Službeni pokazatelji Hrvatsku na razini EU svrstavaju u gornju polovicu ljestvice po odgovornosti u potrošnji pesticida. To ide u prilog sigurnosti hrvatskih građana i visoke kvalitete domaćih proizvoda. Naime, prema podacima službenog Statističkog ureda EU (EUROSTAT) iz 2019. godine o prodaji pesticida i korištenoj poljoprivrednoj površini, potrošnja pesticida u Republici Hrvatskoj je upola manja od prosječne potrošnje u EU.
U razdoblju 2008.-2018. godine Hrvatska u usporedbi s drugim državama članicama EU zabilježila najveće smanjenje korištenja mineralnih gnojiva u poljoprivredi. Više od 42 posto. Usklađeni pokazatelj rizika pokazuje pad od 38% od 2011. do 2019. u prodaji pesticida u RH. U EU je taj pad 20%. Također i značajan porast prodaje aktivnih tvari niskog rizika. Istovremeno su povećane površine pod ekološkom proizvodnjom.
–Pozitivni pokazatelji koje imamo u segmentu uporabe pesticida i mineralnih gnojivane bi bili mogući bez odgovornih i marljivih hrvatskih poljoprivrednika. Po njima smo u vrhu EU. U tom svjetlu, još jednom apeliram na hrvatske potrošače da kupuju kvalitetne i domaće proizvode. O njihovoj sigurnosti svjedoče i službeni podaci na razini EU.
–Sukladno navedenom, Hrvatska podržava ciljeve EU po pitanju smanjenje uporabe pesticida i mineralnih gnojiva. Oni su na odgovarajući način implementirani u Strateški plan za razdoblje od 2023. do 2027. godine. Zalažemo se za fleksibilnost u definiranju ciljeva s obzirom na aktualni status. Normalno, uz poštivanje specifičnosti država članica, istaknula je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
Prilikom neformalnog susreta ministara poljoprivrede zemalja članica EU u francuskom gradu Colmar posjetila je i Regionalni centar Grande Est Colmar novog francuskog Nacionalnog istraživačkog instituta za poljoprivredu, hranu i okoliš INRAE.
Okupljenima su prikazane glavne faze procesa selekcije sorti na vinovoj lozi „RESDUR pokusi“. Od prikupljanja genetskih resursa do stvaranja sorti grožđa otpornih na plamenjaču i pepelnicu, uz smanjenu upotrebu pesticida.
Osim navedenog, Hrvatska je među državama članicama EU koja ima najveći udio poljoprivrednih površina u NATURA 2000 područjima. Pri tome je udio poljoprivrednih površina u NATURA zaštićenim područjima u Hrvatskoj 25,7 %, odnosno dvostruko viši od europskog prosjeka. NATURA 2000 predstavlja mrežu zaštićenih područja staništa rijetkih i ugroženih vrsta te nekih rijetkih vrsta prirodnih staništa zaštićenih u okviru zakonodavstva EU-a. To znači da se u tim područjima provode istovremeno gospodarski i okolišno održive aktivnosti.