Vlada je 21.11. donijela Program potpore za nadoknadu štete koju su pretrpjeli proizvođači šećerne repe u ovoj godini, vrijedan devet milijuna eura.

Cilj tog programa je proizvođačima šećerne repe ublažiti posljedice suše i ostalih prirodnih nepogoda koje su se dogodile ove godine, u skladu s kategorijom procijenjene štete. Ona za posljedicu ima smanjenje kvalitete i prinosa šećerne repe kao i smanjenje digestije ispod razine tehnološke iskoristivosti u preradi.

Porast ovogodišnje proizvodnje šećerne repe, nakon pada posljednjih nekoliko godina, značajno je ugrožen katastrofalnom elementarnom nepogodom koja je pogodila proizvođače, kazao je ministar. Naveo je kako zasijane površine pod šećernom repom u 2024.  iznose 10.762 hektara. Veće su za 30 posto u odnosu na 2023. godinu.

Prema strukturi sjetvenih površina po županijama, čak 85 posto površina otpada na dvije županije, Vukovarsko-srijemsku i Osječko-baranjsku. Šećerna repa se sije u još šest hrvatskih županija, čiji je ukupni udio približno 15 posto u ukupnim površinama.

Dabro je kazao da iako je prilikom sjetve odabran kvalitetan sjemenski materijal te uz sve pravodobno provedene agrotehničke mjere, učestale vremenske neprilike su rezultirale propadanjem glavnine uroda. Uslijed postojećih problema proizvodi se više melase kao nusprodukta nego šećera.

Provedba Programa propisat će se Pravilnikom, a provodit će ga Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.  Sredstva za provedbu Programa osigurana su u državnom proračunu za 2024. godinu.