Do 31. prosinca 2018. godine u podne poljoprivrednici mogu podnijeti zahtjev za isplatu potpore u okviru Natječaja za provedbu podmjere 17.1. Osiguranje usjeva, životinja i biljaka iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020. Prihvatljivi korisnici su fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika, a maksimalni iznos godišnje potpore po korisniku je 75.000 eura u kunskoj protuvrijednosti te se odnosi na godinu za koju su zahtjevi za isplatu potpore podneseni. Intenzitet potpore iznosi do 70% prihvatljive premije osiguranja.

Napominjemo da korisnik mora biti upisan u Upisnik poljoprivrednika u trenutku podnošenja zahtjeva za isplatu potpore, a sve dodatne informacije možete pogledati ovdje. Zahtjev za isplatu potpore smatra se podnesenim kada korisnik dostavi Potvrdu o podnošenju preporučenom pošiljkom ili neposredno u Agenciju za plaćanja.

„Štete od elementarnih nepogoda svake godine sve više rastu. Stoga je Vlada odobrila žurnu pomoć oštećenicima-poljoprivrednicima na području 13 županija u iznosu od 16,7 milijuna kuna i to samo onima kojima je šteta na proizvodnom potencijalu veća od 30%. Ne gledajte u nebo, osigurajte svoju proizvodnju, a mi vam sufinanciramo 70% police osiguranja. Ne propustite priliku. Na vrijeme ne možete računati, ali možete ublažiti posljedice. Odaziv korisnika ove mjere je u kontinuiranom porastu i povećao se tri puta od 2016. godine što znači da su izmjene koje smo uveli u ovu mjeru bile dobro prihvaćene.“ izjavio je potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.

Kako bi dodatno pomogli poljoprivrednicima i povećali broj ugovorenih polica osiguranja, Ministarstvo poljoprivrede uvelo je promjene u provedbi podmjere 17.1. „Osiguranje usjeva, životinja i biljaka“:
1) Promijenili smo način podnošenja zahtjeva za potporu, korisnik više ne treba platiti cjelokupnu premiju osiguranja, nego po ugovaranju osiguranja plaća 30% premije osiguranja dok 70% premije Agencija za plaćanja, nakon administrativne obrade, izravno plaća osiguravajućoj kući u ime poljoprivrednika
2) Smanjili smo prag gubitka poljoprivredne proizvodnje s 30% na 20%,
3) Intenzitet potpore povećali smo sa 65 % plaćene premije osiguranja na 70%,
4) Zahtjev za isplatu potpore poljoprivrednici mogu podnijeti tijekom cijele godine.

Do sada su objavljena tri natječaja za osiguranje usjeva, životinja i biljaka:
I NATJEČAJ (zahtjevi za razdoblje 2016. godina):
Do 31.1. 2017. u M17 zaprimljeno je 2.359 zahtjeva za isplatu potpore u kojem je tražena potpora u iznosu od 31.453.136,58 kuna.
II NATJEČAJ (zahtjevi za razdoblje 2017. godina):
Do 31.1.2018. u M17 poslano je i zaprimljeno 3.077 zahtjeva za isplatu potpore u kojem je tražena potpora u iznosu od 44.434.300.37 kn.
III NATJEČAJ (zahtjevi za razdoblje 2018. godina – prijave se još primaju):
Do 27.12.2018. zaprimljeno je 5.757. zahtjeva sa traženim iznosom potpore od 72.359.821,48 kuna.

Zbog velikog interesa korisnika iznos inicijalne alokacije od 70 milijuna kuna bit će povećan i svi prihvatljivi korisnici dobit će sredstva za osiguranje.

Prethodni članak70 milijuna kuna za obranu stoke od velikih zvijeri- prvi natječaj operacije 4.4.1.
Sljedeći članakHrvatska dobila Zakon o uzgoju domaćih životinja- stupa na snagu 1. siječnja 2019.
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.