Jedan od najpoznatijih vinogradarskih položaja u Hrvatskoj, iločki Principovac prostire se na oko 120 ha. Cijelo iločko vinogorje ima i mnogo novih manjih vinogradara s vinima visoke kvalitete. Iločki i vinogradarski proizvođači iz raznih dijelova Hrvatske, BiH, Srbije i Makedonije, okupili su se 14. lipnja baš na Principovcu kako bi vidjeli vrhunske strojeve za vinogradarstvo koje je predstavila tvrtka AGROSAD.
Tekst i foto: Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Mnogobrojne vinogradare i sve uzvanike pozdravio je Safet Bračković, osnivač i direktor tvrtke Agrosad koja je osnovana 1991.g. na području BiH, a od 2004. godine s nazivom Agrosad Germany počinje s radom u Erlenbach am Main u Njemačkoj kao specijalizirana firma za prodaju profesionalne mehanizacije i opreme u voćarstvu i vinogradarstvu, a značajno poslovanje ostvaruje i u ovoj regiji gdje ima predstavništva u BiH, Srbiji te u Iloku u Hrvatskoj kroz tvrtku Agrosad Croatia. Ilok je stoga bio logičan i atraktivan izbor za mjesto predstavljanja linije strojeva za vinogradarstvo specijaliziranih za zelenu rezidbu, ali i berbu grožđa, a predstavljanje strojeva vodio je Hrvoje Bošnjaković, direktor Agrosad Croatia.
Budući da je tvrtka Agrosad zastupnik renomiranih marki (ERO, Clemens, Munckhof, Wanner, Wagner, BAB, Humus, Lipco, Muller, Beli i dr.) na tržištima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji te Kosovu gdje isporučuje opremu i mehanizaciju gotovo svim vodećim proizvođačima voća i vina, dio asortimana strojeva tih marki moglo se vidjeti i tog sunčanog lipanjskog dana na Principovcu.
Povodom 20 godina zajedničkog rada Agrosad grupe i ERO Maschinenbau GmbH, u glavnom dijelu predstavljanja, vinogradarima su prikazani strojevi ERO – vodećeg proizvođača strojeva za vinogradarstvo u svijetu. On serijski proizvodi specijalizirane strojeve za vinogradarstvo od 1974.g. Sudionike prezentacije pozdravio je vlasnik kompanije ERO, Michael Erbach i zajedno sa Safetom Bračkovićem zahvalio Iločkim podrumima na ustupanju dijela vinograda u kojem su strojevi ERO odradili agrotehničke zahvate. Kako bi okupljenim vinogradarima pokazali učinkovitost i kvalitetu rada. Na početku redova u vinogradu bili su brojevi kojima su bili označeni i traktori s priključenim strojevima koji su odradili u tom redu, a svaki stroj je pojedinačno opisan i prikazan.
Učinkoviti i izdržljivi strojevi koji zamjenjuju ljudski rad
Na početku smo vidjeli ERO Elite i ERO Elite Pro Cut strojeve za zelenu rezidbu koji olakšavaju rad i mogu značajno zamijeniti dio ljudske radne snage u srednjim i velikim vinogradima. S obzirom da mogu raditi brzinom i 6-7 km/h, a zaobljene oštrice turbo noževa su oblikovane za izbjegavanje žice prilikom rezidbe. Radi se o vrlo prilagodljivim strojevima u odnosu na širinu reda i nagib. Ujedno su i vrlo izdržljivi. Noviji model, šišač Elite Pro Cut ima pojačan nož i snagu za veću učinkovitost uz manje opterećenje.
Tijekom prezentacije modela šišača iz serije Elite spomenuta je i preporuka za priključenje i malčera na traktor. Kako bi se 2 u 1 obavila istovremeno rezidba i košnja u vinogradu. Zato jer je prema istraživanju u Njemačkoj ocijenjeno da 1 sat rada traktora u vinogradu košta 23-24 eura. Prema tome je dnevna ušteda pri radu s kombiniranim strojevima i više od 200 eura po traktoru na dan.
Nakon toga je predstavljen i prekoredni šišač isto iz serije Elite. On je idealan za minimalni rez, a potom i profesionalni odlistavač-defolijator FB 490 za predvršikanje. Kojim se također jednostavno upravlja putem joysticka. Ima mogućnost zakretanja za 180° kako bi se uvijek radila defolijacija na strani od sunca radi sprječavanja ožegotina.
Kombinirana defolijacija
Tvrtka Agrosad je u praksu i u našoj regiji prenijela brojne novitete. To vrijedi i za modele Vitipuls i Vitipuls Combi. Naime, riječ je o strojevima za odlistavanje puhanjem. Zapravo korištenjem jakog kompresora koji odpuhuje listove s trsa. Koji se mogu koristiti od faze cvjetanja do pred samu berbu, što je pogodnost i kad su spuštene protugradne mreže. Za ove strojeve potreban je traktor minimalno s 90-100 KS, za pokretanje jakog kompresora. Još jedan zanimljiv stroj je i Ferrand čistač izbojaka. On gumenim četkama uklanja izbojke na deblu trseva i za taj posao znatno štedi ljudski rad. Umjesto 4 radnika/ha, s ovim strojem je dovoljan samo jedan radnik na hektar vinograda.
Kombajn za grožđe
Na kraju, predstavljen je i ERO kombajn za grožđe. Prikazani model 5175 ima motor od 175 KS s pogonom na sva 4 kotača. Uz prostranu kabinu, vozač ima jasan pregled i vidi što bere. Odnosno što ulazi u spremnik koji može imati do 3000 l, uz lagan i praktičan bočni istovar ubranog grožđa.
U Hrvatskoj i široj regiji u radu se nalazi oko 30 ERO kombajna. Stoga smo za iskustvo rada s kombajnom upitali i jednog od sudionika prezentacije, Mirka Stefanovskog koji je došao iz Sjeverne Makedonije, iz naselja Erdželija – Sveti Nikole, gdje ima 85 ha vinograda. Od bijelih sorata imaju smederevku, temjaniku, chardonnay i sauvignon blanc, a od crnih cabernet sauvignon, merlot, hamburg i vranac.
Imamo Ero kombajn već 10 godina i prezadovoljni smo. Bili smo na početku skeptični kako će strojna berba proći, a sad vidimo da kombajn za grožđe uštedi potrebu u berbi i do 120-150 ljudi, uz jednaku kvalitetu berbe. Maksimalno što smo u jednom danu ubrali u jednoj smjeni je bilo 120 tona. Uz to je jednostavno održavanje i nije dosad bilo ozbiljnog kvara. Za ove sitnije mehaničke popravke imamo izvrsnu servisnu podršku kompanije Agrosad. U Makedoniji je 8 Ero kombajna za grožđe i svi vlasnici su zadovoljni, rekao nam je simpatični Mirko.
Slično iskustvo ima i Ištvan Toth, tehnolog vinogradarstva Belja, koje također koristi ERO kombajne. Belje ima 530 ha vinograda, a 80% bere kombajn ERO bez kojeg bi trebalo na 400 ha dodatnih 300 berača.
S Ero kombajnima radimo zadnjih nekoliko godina i pokazali su se pravim odabirom za nas tako da smo prošle godine nabavili i vlastiti kombajn koji koristimo u našim vinogradima. Kod nas dominira graševina na željeznoj armaturi. To je idealno za berbu kombajnom. S obzirom na kontinuirano smanjenje dostupne radne snage potrebne za berbu grožđa, kombajn nam je ključan za realizaciju berbe u planiranim rokovima. Kombajn u jednoj smjeni obere 10-12 hektara vinograda i može raditi u dvije smjene što je dodatna prednost, istaknuo je Toth.
Sudionici prezentacije mogli su iz prve ruke vidjeti kako ERO strojevi uvelike olakšavaju i unaprjeđuju radne procese svakog vinogradara. O čemu su razmijenili dojmove i u nastavku druženja za vrijeme svečane večere u iločkom „Starom podrumu“.