Za 07. ožujka najavljen je  6. „Festival kulenove seke“, do sada najveće hrvatsko natjecanje proizvođača sve poznatije mesne delicije kulenove seke i međunarodno natjecanje, jer su se natjecali proizvođači iz 4 države. Postignut je i rekord pristiglih uzoraka na ocjenjivanje, prošle godine ukupno 116 kulenovih seka, iz Vojvodine, Mađarske, BiH, te 108 uzoraka iz svih pet slavonskih županija, Bjelovarsko-bilogorske, Primorsko-goranske i Zagrebačke županije.

 – Ovo je zaista jedna velika etno i gastro manifestacija, pokazalo se već nekoliko godina, uvjerljivo najveća u Hrvatskoj. Ponosan sam i zadovoljan dosadašnjim festivalima na kojima je bilo preko 500 uzoraka kulenove seke. Kao organizatori, posjetili smo sve ostale manifestacije koje slave kulenovu seku ili Kobasijade od Istre do cijele Slavonije i Baranje, a nekoliko godine obilazimo i dvije Kobasijade u Vojvodini odakle nam već nekoliko godina dolaze natjecatelji. Vidjeli smo kako dosežemo dvostruko veći broj uzoraka nego što imaju svi drugi, jer najveće kobasijade imaju 30 do 40-tak uzoraka kulenovih seka na ocjenjivanju. Kako je ove godine zbog izuzetno promjenjivog i iznenađujuće toplog vremena, otežano sušenje i fermentiranje kulenovih seka, bit ćemo zadovoljni da ponovimo uspjeh. Već sada imamo najava velikog dolaska, a i ovom prilikom pozivam sve koji proizvode kulenovu seku, i oni najmanji proizvođači, da ponosno donesu svoju kulenovu seku na ocjenjivanje. Pripremili smo i bogate nagrade i medalje, za šampiona veliku nagradu LED TV 150 cm poklon požeško-slavonskog župana Alojza Tomaševića i za veliko zlato poklon našeg dugogodišnjeg sponzora, tvrtke Alles Elektrocentar, komplet za kolinje s noževima i ostalim priborom – rekao je predsjednik Udruge Požeški čuvari baštine Vladimir Protić, dodajući da se ovim natjecanjem uspio podići rejting kulenovoj seki, kao drugoj, nakon kulena, najcjenjenijoj suhomesnatoj deliciji koja se pravi od najkvalitetnijeg mesa. – Vidjeli smo da i proizvođači žele natjecanje, žele nastup sa svojim kvalitetnim proizvodima i zbog toga imamo ovako veliki broj natjecatelja.

 – Pripremili smo i bogat zabavni program, gostuje desetak KUD-ova i folklornih društava, nekoliko grupa koje njeguju baštinu i koji su čuvari baštine, a nastupit će, ne samo s kulenovom sekom koju donose na natjecanje, već će uredili i svoj stol u tradicijskom stilu, za što će također biti nagrađeni. Priredili su i djevojke za natjecanje za izbor Ljepotice festivala kulenove seke, te prve i druge pratilje koje također nagrađujemo vrijednim nagradama. Nakon degustacije kulenovih seka i svi posjetitelji u dvorani glasuju za svog pobjednika, šampiona posjetitelja kojega također nagrađujemo. U zabavnom i glazbenom dijelu programa nastupaju tamburaški i glazbeni bandovi, tako da je osigurana dobra zabava sve do jutarnjih sati u novo uređenom Vatrogasnom domu DVD Velika – kaže organizator Vladimir Protić, koji najavljuje odličan provod na ovoj gastro manifestaciji. Za sve koji se žele dobro zabaviti ulaznica je uzorak kulenove seke na natjecanju.

Uzorci kulenovih seka za ocjenjivanje primaju se već od 15 sati u subotu 07. ožujka u Vatrogasnom domu u Velikoj.

 class=
Ova slika ima prazan alt atribut ; naziv datoteke je 6-KULENOVA-SEKA.jpg
Prethodni članakHrvatski vinari na najvećem sajmu vina u Sjevernoj Americi!
Sljedeći članakOdržana javna rasprava – Europski zeleni plan u okviru ZPP-e
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.