Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju isplatila je prvu ratu korisnicima potpore unutar mjere 6 Programa ruralnog razvoja – Razvoj poljoprivrednih gospodarstva i poslovanja, operacije 6.3.1. “Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava”. OPG-u Jakušić Andrina iz Zagreba isplaćeno je 56.915,25 kn, Core Consulting d.o.o. iz Zagreba 56.862,75 kn, Banek Mislavu iz Zaprešića 56.915,25 kn i Putnik Stipi iz Sinja 56.737,70 kn. Ovo su prve isplate za vrlo popularnu mjeru Programa ruralnog razvoja, a pregled do sada odobrenih korisnika možete pogledati ovdje http://www.apprrr.hr/izdane-odluke-za-mjeru-6-1966.aspx  

Podsjetimo, potpora predviđena prvim natječajem za operaciju 6.3.1. iznosi ukupno 16.860.000 eura u kunskoj protuvrijednosti, što omogućava financiranje svih projekata malih poljoprivrednika koji su ispunili kriterije Pravilnika i Natječaja. Svakom poljoprivredniku odobrava se fiksna potpora u iznosu od 15.000 eura u kunskoj protuvrijednosti – odnosno financira im se 100% ukupno prihvatljivih troškova projekta.  

Ovu potporu mali poljoprivrednici mogu iskoristiti za kupnju domaćih životinja, bilja, sjemena i sadnog materijala, kupnju zemljišta, mehanizacije i opreme te kupnju, građenje ili opremanje objekata u svrhu obavljanja poljoprivredne proizvodnje ili prerade. U okviru ove operacije mogu se podizati novi nasadi, poboljšati kvaliteta poljoprivrednog zemljišta te izgraditi objekti za prodaju i prezentaciju vlastitih poljoprivrednih proizvoda.  

Svi projekti malih poljoprivrednika koje je odobrila Agencija za plaćanja mogu biti isplaćeni u 2 rate – 50% potpore korisnici mogu zatražiti odmah nakon Odluke o dodjeli sredstava, a preostalih 50% nakon provedenih aktivnosti iz poslovnog plana. Potpora unutar podmjere 6.3 može se dodijeliti samo jednom tijekom programskog razdoblja 2014-2020 po jednom malom poljoprivrednom gospodarstvu.  

Ovim putem podsjećamo sve korisnike potpora čiji su računi pod ovrhom da su sredstva potpore poljoprivredi do iznosa od 50.000 kuna oslobođena od ovrhe (čl. 141 Zakona o poljoprivredi). Kako bi iskoristili pravo na oslobođenje od ovrhe na potpore (odnosi se na  potpore za izravna plaćanja, mjere ruralnog razvoja i mjere zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda), korisnici čiji su računi na koje im se potpora isplaćuje blokirani radi provedbe ovrhe, moraju otvoriti zaštićeni račun i to na sljedeći način:  

1)     Ako novac primaju na žiro račun građana (fizičke osobe) koji počinje brojevima „311“ tada otvaranje zaštićenog račun za primanje potpore moraju zatražiti u FINA-i.
2)     Ako novac primaju na poslovni račun koji počinje brojevima „11“  tada se trebaju javiti banci i zatražiti otvaranje zaštićenog računa na koji će se moći izvršiti isplata potpore.

Korisnici potpora iz EUROPSKOG POLJOPRIVREDNOG FONDA ZA RURALNI RAZVOJ ako imaju otvoren zaštićeni račun kojeg nisu upisali u Evidenciju korisnika, a htjeli bi sukladno Zakonu o poljoprivredi da im se isplata izvrši na zaštićeni račun trebaju prije slanja Zahtjeva za isplatu podnijeti Zahtjev za promjenu u Evidenciji korisnika (http://www.apprrr.hr/Download.ashx?FileID=d3477b3c-8a80-4038-8aaf-4c43076f1b4b) .

 

S poštovanjem,

Služba za odnose s javnošću i informiranje

APPRRR

Prethodni članakKako podnijeti zahtjev za isplatu prve rate potpore za male poljoprivrednike- 6.3.1.
Sljedeći članakUgovor o darovanju s nametom i razvrgnuće zajednice
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.