U Službenom listu Europske Unije objavljena je Provedbena Odluka Komisije (EU) 2018/744 o izmjeni Provedbene odluke (EU) 2016/2008 o mjerama nadzora zdravlja životinja u pogledu bolesti kvrgave kože (BKK) u određenim državama članicama.

 

Ovom Odlukom izmijenjena je odredba o premještanju goveda unutar Republike Hrvatske te se od sada goveda mogu premještati na druga gospodarstva ili u klaonicu bez ograničenja. Posjednici goveda koji se bave tovom mogu premještati goveda ovisno o pojedinim fazama tova bez ograničenja, telad s mliječnih gospodarstava može se upućivati na druga gospodarstva bez obzira jesu li oteljena od cijepljenih majki, a muška telad namijenjena uzgoju u svrhu korištenja u centrima za umjetno osjemenjivanje može se premještati u svrhu daljnjeg uzgoja.

 

„Zbog dobre organiziranosti i suradnje stručnih službi i naših stočara do kraja godine očekujemo od EK  dobivanje statusa zemlje slobodne od BKK, čime će se osigurati nesmetani promet naše stoke i na razini EU“ – izjavio je ministar Tomislav Tolušić.

 

Sve dodatne informacije naši stočari mogu dobiti u Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane na adresi: veterinarstvo@mps.hr ili na broj telefona 01/6443 540.

 

Prethodni članakUzgoj češnjaka u Dalmaciji
Sljedeći članakDodatna djelatnost na području Neretve
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.