Hrvatske šume od 1. listopada počinju otkupljivati žir i izdaju dozvole za branje. Žirevi se predaju na otkupnim stanicama. Kako prenosi ePodravina, cijena će biti tri eura bruto za žir hrasta lužnjaka i 3,30 eura za kitnjak.

Uz dobar urod, sposoban berač može nabrati i do 50 kilograma dnevno. To bi u najboljem slučaju značilo kako se dnevno može zaraditi i 150 eura bruto. Ove će godine odaziv berača biti veći jer je urod bolji nego prošle godine kad je prikupljeno malo žireva. Lani su Hrvatske šume kilogram žira hrasta kitnjaka plaćale čak 4 eura, a ove je godine to ipak manje. Valja ponoviti kako je riječ o bruto iznosima iz kojih se moraju platiti porezi i doprinosi.

Izvor: ePodravina

Slika od Bicanski sa Pixnio

Prethodni članakProglašeni pobjednici eko proizvodnje u EU na ovogodišnjoj trećoj EU Organic Awards
Sljedeći članakRadionice za korisnike potpora za ograničenje u gospodarenju šumama
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.