Perklorat je kemijski spoj prirodno prisutan u okolišu. Može nastati i u atmosferi te oborinama dospjeti u tlo i podzemne vode. Javlja se i kao okolišni kontaminant koji nastaje pri uporabi nitratnih gnojiva te pri proizvodnji, uporabi i zbrinjavanju amonijeva perklorata koji se upotrebljava u eksplozivima, pirotehničkim sredstvima te raketnim pogonskim sredstvima.
Može nastati i pri razgradnji natrijeva hipoklorita koji se koristi za dezinfekciju vode. Voda, tlo i gnojiva smatraju se potencijalnim izvorima kontaminacije hrane perkloratom. Ukoliko se primjenjuje na usjeve, osobito na lisnato povrće poput špinata i salate, može se nakupljati u biljkama.
Europska komisija je 2015. godine objavila Preporuke o praćenju prisutnosti perklorata u hrani. Potom je 2023. godine, u Uredbi (EU) 2023/915 o najvećim dopuštenim količinama određenih kontaminanata u hrani, utvrđena najveća dopuštena količina perklorata u hrani. Primjerice, za perklorat propisana je vrijednost od 0.05 mg/kg za većinu voća i povrća, sa strožim ograničenjima propisanim za hranu za dojenčad i dječju hranu.
Uzimajući u obzir nove podatke i ažuriranu metodologiju od posljednje EFSA-ine procjene rizika od perklorata iz 2014. godine, Europska komisija zatražila je od Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) ponovnu procjenu rizika. U sklopu revizije procjene rizika, stručnjaci su povećali razinu podnošljivog dnevnog unosa (eng. Tolerable Daily Intake, TDI) s 0.3 µg po kilogramu tjelesne mase (µg/kg t.m.) na 1.4 µg/kg t.m. Ova promjena posljedica je uporabe novog, preciznijeg modela za procjenu utjecaja različitih doza perklorata na pojedince.
Negativan utjecaj na štitnjaču
Negativan utjecaj perklorata na zdravlje primarno je povezan s njegovim utjecajem na funkciju štitnjače, s obzirom da ima sposobnost inhibicije apsorpcije joda. Pravilan rad štitnjače ključan je za normalnu proizvodnju hormona. To je iznimno važno kod rasta i razvoja središnjeg živčanog sustava fetusa i dojenčadi.
Ipak, EFSA-ini stručnjaci su zaključili kako, pri trenutnim razinama izloženosti, perklorat ne predstavlja rizik za zdravlje opće populacije. Svoje su zaključke predstavili u Nacrtu znanstvenog mišljenja o rizicima za zdravlje ljudi od perklorata u hrani. Pokrenuli su javne konzultacije vezane za navedeni dokument u svrhu dovršetka procjene rizika.
Na poveznici možete pronaći popratne dokumente te pristupiti javnim konzultacijama koje su otvorene do 11. veljače 2025.
Izvor naslovne fotografije: Freepik