Europska komisija odobrila je zahtjev za upis Vrbovečke pere u Registar jamstava tradicionalnih specijaliteta.
Vrbovečka pera pekarski je proizvod u obliku soljenog ili slatkog tarta sa svježim kravljim sirom, vrhnjem i jajima. Žlica šećera dodaje se nadjevu slatke varijante. Vrbovečka pera ima dugu tradiciju proizvodnje, a recept se prenosi s generacije na generaciju u Hrvatskoj. Ova nova oznaka uvrstit će se na popis 66 proizvoda koji su već zaštićeni u registru jamstava tradicionalnih specijaliteta, a dostupan je u bazi podataka eAmbrosia.
Za više informacija vidjeti i stranice o politici kvalitete i GIView.
Recept za Vrbovečka pera
Donosimo vam recept za ovo tradicionalno jelo:
Sastojci:
Za tijesto:
✦300 g glatkog brašna
✦0,2 l mlijeka
✦16 g kvasca
✦8 g šećera
✦16 g svinjske masti
✦8 g soli
Za nadjev:
✦400 g svježeg sira
✦140 g kiselog vrhnja
✦7 g soli
✦12 g kukuruzne krupice
✦1 jaje + 1 bjelanjak
✦16 g šećera ako radite slatku varijantu
Za preljev:
✦50 g kiselog vrhnja
✦1 jaje
Priprema:
Šećer i svježi kvasac i jednu žlicu glatkog brašna pomiješati i staviti u prethodno zagrijano mlijeko da fermentira na toplom mjestu. Tu mješavinu i ostatak glatkog brašna, sol i mast pomiješati i staviti na toplo mjesto dok se ne udvostruči volumen.
U zasebnoj posudi pomiješati u jednolični nadjev sir, vrhnje, jaje i bjelanjak od jaja iz preljeva, sol i kukuruznu krupicu (u obzir dolazi pšenični griz ili riža). U smjesi se ostavljaju krupniji komadići sira. U varijanti s koprivom, pomiješati 0,5g pofurene koprive sa glavnim nadjevom dok u varijanti s rižom glavni nadjev treba pomiješati s 200 g riže.
U zasebnoj posudi pomiješati u jednoličnu smjesu žumanjak i vrhnje. Tijesto izmijesiti i razvaljati na debljinu od otprilike 1 cm, a promjera oko 45 cm. Rubove tijesta (oko 4-5 cm) prstima stanjiti na otprilike pola debljine tijesta u sredini. Nadjev jednolično razvući po površini tijesta do istanjenog ruba, potom rub presavinuti preko nadjeva tako da ne bude nabora. Nadjev se nejednako poprskati preljevom.
Vrbovečka pera nekad se pekla u krušnoj peći na temperaturi 250-280 °C. U kućnoj pećnici potrebna je maksimalna temperatura uz prethodno zagrijavanje, a pečenje traje 20 do 30 minuta. U konvekcijskoj pećnici, koja je po karakteristikama najsličnija nekadašnjoj krušnoj peći, cirkulaciju zraka treba smanjiti na najmanju moguću. U konvekcijskoj pećnici pečenje traje od 12 do 17 minuta.
Foto: Ministarstvo poljoprivrede