Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić održao je danas sastanak s udrugama voćara, povrtlara, ratara i ekoloških proizvođača koje je na zahtjev ministra organizirala Hrvatska poljoprivredna komora. Na sastancima su predstavnici udruga upoznali ministra s poteškoćama s kojima se suočavaju, a ministar je predstavnicima udruga predstavio poduzete aktivnosti kojima je cilj osnaživanje sektora poljoprivrede, a koji su usko vezani uz Zakon o zabrani nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe hranom, Zakon o poljoprivrednom zemljištu i Zakon o poljoprivredi.

 

Proizvođači traže strože kontrole uvoza voća i povrća te promjenu deklariranja prehrambenih proizvoda da bude jasno navedeno gdje su i kada proizvedeni. Kao važan aspekt, proizvođači ističu potrebu jačeg inspekcijskog nadzora uvoznih proizvoda.  Potrebno je revalorizirati visinu zakupnine za državno poljoprivredno zemljište te pomaknuti rok plaćanja zakupnine s kraja lipnja tekuće godine na kraj prosinca.  Transparentno raspolaganje državnim poljoprivrednim zemljištem i precizno definiranje što je to obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo, kao i pravovremena isplata poticaja radi planiranja proizvodnje – najvažnije su aktivnosti novog ministra predložene od strane udruga proizvođača prisutnih na današnjem sastanku u Ministarstvu poljoprivrede.

 

Voćari su upoznali ministra sa štetama od mraza koji je u nekim dijelovima Hrvatske uništio kompletni urod jabuka. Predstavnici udruga voćara predlažu da se odštete isplate proizvođačima jabuka, krušaka i šljiva jer druge voćne vrste nisu pogođene mrazom zbog kasnijeg cvjetanja. Proizvodnja jabuka, posebno u Slavoniji, je na najvišoj razini i konkurentna je europskim proizvođačima jer se prate najnovija znanstvena i stručna dostignuća, a prinosi preko 60 tona jabuka po hektaru što pokazuju da hrvatski proizvođači znaju i žele raditi.

 

Ministar je najavio da će ispitati mogućnosti naknade štete zbog mraza, ali da mogu biti obeštećeni samo oni voćari kojima je urod kompletno uništen. Ministar je najavio redovite sektorske sastanke sa svim proizvođačima te mijenjanje propisa koji nisu na korist hrvatskih poljoprivrednika: „Moj posao je da vam pomognem i da se borim za vaše interese. Neću obećavati stvari koje ne mogu izvršiti niti novac kojeg nemam, ali vam mogu obećati da ću pokrenuti cijeli niz procesa koji će sigurno osnažiti sektor hrvatske poljoprivrede“, izjavio je ministar Tolušić.

Prethodni članak15 milijuna kuna za proizvodnju pršuta iz Programa ruralnog razvoja
Sljedeći članakKrumpir obojanog mesa
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.