Nakon provedene informativne kampanje o potrebi osiguranja poljoprivrednika te izmjena Pravilnika o provedbi mjere 17 Programa ruralnog razvoja RH, rast premije osiguranja i broja ugovorenih osiguranja za II. tromjesečje 2018. godine je iznad svih očekivanja.

Prema podacima Hrvatskog ureda za osiguranje, premija osiguranja usjeva i nasada bilježi rast od 51,44% u odnosu na isto razdoblje prošle godine (121.553.018 kuna u odnosu na 80.266.527 kuna u 2017. godini). Još veći rast bilježi broj ugovorenih osiguranja, ugovoreno je 16.191 osiguranja više nego u 2017. godini što je rast od čak 87,40% (34.717 osiguranja u odnosu na 18.526 iz 2017. godine). Premija osiguranja životinja također bilježi rast i to od 25,01 % (81.832.755 kuna u odnosu na 65.461.400 kuna u 2017. godini). Broj ugovorenih osiguranja životinja raste 18,36% (896 osiguranja u odnosu na 757 iz 2017. godine).

U želji za povećanjem interesa poljoprivrednika za osiguranjem i povećanjem broja ugovorenih polica osiguranja, Ministarstvo poljoprivrede uvelo je promjene u provedbi podmjere 17.1. „Osiguranje usjeva, životinja i biljaka“ iz Programa ruralnog razvoja RH:

1) Promijenili smo način podnošenja zahtjeva za potporu, korisnik više ne treba platiti cjelokupnu premiju osiguranja, nego po ugovaranju osiguranja plaća 30% premije osiguranja dok 70% premije Agencija za plaćanja, nakon administrativne obrade, izravno plaća osiguravajućoj kući u ime poljoprivrednika
2) smanjili smo prag gubitka poljoprivredne proizvodnje sa 30% na 20%,
3) intenzitet potpore povećali smo sa 65 % plaćene premije osiguranja na 70%,
4) zahtjev za isplatu potpore poljoprivrednici mogu podnijeti tijekom cijele godine.

Potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić ovom prigodom je izjavio: „Iznimno sam zadovoljan ovim rezultatima. Oni pokazuju da se mijenja svijest o očitim koristima koje poljoprivrednici imaju od osiguravanja svoje proizvodnje od elementarnih nepogoda. Poljoprivreda je proizvodnja pod vedrim nebom, na vremenske prilike ne možemo utjecati, ali zato stvaramo instrumente zaštite proizvodnje“. Naglasio je kako svi koji zadovoljavaju uvjete iz Pravilnika mogu podnijeti zahtjev za isplatu potpore u Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. „Iskoristite pogodnosti – plaćamo vam 70% police. Ne prepuštajte ništa slučaju, osigurajte na vrijeme svoju proizvodnju i mirno spavajte“, istaknuo je ministar Tolušić.

Prethodni članakKorištenje pepela i pojava bolesti na krumpiru
Sljedeći članakŠto može biti uzrok truleži oko koštica šljive?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.