Svrha stručnog osposobljavanja i prijenosa znanja o održivim praksama, agro-okolišna pitanja i inovacije od vitalne su važnosti za promicanje gospodarskog rasta i razvoja ruralnih područja u Hrvatskoj. Viša razina obrazovanja pridonijet će podizanju produktivnosti i konkurentnosti te ekološkoj učinkovitosti poljoprivrednih gospodarstava.
Intervencija je namijenjena prvenstveno poljoprivrednicima koji žele unaprijediti svoja znanja, koji žele usvajanjem novih znanja i inovacija modernizirati i tehnološki unaprijediti proizvodni proces na poljoprivrednom gospodarstvu sa ciljem veće ekonomske učinkovitosti i ekološke održivosti samog gospodarstva. Intervencija će s dodatnom pažnjom biti usmjerena ka mladim poljoprivrednicima.
Aktivnosti uključuju različite podintervencije kao što su:
- Strukovno osposobljavanje (tečajevi) za obvezne zakonske zahtjeve (klima, okoliš, ekološka poljoprivreda, IPM, biogospodarstva, genetskih izvora, antimikrobne rezistencije te dobrobit životinja s posebnim naglaskom na izradu uravnoteženog i kvalitetnog hranidbenog obroka koji će osim utjecaja na dobrobit životinja imati utjecaj i na smanjenje emisije stakleničkih plinova)
- Strukovno osposobljavanje (tečajevi) u vezi uspostave kratkih lanaca opskrbe
- Strukovno osposobljavanje (tečajevi) za mlade poljoprivrednike
- Demonstracijske aktivnosti i demo farme (proizvodni pogoni, reprezentativna poljoprivredna gospodarstva, primijenjene, inovativne i digitalne tehnologije i slično)
- Studijske grupe (poljoprivrednici, savjetnici) – razmjena znanja i inovacija
- Tematske i /ili inovativne skupine
- Studijska putovanja
Demonstracijske aktivnosti provode se u svrhu očuvanja konkurentne poljoprivredne proizvodnje, povećanja atraktivnosti bavljenja poljoprivredom, energetske učinkovitosti, primjene mjera ublažavanja klimatskih promjena, zaštite okoliša i očuvanja bioraznolikosti i drugih prioritetnih ciljeva poput primjene inovacija. Osmišljene su kao nadopuna tečajevima, odnosno prikazivanje primjene novih tehnologija u praksi. Npr. prikaz očuvanja bioraznolikosti u praksi ili specifičnih tehnika.
Demonstracijske aktivnosti provode se na poljoprivrednom gospodarstvu koji je primjer dobre prakse i primjenjuje najsuvremenije tehnologije, održive i inovativne prakse i/ili ima sve uvjete za prikaz suvremenih tehnologija, održivih i inovativnih praksi. Demonstracijske aktivnosti mogu se održati na poljoprivrednim usjevima ili nasadima, proizvodnim/preradbenim pogonima ili objektima za dopunske djelatnosti sukladno procijenjenim potrebama i dostupnim uvjetima za njihovu organizaciju.
Organizirane demonstracijske aktivnosti na demo farmama provoditi će se najmanje 2 puta godišnje. Broj demo farmi neće biti manji od 25 na razini Republike Hrvatske.
Prihvatljivi korisnici:
Ministarstvo poljoprivrede, uprava(e) nadležna za savjetovanje, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, privatne savjetodavne službe, privatni savjetnici i nevladine organizacije odabrane natječajem za projekte osposobljavanja s širokim rasponom tema, a minimalno onim definiranim člankom 15. (2) i (4) Uredbe (EU) 2021/2115.
Ciljana skupina su poljoprivrednici i zaposlenici poljoprivrednog gospodarstva.
Godišnji program osposobljavanja odobrava Upravljačko tijelo koji će bit ocjenjen na temelju kvalitete i sadržaja svakog ponuđenog tečaja.
Potpora se ne odnosi na tečajeve poduke ili osposobljavanja koji čine sastavni dio uobičajenih obrazovnih programa i koji su dio redovitog obrazovanja na srednjoškolskoj i višoj razini.
Prihvatljivi troškovi:
- troškovi za pripremu i provedbu programa strukovnog osposobljavanja i usavršavanja, seminara i radionica, demonstracijskih aktivnosti (plaće zaposlenika, putni troškovi i dnevnice za predavače);
- troškovi demo farme povezani s tehnologijom poljoprivredne proizvodnje koja je odabrana kao tema prijenosa znanja (troškovi poljoprivrednih inputa, radni sati radnika, troškovi specifične opreme, troškovi analiza poljoprivrednih proizvoda (fizikalno kemijske analize plodova i sl.);
- troškovi za pripremu i izradu materijala za osposobljavanje i demonstracijske aktivnosti (nastavna sredstva i oprema potrebna za provedbu)
- trošak prostora gdje se održava strukovno osposobljavanje i usavršavanje i demonstracijske aktivnosti te moguće osvježenje
- trošak nabave ili razvoja informatičkih sustava i alata za pružanje osposobljavanja i edukacija za online edukacije, licence itd
- ugovaranje vanjskih stručnjaka
- troškovi za sudionike tečaja/edukacija/demonstracijskih aktivnosti (troškovi puta, troškovi smještaja) isplaćuju se pružateljima usluga
- agencijske usluge u svrhu organizacije tečajeva/edukacija/demonstracijskih aktivnosti.
Polaznicima će se isplatiti propisani troškovi po završetku programa stručnog osposobljavanja. Koristit će se pojednostavljene opcije troškova.
Intenzitet potpore: 100% prihvatljivih troškova.
Ukupna alokacija: 17.647.058,75 EUR
Foto: APPRRR