati svu raskoš ponude naše male, ali snažne vinske regije“, ističe u ime vinara Žara Malić iz Podruma Mladina. 

Vinske radionice namijenjene su svim poznavateljima plešivičkim vinima i onima koji će ih tek otkriti. Uz tri zagrebačke, Non vintage pjenušce Daniele Kramarić, Mlade vinare Plešivice Marka Rundeka i radionicu o rieslingu Željka Bročilovića Carlosa, još se osam radionica održava u sklopu same manifestacije. 

O vinima Plešivice ponajviše zna i Saša Špiranec koji je pozvao u jedinstveni vinski podrum u Jastrebarskom, prostor Žitnice. 

Tamo će posjetitelji moći učiti o odležanim pjenušcima Plešivice od Monike Neral. Nadalje, sauvignonima od Antonija Gregorića, pinotima u tri boje od Krune Filipovića, chardonnayima od Tomislava Mikinca. Crna vina Plešivice predstavit će Lucija Matijević. Za sve ljubitelje umjetnosti pripremljene su različite Art & wine radionice koje mame na savršeno provedeno nedjeljno poslijepodne“, dodaje Špiranec. 

Vinske radionice kupite na vrijeme: https://grandtasting-vinart.com/ulaznice-i-proizvodi/

Najbolji poziv na Dane vina svakako je zdravica vinara u kojoj su se gradonačelniku Zvonimiru Novoselu pridružili vinari najavljujući tako još jedno druženje za pamćenje. 

Vidimo se u Jastrebarskom, gradu koji je ponosan na svoju Plešivicu, svoja vina i svoje vinare, gdje vas s radošću očekujemo!“, poziva Novosel. 

Kontakt: Petra Aralica, e-mail: petra.aralica@jastrebarsko.hr |mob: +(385)91 3838 583|www.jastrebarsko.hr     

Organizatori Dana vina su Grad Jastrebarsko i Turistička zajednica grada Jastrebarskog. Glavni sponzor manifestacije Jana, a manifestaciju podupiru i Zagrebačka županija, Turistička zajednica Zagrebačke županije. Također Mladina, Hrvatski šumarski institut, Euroherc, Udruženje obrtnika Jastrebarsko, Go2Digital, Gospodari svjetla i Posao.hr.

Program Dana vina: https://www.tzgj.hr/danivina2024/                    

Prethodni članakVrhunski urodi već dobro poznatih, ali i novih, još rodnijih BC sorata ozimih žitarica
Sljedeći članakIsplaćeno 5 milijuna eura za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru proizvodnje mlijeka
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.