Zaštićena oznaka izvornosti (ZOI) predstavlja naziv regije, određenog mjesta ili, iznimno, zemlje koji se koristi za označavanje proizvoda, a podrazumijeva da kvaliteta i karakteristike, u ovom slučaju vina, nastaju pod utjecajem određene zemljopisne sredine, da grožđe potječe isključivo s tog područja na kojem se ujedno odvija i proizvodnja.
Hrvatske zaštićene oznake izvornosti uvrštene su već ranije u elektronski registar E-Bacchus, europski registar zaštićenih oznaka izvornosti, zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla i tradicionalnih izraza. Sukladno Ugovoru o pristupanju Hrvatska je zaštitila 16 oznaka izvornosti za vino te se obvezala u roku godinu dana od dana pristupanja EU dostaviti Europskoj komisiji specifikacije za tih 16 zaštićenih oznaka izvornosti što je u zadanom roku i učinjeno.
Pri Ministarstvu poljoprivrede osnovano je Povjerenstvo za izradu specifikacija za zaštićene oznake izvornosti, koje je usvojilo specifikacije za 16 hrvatskih zaštićenih oznaka za vino. Specifikacije su dostavljene Europskoj komisiji i objavljene na stranicama Ministarstva poljoprivrede.
Za Hrvatsku ovaj korak predstavlja kraj opsežnog i dugotrajnog procesa započetog kroz pregovore i priznavanje oznaka, a nastavljenog nakon pristupanja EU kroz izradu specifikacija koje će opisati i istaknuti sve prednosti hrvatskih vina i zadovoljiti formalne zahtjeve europskih propisa, a istovremeno omogućiti proizvođačima što jednostavniji postupak priznavanja ZOI. Za hrvatske proizvođače vina zaštićena oznaka izvornosti, uz samu kakvoću vina, neupitno predstavlja dodanu vrijednost proizvoda te prepoznatljiv i općeprihvaćen simbol na zajedničkom europskom tržištu.
Također, do 01. lipnja 2014. godine zahtjevi za registraciju jedne od zemljopisnih oznaka na EU razini poslani su EK za 13 poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, koji su prije pristupanja RH u EU dobili zaštitu izvornosti ili zaštitu zemljopisnog podrijetla na nacionalnoj razini. Time je RH ispunila obveze iz pregovora. Zahtjevi za registraciju poslani su za još 2 proizvoda, koji su zaštićeni na nacionalnoj razini nakon ulaska RH u članstvo, tako da u EU proceduri registracije i zaštite sada imamo ukupno 15 proizvoda.
Zbog velikog potencijala koje RH ima te interesa proizvođača postupak registracije i zaštite poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda se nastavlja. Trenutno u postupku rješavanja na nacionalnoj razini imamo sedam novih zahtjeva za registraciju i zaštitu proizvoda jednom od oznaka.
Podsjetimo, proizvodi zaštićen oznakom izvornosti, oznakom zemljopisnog podrijetla i oznakom zajamčeno tradicionalnog specijaliteta od iznimnog su značaja i za proizvođače, državu članicu iz koje dolaze, ali i za potrošače. Takvi proizvodi mogu konkurirati na europskom i svjetskom tržištu prepoznatljivošću i kvalitetom.