Ministarstvo poljoprivrede izradilo je prijedlog Nacionalnog programa pomoći sektoru vina za razdoblje od 2019. do 2013. godine na koji je putem e-savjetovanja moguće dostavljati komentare, prijedloge i sugestije do 3. travnja 2018. godine.

Novi program predviđa uvođenje nove mjere – Informiranje u državama članicama koja otvara mogućnost sufinanciranja promoviranja naših vina u Europskoj uniji. Mjera je uvedena na prijedlog sektora i smatramo je značajnim iskorakom u odnosu na prethodni Program jer su naša tradicionalna tržišta u tom segmentu upravo države članice.

Predviđene su i promjene u mjeri Restrukturiranje i konverzija vinograda, gdje je postotak potpore povećan sa 50 % na 75 %, a uvedena je i mogućnost naknade za gubitak dohotka u financijskom obliku u iznosu od 100 %.

 

Vinari i vinogradari, uključite se u savjetovanje o ovom važnom dokumentu. Pri izradi prijedloga uzeli smo u obzir sve vaše zamjerke na prethodni program i trudili smo se biti konstruktivni i pojednostaviti stvari kako biste mogli povući što više sredstava, ali vaše mišljenje i sugestije mogu rezultirati još boljim Programom.“ – izjavio je ministar Tomislav Tolušić.

Savjetovanje se nalazi na poveznici: https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainScreen?EntityId=7040

Prethodni članakDodatna djelatnost šivanje jastučića
Sljedeći članakPetir traži potpore za proteinske usjeve
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.